NAJWIĘKSZE ODKRYCIE OSTATNICH DEKAD
Świetnie zachowane ciało mamuta znaleźli rosyjscy uczeni na zachodniej Syberii. Zwłoki młodego osobnika mają nienaruszone oczy oraz tułów i już teraz okrzyknięte zostały najbardziej wartościowym znaleziskiem na świecie. Naukowcy chcieliby wskrzesić gatunek do życia.
130 cm wysokości miała młoda samica mamuta, gdy ok. 10 tys. lat temu zamarzła w miejscu dzisiaj określanym jako okręg Jamalski, na północno-zachodniej Syberii. Jej zwłoki w XXI wieku znajdują się w stanie niemal nienaruszonym. Ich jedynym defektem jest brak ogona. - Prawdopodobnie został odgryziony - przypuszcza Aleksiej Tichonow, wicedyrektor Instytutu Zoologicznego Rosyjskiej Akademii Nauk.
Wartość znaleziska podwyższa częstotliwość z jaką znajdowane są okazy młodych mamutów. - Na niedojrzałe osobniki trafia się niezwykle rzadko - mówi amerykański paleozoolog Larry Agenbroad. I dodaje, że on wie o jedynie trzech takich znaleziskach.
Na wieść o mamucie, w naukowcach rozbłysła nadzieja na uzyskanie dobrze zachowanego DNA tych olbrzymich ssaków. Dzięki niemu, chcieliby przywrócić gatunek do życia w tysiące lat po zagładzie. - Dajcie mi dobrze zachowany łańcuch DNA, a w 22 miesiące dostarczę wam żywego mamuta - stwierdził jeden z genetyków po odnalezieniu znacznie słabiej zachowanego osobnika przed 10. laty.
Naukowcy chcieliby to osiągnąć przez zapłodnienie mamucim plemnikiem komórki jajowej jego krewniaka - np. słonia indyjskiego lub przez połączenie zarodka mamuta z komórką jajową słonia pozbawioną DNA.
Jamalskim znaleziskiem zajmą się na razie rosyjscy naukowcy, a następnie zostanie przewieziono na Uniwersytet Jikei w Tokio, gdzie zostanie poddane szczegółowym badaniom.
Mamuty po raz pierwszy pojawiły się na Ziemi około 4,8 mln lat temu w epoce Pliocenu. Nie ma pewności co spowodowało ich wyginięcie, ale główne hipotezy naukowców kładą nacisk na zmiany klimatyczne, wybicie przez ludzkich łowców lub kombinację obu czynników. Ostatnie stado mamutów, wyizolowane od reszty świata, wymarło ok. 5 tys. lat temu na rosyjskiej Wyspie Wranglera.
http://www.tvn24.pl/...,wiadomosc.html