Skocz do zawartości


 Ruszyła okolicznościowa Liga Typerów z okazji Euro 2024 - zapraszamy do typowania wyników meczów! 


Informacje o artykule

  • Dodany: 09.04.2013 - 13:24
  • Aktualizacja: 11.04.2013 - 17:59
  • Wyświetleń: 3177
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/29528-odpowiedz-nasa-na-czesto-zadawane-pytania-na-temat-2012/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
0 Ocen

Odpowiedź NASA na często zadawane pytania na temat 2012

Napisane przez Draggy dnia 09.04.2013 - 13:24
2012: Początek końca czy kolejny zwykły rok?

Pamiętacie strach związany z Y2K („Problem roku 2000” – przyp. tłumacza)? Nadszedł i przeszedł bez większego zgrzytu z powodu odpowiedniego planowania i analizy sytuacji. Odłóżmy jednak na bok filmowe efekty specjalne, 21. Grudnia 2012 roku nie będzie końcem świata, jaki znamy. Będzie to jednak kolejne przesilenie zimowe.

Tak jak Y2K, 2012 był analizowany i dokładnie badany. W przeciwieństwie do wielu istniejących opinii, nauka badająca koniec świata szybko rozwikłuje wszelkie wątpliwości. Ponadto, naukowcy z NASA odpowiadają na kilka często zadawanych nam pytań.

Pytanie (P): Czy istnieją jakiekolwiek niebezpieczeństwa zagrażające Ziemi w 2012? Wiele stron internetowych głosi koniec świata w 2012.
Odpowiedź (O): Nic złego nie stanie się Ziemi w 2012. Nasza planeta radzi sobie świetnie od ponad czterech miliardów lat, a wiarygodni naukowcy na całym świecie twierdzą, że nie ma żadnych gróźb związanych z 2012.

P: Co jest źródłem przepowiedni końca świata w 2012?
O: Historia ta została zapoczątkowana pogłoskami o Nibiru, rzekomej planecie odkrytej przez Sumerów, zbliżającej się do Ziemi. Ta katastrofa była początkowo zapowiadana na Maj 2003 roku, jednak, gdy nic się nie stało, data ta została przesunięta na Grudzień 2012. Te dwie legendy (ang. fables) zostały połączone z końcem jednego z cyklów w antycznym kalendarzu Majów podczas przesilenia zimowego 2012 – stąd właśnie wzięła się przepowiednia końca świata 21 grudnia 2012 roku.

P: Czy kalendarz Majów kończy się w grudniu 2012?
O: Tak jak kalendarz wiszący na twojej ścianie w kuchni kończy się na 31 grudnia, kalendarz Majów kończy się 12 stycznia 2012. Ta data stanowi koniec długiego okresu Majów ale, tak jak twój kalendarz ponownie zaczyna się 1 stycznia, kolejny długi okres zaczyna się w kalendarzu Majów.

P: Czy może nastąpić ustawienie się planet w szeregu, który będzie miał wpływ na Ziemię?
O: Nie będzie żadnych specjalnych ustawień (ang. allignments) planet przez kolejne kilka dekad, Ziemia nie przekroczy galaktycznej przestrzeni w 2012, i nawet, jeśli te ustawienia miałyby się zdarzyć, ich efekt na Ziemię byłby nieistotny. Każdego grudnia Ziemia i Słońce ustawiają się w szeregu ze środkiem Drogi Mlecznej, lecz jest to tylko coroczne zdarzenie nie mające żadnego efektu.

