Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 09.04.2013 - 13:50
  • Aktualizacja: 11.04.2013 - 17:30
  • Wyświetleń: 4372
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/34193-hubble-znajduje-galatkycznego-robaczka-swietojanskiego/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Hubble znajduje galaktycznego robaczka świętojańskiego

Napisane przez Lidiana dnia 09.04.2013 - 13:50
Dołączona grafika

Ta urocza i jasna galaktyka, znana jako IRAS 23436 +5257, została sfotografowana przez kosmiczny teleskop Hubble'a. Znajduje się w północnej części gwiazdozbioru Kasjopei, który jest nazwany po aroganckiej, próżnej, a jednak pięknej mitycznej królowej.

Skręcona, przypominająca robaczka świętojańskiego struktura tej galaktyki jest najprawdopodobniej wynikiem zderzenia i następującego połączenia dwóch galaktyk. Takie interakcje są dość powszechne w kosmosie, i mogą przybierać postać od drobnych interakcji z udziałem galaktyk orbitujących które zostały złowione przez ramie galaktyki spiralnej po wielkie galaktyczne zderzenia. Tarcie między gazem i pyłem podczas kolizji może mieć znaczący wpływ na te galaktyki sprawiając, że dochodzi do zmiany kształtu pierwotnych galaktyk i tworzenia interesujących nowych struktur.

Kiedy spojrzysz w górę na ciche i spokojne nocne niebo nie zawsze łatwo jest wyobrazić sobie je jako dynamiczne i żywe środowisko całych galaktyk w ruchu, wirujących jak zabawki dla dzieci i zderzających się ze wszystkim co wejdzie im w drogę. Ruchy te są, oczywiście, bardzo powolne, i trwają przez miliony lub nawet miliardy lat.

Skutki tych galaktycznych kolizji pomagają naukowcom zrozumieć, jak te ruchy przebiegają i co może czekać naszą Drogę Mleczną, która jest na kursie kolizyjnym z sąsiednią galaktyką Messier 31.


Tłumaczenie: Legion a.k.a. Lidi dla paranormalne.pl
Źródło
  • 0