Skocz do zawartości


Informacje o artykule

  • Dodany: 01.10.2012 - 11:39
  • Wyświetleń: 5862
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/23628-50-rzeczy-o-ktorych-nie-powinienes-wiedziec/page__view__findpost__p__506242

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

50 rzeczy, o których nie powinieneś wiedzieć [cz. 6]

Napisane przez Serail dnia 01.10.2012 - 11:39

10 przykazań, które znamy, nie są prawdziwym dekalogiemBurzliwa debata na temat przestrzegania Pierwszej Poprawki do konstytucji USA wciąż trwa. Punktem spornym jest zamieszczanie w miejscach użytku publicznego, w tym szkołach, sądach, parkach i wszędzie, gdzie można to sobie tylko wyobrazić, dziesięciu przykazań. Chrześcijanie bronią dekalogu i twierdzą, że jest on częścią kultury zachodu i powinien być on traktowany oraz eksponowany w sposób podobny do tego, w jaki eksponuje się znaki drogowe. Bob Barr, jeden z amerykańskich kongresmanów, wysnuł nawet całkiem zabawną teorię, że gdyby słowa dekalogu widniały przy wejściu do szkoły w Columbine, nie doszłoby tam do masakry, a niektórzy oficjele rządowi umyślnie nie stosują się do orzeczeń sądów związanych z promowaniem tekstu dekalogu, ponieważ otrzymali taki nakaz od swoich zwierzchników z administracji rządowej.
Jaka szkoda, że cała ta kłótnia toczy się o fałszywe zasady.

W każdym miejscu, gdzie spotkać możemy się z tymi przykazaniami, od ważącej prawie 2,5 tony granitowej tablicy wewnątrz budynku sądu stanowego w Alabamie po kieszonkowe wydania tego tekstu, które nabyć można w sklepach z dewocjonaliami, prezentowane przykazania są błędne.

Weźcie do ręki swój egzemplarz Biblii i otwórzcie go na Księdze Wyjścia 20, 2-17 . Zauważycie tam zbiór zasad podobnych do tych, które przypisuje się Dekalogowi, również jest tam mowa o czczeniu tylko jednego Boga, szanowaniu rodziców, wystrzeganiu się zabijania czy cudzołożenia. Chociaż w tym momencie Mojżesz tylko powtarza to, co usłyszał od Boga na górze Synaj, zasady te nie zostały spisane w żadnej formie.

Dopiero później, prorok wraca na wspomnianą górę, gdzie Bóg daje mu „dwie kamienne tablice” z zapisanymi przykazaniami (Wj 31,18). Jednak schodząc na dół Mojżesz zauważył ludzi modlących się do figury złotego cielęcia i wpadł w furię. Rzucił wówczas o ziemię tablicami otrzymanymi od Boga, niszcząc je doszczętnie (Wj 32,19).

W żadnym z tych przypadków Biblia nie odnosi się do „przykazań”. W pierwszym przypadku mowa jest o „słowach, które wypowiedział Bóg”, natomiast tablice zawierały „świadectwo”. Dopiero kiedy Mojżesz ponownie udał się po tablice, mamy okazję po raz pierwszy usłyszeć wyrażenie „dziesięć przykazań” (Wj 34,28). Co ciekawe, przykazania te różnią się znacznie od tych, które prorok przekazał ludziom początkowo. Czyżby pamięć Mojżesza szwankowała? A może to Bóg zmienił zdanie?

Zatem, pomijając już wszelkie korowody związane z tą sytuacją, prezentujemy wam prawdziwe „10 przykazań”, czyli te słowa, które podyktował Pan, a spisał Mojżesz (dokładnie wymienione w Księdze Wyjścia 34, 13-28). Z niecierpliwością czekamy na korektę wszelkich tekstów, które zawierały będą poprawny tekst Dekalogu.


1. Nie będziesz oddawał pokłonu bogu obcemu
2. Nie uczynisz sobie bogów lanych z metalu
3. Święto Przaśników czcił będziesz
4. Sześć dni będziesz pracował, siódmego zaś odpoczniesz
5. Będziesz obchodził Święto Tygodni, pierwocin, żniwa pszenicy i Święto Zbiorów przy końcu roku
6. Trzy razy w roku ukażą się wszyscy twoi mężczyźni przed obliczem Pana, Boga Izraela
7. Krwi moich ofiar nie składaj razem z kwaszonym chlebem
8. Nic z ofiary paschalnej nie powinno pozostać na drugi dzień
9. Najlepsze z pierwocin ziemi twojej winieneś przynieść do domu Pana, twego Boga
10. Nie będziesz gotował koźlęcia w mleku jego matki

  • 0