Skocz do zawartości


Zdjęcie

Benzoesan sodu - Coca-Cola powoduje chorobę Parkinsona?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1

zulugula.
  • Postów: 281
  • Tematów: 86
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

O tym, że konserwanty naszemu zdrowiu wybitnie nie służą, wie chyba każdy. Co pewien czas wypływają jednak na światło dzienne informacje o tym, że Syntetyczne Porcje Dobra serwowane nam przez producentów branży spożywczej mogą okazać się dla naszego zdrowia bardziej niebezpieczne, niż mogliśmy przypuszczać. Oto brytyjski naukowiec - Peter W. Piper, profesor Biologi Molekularnej oraz Biotechnologii na Uniwersytecie Sheffield parę dni temu ogłosił wyniki swoich badań nad benzoesanem sodu, znanym także jako E211. W tym miejscu warto zauważyć, że już jakiś czas temu odkryto, że konserwant oznaczony jako E211, będący standardowym środkiem konserwacji żywności - spotykanym przede wszystkim w napojach gazowanych (Coca-Cola, Pepsi, Mountain Dew, 7up, itd.), przetworach owocowych, sałatkach warzywnych, a także - o zgrozo - w konserwach rybnych, które wszyscy przecież bardzo kochamy - w połączeniu z witaminą C może przekształcić się w rakotwórczy benzen. Teraz jednak, dzięki badaniom przeprowadzonym przez brytyjskiego naukowca, wiemy o tym środku chemicznym odrobinę więcej…

Badania przeprowadzone na żywych komórkach wykazały, że benzoesan sodu z napojów gazowanych w sposób permanentny niszczy materiał genetyczny znajdujący się w mitochondrium. Dla tych, którzy przespali lekcje biologii w liceum - mitochondria stanowią główne źródło energii dla komórki żywego organizmu, jedna komórka zawiera od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy takich mitochondriów.

“Te chemikalia są zdolne do zadania poważnych obrażeń materiałowi genetycznemu zawartemu w mitochondriach, aż do stopnia, w którym stają się one zupełnie nieaktywne. To tak, jakby zostały zupełnie znokautowane!” - tłumaczy profesor Piper.

Brytyjska Agencja Standardów Żywności (Food Standards Agency - FSA), pod koniec zeszłego roku wycofała ze sklepowych półek już cztery marki napojów gazowanych - decyzję motywując ekstremalnie wysokim poziomem posiadanego benzoesanu. Profesor Piper twierdzi jednak, że problem jest trudniejszy niż można było to podejrzewać na początku.

Naukowiec kontynuuje - “Mitochondrium wykorzystuje tlen, aby wyprodukować energię na potrzeby komórki, i jeśli zostanie uszkodzone, wtedy dotknięta komórka staje się po prostu niesprawna. I właśnie tutaj pojawia się cały szereg chorób związanych z niszczeniem DNA, Choroba Parkinsona i wiele innych - a ponad nimi wszystkimi - cały proces starzenia.”

Naturalnie producenci kolorowych napojów tłumaczą się zaufaniem pokładanym w dyspozycji Agencji Standardów Żywności, która dopuszcza stosowanie niewielkiej (”bezpiecznej”) ilości benzoesanu sodu jako składnika gotowego produktu - ale pytanie brzmi: czy my - jako konsumenci, także możemy temu zaufać? Wygląda na to, że nie do końca - albowiem Unia Europejska, motywowana badaniami przeprowadzonymi przez profesora Pipera - właśnie wszczęła śledztwo w sprawie zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.

Przedstawiciele zespołu, który jest odpowiedzialny za owe śledztwo, będą teraz potrzebowali powtórnego oszacowania długoterminowych konsekwencji spożywania benzoesanu sodu, ponieważ wyniki badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization) w roku 2000 najprawdopodobniej uległy przedawnieniu.

Profesor Piper zauważa, że regulacja brytyjskiej Agencji Standardów Żywności także potrzebuje aktualizacji - “Przemysł spożywczy z pewnością powie, że wszystkie składniki zostały przetestowane i są całkowicie bezpieczne dla konsumentów” - tłumaczy. “Jednakże w świetle kryteriów nowoczesnych badań nad szkodliwością dla zdrowia, stare testy są niewystarczające. Jak wszystko na tym świecie, metody badań cały czas pędzą do przodu, i teraz można je opierać na bardziej rygorystycznych testach, aniżeli miało to miejsce 50 lat temu“. Naukowiec wyraża także nadzieję, że rodzice uchronią swoje dzieci przed spożywaniem dużych ilości produktów z E211.

Warto dodać, że najsilniejsza firma w branży - Coca-Cola, aby uchronić się przed nawałnicą pozwów sądowych pod tytułem “Wcisnęliście nam rakotwórczy benzen!“, dokładnie dwa tygodnie temu zmieniła w USA dwie formuły swoich sztandarowych produktów.