P: Czy istnieje planeta lub brązowy karzeł o nazwie Nibiru, Planeta X lub Eris, który zbliża się do Ziemi i zagraża naszej planecie?
O: Nibiru i inne historie o nieobliczalnych planetach są tylko internetową mistyfikacją (ang. hoax). Nie ma żadnych logicznych podstaw dla tych pogłosek. Jeśli Nibiru, lub Planeta X, byłaby prawdziwa i miała uderzyć w Ziemię w 2012, astronomowie śledziliby ją już od przynajmniej dekady, byłaby ona również widoczna gołym okiem. Oczywiście nie istnieje. Eris jest prawdziwa, ale jest to planeta karłowata podobna do Plutona, która pozostanie w zewnętrznym systemie słonecznym – może zbliżyć się do Ziemi na maksymalnie 6.44 miliardy kilometrów (4 miliardy mil - dop. tłumacza)

P: Czym jest teoria zmiany biegunów? Czy jest to prawda, że skorupa ziemska wykona obrót o 180 stopni wokół jądra w ciągu kilku dni, jeśli nie godzin?
O: Odwrócenie krążenia Ziemi jest niemożliwe. Istnieją niewielkie ruchy kontynentów (na przykład Antarktyda była blisko równika setki milionów lat temu), lecz jest to nieistotne w przypadku przypuszczeń co do odwrócenia biegunów. Jednak wiele stron internetowych okłamuje ludzi. Twierdzą, że istnieje związek pomiędzy obracaniem się Ziemi oraz jej biegunowością, które zmieniają się regularnie – magnetyczne odwrócenie ma miejsce co średnio 400,000 lat. Z tego co wiemy, takie magnetyczne odwrócenia nie powodują szkód dla życia na Ziemi. W każdym razie, mało prawdopodobnym jest, że magnetyczne odwrócenie nastąpi w ciągu kilku kolejnych tysiącleci.

P: Czy w Ziemię może uderzyć meteor?
O: Ziemia od zawsze była uderzana przez komety oraz asteroidy, jednak te większe zdarzają się bardzo rzadko. Poprzedni duży wpływ na naszą planetę miało uderzenie 65 milionów lat temu, które prowadziło do wyginięcia dinozaurów. Dzisiaj astronomowie z NASA przeprowadzają badania, które mają na celu znalezienie jakichkolwiek ogromnych asteroid w pobliżu Ziemi, które mogłyby jej zagrozić. Już ustaliliśmy, że nie ma żadnych grożących nam asteroid tak dużych jak ta, która zabiła dinozaury. Cała ta praca jest wykonywana otwarcie, a odkrycia są codziennie publikowane na Oficjalnej Stronie Programu NEO (http://neo.jpl.nasa.gov/ - dop. tłumacza), gdzie sami możecie upewnić się, że nic nie uderzy w Ziemię w 2012.

P: Co naukowcy z NASA myślą o pogłoskach na temat nadchodzącej zagłady?
O: Gdzie jest nauka w tych wszystkich doniesieniach o zagładzie? Gdzie są dowody? Nie ma ich, i nikt nie zmieni tego faktu upubliczniając fikcyjne twierdzenia w postaci książek, filmów, dokumentów lub stron internetowych. Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na rzetelność pogłosek na temat czegoś wyjątkowego mającego miejsce w 2012 roku.

P: Czy istnieje zagrożenie ogromnej burzy słonecznej zapowiedzianej na 2012?
O: Aktywność słoneczna ma regularne cykle, z maksymalną aktywnością co jakieś 11 lat. Podczas tych aktywności, słoneczne rozbłyski mogą spowodować przerwy w działaniu komunikacji satelitarnej, jednak inżynierowie uczą się budować urządzenia elektroniczne odporne na większość burz słonecznych. Nie ma jednak wyjątkowego zagrożenia powiązanego z rokiem 2012. Kolejna maksymalna aktywność wydarzy się w okresie 2012-2014 i przewiduje się, że będzie przeciętnym cyklem słonecznym, nie innym od poprzednich cykli w historii.


Źródło: http://www.nasa.gov/...tures/2012.html
Tłumaczenie: Draggy
dla paranormalne.pl
Podziękowania dla Diabl0 za poprawki. ;)
Zakaz kopiowania bez wiedzy i zgody autora.
  • 0