Skocz do zawartości
Informacje o artykule

  • Dodany: 12.04.2011 - 21:22
  • Aktualizacja: 25.04.2011 - 21:14
  • Wyświetleń: 5998
  • Odnośnik do tematu na forum:
    http://www.paranormalne.pl/topic/11681-magiczny-dar-odyna/

    Podyskutuj o tym artykule na forum
 


* * * * *
1 Ocen

Magiczny Dar Odyna czyli co to są Runy?

Napisane przez Dagaz dnia 12.04.2011 - 21:22
Komentuj na forum

"Runy (alfabet runiczny) - alfabet używany do zapisu przez Ormian (wczesna starożytność), ludy Germańskie (tzw. alfabet Futhark od pierwszych 6 liter) i celtyckie. Niekiedy nazwę "runy" odnosi się także do systemów piśmienniczych stosowanych przez ludy tureckie (tzw. alfabet Orchon) oraz Madziarów (Węgrów). Używany również w obrzędach magicznych. Słowo *run oznacza 'tajemnicę', 'sekret'."

Tak mówi wikipedia. Niektórym takie surowe informacje mogą starczyć, niektórym nie. Postaram się w paru zdaniach opisać runy i opowiedzieć ich historię...

Dar Odyna

Bóstwo mądrości, wojny i wojowników, poezji i magii. Wierzy się, że najwyższy z panteonu bogów nordyckich, członek dynastii Asów przekazał ludziom dar, jakimi są runy. Jednak jak?

Jak mówi mitologia, Odyn poświęcił swe oko. Wrzucił je do studni olbrzyma Mimira, za co mógł się napić ze źródła wiedzy i mądrości. Używając swej włóczni, przebił swój bok, składając ofiarę z samego siebie, zaś bogowie zawiesili go za stopę na świętym drzewie świata - Yggdrasilu. Wisiał tam dziewięć dni i nocy, cierpiąc straszliwe męki, by dopełnić misterium wtajemniczenia i śmierci. Po dziewięciu dniach w końcu pojął runy. Poznając ich sekret, Odyn stał się władcą tych niesamowitych znaków. Wyrył je na kijach magicznych, po czym zeskrobał ostrym nożem i zmieszawszy te wióry z miodem, dał je ludziom, by je wypili. Tak Odyn przekazał ludziom runy.

Magiczne znaki

Znaki, jakie ukazały się Odynowi na końcu swego dziewięciodniowego etapu poznawania brzmiały:
Fehu, uruz, durisaz, ansuz, raido, kenaz, gebo, wunjo, hagal, naudiz, isa, jera, petro, iwaz, algiz, sowelo, tiwaz,berkano, ehwaz, mannaz, laukaz, ingwaz, odala, dagaz, wyrd.

Jednak co oznaczają? Jaką moc kryją za sobą proste symbole złożone z prostych linii? Run jest 26, a każda opowiada inna historie, ma inne znaczenie wróżebne i inną właściwość magiczną. Ich ułożenie tak że ma znaczenie - runa w pozycji 'prostej', ma zwykle "pozytywny" odczyt, zaś 'odwrócona', ma znaczenie odwrotne, negatywne.

Fehu, czyli dostatek

Musisz wiedzieć, co chcesz od życia!

Pierwsza runa, która brzmi fehu, fe bądź feoh tłumaczymy jako bydło, własność, bogactwo, pomyślność. Jej kolorem jest czerwony, zaś numerem 16, albo 6. odpowiada literze "F" polskiego alfabetu. Jej głównymi właściwościami są: kulminacja, pomnożenie bogactwa, ciągłe stawanie się.

Znak ten, jak każda runa ma także zastosowanie magiczne. Służy do zabezpieczenia i pomnożenia swego stan posiadania, do obrony między negatywnymi wpływami ograniczającymi pole działania, do wzmocnienia sił obronnych organizmu. Stosować można ją do medytacji, gdy chce się odpowiedzieć na pytania "co chcę robić w życiu", "jaki jest mój stosunek do pieniędzy", czym jest dla mnie materia", czy w prawidłowy sposób wykorzystuję swoją energię" oraz inne.