Wpis inspirowany najnowszym odcinkiem User-Friendly, przygotowany w oparciu o artykuł opublikowany na łamach brytyjskiego The Independent. Więcej o problemie możecie dowiedzieć się z odpowiedzi na Answers.com (strona w języku angielskim).

http://godtech.info/...obe-parkinsona/ :o
  • 0

#2

Vivere Parvo.
  • Postów: 238
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Coca-Cola, z tego co czytałem, ma działania odwapniające.. i - wybaczcie za nienaukowe słownictwo - po jej łyknięciu zęby nieprzyjemnie skrzypią x_x na pewno w zbyt dużych ilosciach organizmu nie wspomaga..
  • 0

#3

Żbik.
  • Postów: 769
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Benzynian sodu, sorbinian potasu. Już niedługo wszyscy będziemy świecić. O tym przekonuje nas urocza Anna Przybylska w reklamie wody.
Boję się pomyśleć co by miała do powiedzienia o coca-coli.
Prawda jest taka że coca-cola to jedne z najgorszy świństw.
  • 0

#4

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Coca-cola dobrze niestrawność przepala. 10-15 min i wszystko jest ok.
  • 0



#5

Green Dog.
  • Postów: 54
  • Tematów: 5
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Tak, tak, najlepszy odrdzewiacz pod słońcem podawany do stołu na kolację wigilijną, aby "poczuć magię tych świąt" :lol Sama lubie cole, ale zeby pić to jakoś nałogowo to nie, wole beer... A biada smakoszom coca-coli, szybciej sie zestarzeją :ojej:
  • 0

#6

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Co wy macie z tą colą ? Ja z czarnych napojów piję tylko Pepsi :) . Bardziej gryzie w gardle he he... A z innych chemikaliów to Powerade niebieskie.
  • 0

#7

Maru.
  • Postów: 160
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hehehe a ja pije tylko wode niegazowaną i soki własnoręcznie przetarte ;D
raz w motorze nie mogłem śruby odkręcić, zapiekła się rdzą, a nie miałem na działce wd40 hehehe ale brat miał coca-cole.... normalnie polałem to aż się zaczęło pienić i śruba po połowie litra puściła :D
  • 0



#8

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ja co roku odrdzewiam pompę na działce po zimie 2L Coli :) Świetnie działa. Kiedyś piłem nalogowo. Teraz w 99% czystą wode (czasem czystą jak jest okazja :) ) głównie w obawie o zęby, z tym benzenem nie wiedziałem, straszne. Mój znajomy coprawda miał jakieś straszne operacje układu pokarmowego po nałogowym piciu Coli ale myślałem że to od kwasu fosforowego i weglowego.
  • 0

#9

dj_cinex.

    VRP UFO Researcher

  • Postów: 3305
  • Tematów: 412
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 20
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W nowym NEXUSIE jest artykuł pt. "Gazowane napoje - trucizna w przebraniu"

Reklamowane jako zdrowe i orzeźwiające napoje gazowane i energetyczne są niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ ich długotrwałe spożywanie wywołuje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu organizmu człowieka powodowane przez zawarte w nich szkodliwe substancje chemiczne...


Zainteresowanych odsyłam do lektury NEXUSA nr 3 MAJ-CZERWIEC 2007 ;)
  • 0



#10

Danki.
  • Postów: 360
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

ja tam będe nadal pił ;] bo po 1 niezbyt często pije a po 2 nie martwie sie tym . zależy mi poprostu by była smaczna :)
  • 0

#11 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

ja tak jak Marek piję tylko mineralną, bo mam wstręt do tych napojów... też byście mieli gdybyście przez przypadek widzieli jak pięknie barwnik odkłada si e nich na ściankach butelki- dosłownie piękny widok :]
Warto też zauważyć że cola ma w sobie sporo kofeiny, której nie ma na tyle dużo żeby działać pobudzająco, ale jednak zawarta jest w niej taka ilość, że powinniśmy być spokojni o deficyt magnezu w organizmie.......
  • 0

#12

michciu.
  • Postów: 350
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Podobnie jest ze wszelkimi zupkami "chińskimi". Te wszelkie nudle knora czy inne vifony, to jest przecież świństwo. Równie dobrze mógłbym się napić płynu do mycia naczyń, choć w tym przypadku będę czysty, a po zjedzeniu, tego czegoś wręcz przeciwnie. Zobaczcie sobie listę składników, to mówi samo za siebie. Atakują nas tą chemią ze wszystkich stron, ble!
  • 0

#13

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Teraz wszedzie są śmieci nawet w drzemie. Wole rzeby coś było świerze przez 3 dni i kupować co 3 dni niż mieć w tym E679 E876 E666 E098 E897 i jeszcxze E673 tylko po to żeby taki plastikowy produkt był po otwarciu "świerzy" przez 14 dni.
  • 0

#14

Shi.

    關帝

  • Postów: 997
  • Tematów: 39
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Benzoesan sodu


To przecież jest we prawie wszystkich napojach jakie można kupić :D . Ja i tak dalej będę pił gdybym tak się przejmował tym co jem to dawno bym już nie jadł niczego :D .
  • 0



#15

xyz.
  • Postów: 84
  • Tematów: 11
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jak się raz na miesiąc łyknę to mi nie zaszkodzi ;]
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych


    Bing (1)