Runa ta (jak każda inna, zresztą), posiada także znaczenie wróżebne. Gdy runa we wróżbie jest w pozycji prawidłowej, oznacza ruchomy stan posiadania, bogactwo, które wykorzystuje i pomnaża się przy pomocy aktywnych działań, symbolizuje energię, procesy życiowe, siły twórcze, zmiana, na lepsze, bezpieczeństwo materialne, pomyślne prowadzenie biznesu, rozkwit, kulminacja, mądra troska o sprawy finansowe, awans w pracy.

Gdy runa jest odwrócona, oznacza zubożenie, zmarnotrawienie swojej własności, pogrążenie się w sprawach materialnych lub brak orientacji w nich, straty przez skąpstwo lub zachłanność, brak pieniędzy i perspektyw na nie, przyziemność, trywialność, ostateczny koniec pewnego cyklu.

W ten sposób można opisać każdą z run. Jednak co się z nimi robi? Jak wróży? Jakie jest zastosowanie?

Magia runiczna i zastosowanie symboli

Jednym z magicznych sposobów zastosowania run do swych celów jest skrypt. Cóż to jest? Jest to ciąg znaków, mający właściwości zawartych w nim run, których wibracje wspierają siebie nawzajem. Jednak czy możemy tworzyć "ot tak" skrypty? Nie bardzo. Najbezpieczniej jest znaleźć w literaturze, internecie potrzebny nam ciąg znaków. Dlaczego? Złe połączenie znaków, bez odpowiedniej znajomości ich symboliki da nam bardziej negatywne skutki, niż dobre.

Oczywiście przy odpowiedniej znajomości, można tworzyć skrypty. Są dwie "szkoły" mówiące o ich tworzeniu. Jedna mówi, że trzeba mieć bardzo dobrą znajomość symboliki , druga wspomina o tworzeniu ich wg własnych upodobań (jednak w obu przypadkach znajomość ich znaczenia jest obowiązkowa).

Są skrypty przyciągające entuzjazm, szczęście, przyjaźń, dobre zdrowie i wiele innych. Ile człowiek ma potrzeb, tyle może ich powstać. Na przykład kombinacja Algiz, Mannaz, Ansuz, Gebo, Ingwaz jest skryptem pomagającym w odnalezieniu i pielęgnowaniu przyjaźni. Owe ciągi można pisać na papierze, lecz są nietrwałe. Można je wyryć na drewnie, nosić ze sobą. Możliwości jest sporo.

Innym rodzajem skryptu jest wypisanie swego imienia używając run. Każdy z symboli ma przyporządkowana literę. Tak wypisane imię można nosić jako talizman (ale! Talizman zwykle służy do przyciągania szczęścia, działa na zasadzie magicznej formuły w nim zawartej, zaś Amulet ma znaczenie ochronne. Chroni osobę przed atakiem psychicznym, nieszczęściem, chorobą. Ważnym elementem jest materiał, forma, sposób wykonania oraz symbole w nim zawarte).

Wróżenie z run, rozkłady i ich interpretacja

Sposobów na wróżenie jest kilka, najprostszym chyba jest jedna runa. Polega na zadaniu pytania i wylosowaniu pojedynczej runy.

Są też rozkłady typu: "Partnerski", najczęściej wykorzystywany przez wróżki, "Trudny wybór", który jak nazwa wskazuje pomaga w dokonaniu ciężkiego wyboru, "zdrowie - siedem czakr" i inne. Sporo można znaleźć w internecie, wystarczy wpisać kluczowe słowo 'runy' w przeglądarce.

Jaka więc jest tajemnica run? Pomagają one w codziennym życiu, ich "szept" podpowiada w trudnych sytuacjach, ich właściwości dają duże pole do popisu. Jednak trzeba odpowiednio zrozumieć znaczenie tego magicznego prezentu od Odyna.


Opracowanie: Dagaz
Paranormalne.pl
Bibliografia i źródła:
1] www.runy.com.pl
2] Wikipedia
3] "Misterium Run", A.A. Chrzanowska.
  • 0

stat4u