Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ningtrul


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ningtrul to Tybetańska nazwa wewnętrznych obrazów, obrazów które pojawiają się kiedy zamykamy oczy i relaksujemy się. Ze względu na fakt iż obrazy te z reguły poprzedzają zaśnięcie o wiele później na zachodzie nazwano je obrazami hipnagogicznymi czyli obrazami przedsennymi. Zależnie od stanu naszego umysłu obrazy ningtrul mogą pojawiać się zaraz po zamknięciu oczu, albo dopiero po pewnym czasie, mogą też mieć różny charakter. Mogą być to od razu złożone wyraziste sceny lub tylko bezkształtne plamy, pojawiające się i znikające, mogą być to obrazy pełne głębi jak i płaskie dwuwymiarowe płytkie obrazy. Mogą być one jasne i wyraźne lub rozmyte i zamglone trudne do określenia, w miarę statyczne i bardzo dynamiczne. Obrazy ningtrul mogą obejmować wszystkie nasze zmysły.

Możemy je podzielić na kilka kategorii,: zależnie od wyrazistości na obrazy spójne i wyraźne w których od razu widzimy konkretne w pełni ukształtowane sceny i obrazy niespójne w miarę statyczne - składające z trudnych do zidentyfikowania elementów i plam. Na obrazy przestrzenne i dwuwymiarowe. Spójne wyraziste w miarę trwałe obrazy najczęściej w stanach zmęczenia fizycznego, przy równocześnie dobrym stanie psychicznym oraz w pewnych sytuacjach wyciszenia uspokojenia umysłu i harmonii emocjonalnej. Harmonia emocjonalna, wyciszenie i spokój są decydującym czynnikiem nie tylko w kwestii wyrazistości i spójności obrazów, ale także decydują o ich przestrzenności. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że struktura i wyrazistość tych obrazów jest odbiciem naszego szeroko pojętego stanu psychicznego. Jednak nie tylko nasz stan emocjonalny wpływa na strukturę tych obrazów istotny wpływ na nie może wywierać i z reguły wywiera również otoczenie.

Zależność miedzy strukturą tych obrazów i naszym stanem psychicznym pozostaje zresztą dwustronna tzn zmieniając ich strukturę możemy zmienić nasz stan psychiczny i tę zależność wykorzystuje się w pewnych typach medytacji z obrazami ningtrul, lub medytacji oddziaływujących silnie porządkująco na ich strukturę. W zasadzie praktycznie każda forma medytacji wpływa na ich strukturę istnieją jednak typy medytacji oddziałujące na nią bezpośrednio lub bardzo mocno. W innych typach medytacji pojawianie się tych obrazów stanowić może przeszkodę w medytacji, która należy przezwyciężyć.

Często w obrazach ningtrul odbija się to co wcześniej widzieliśmy co również wykorzystuje się w różnego rodzaju medytacjach. Istnieje też szereg technik i metod pomagających wyzwolić te obrazy i uczynić je bardziej wyrazistymi.

Wbrew powszechnej opinii obrazy ningtrul nie są przypadkowe, ani pozbawione sensu o czym musiał przekonać się każdy kto praktykował medytacje autogenne, lub inne zaawansowane formy pracy z umysłem o zbliżonym charakterze.

Praca z obrazami ningtrul nie jest jednak, ani prosta, ani łatwa. Każdy, kto próbował się nimi bawić wie doskonale, że jeśli spróbujemy nimi manipulować bardzo łatwo je stracić jeśli zaś zbyt w nie wejdziemy nie wiadomo kiedy zasypiamy nie wspominając już o tym iż jeśli nie właściwie się do tego zabieramy mogą się wcale nie pojawić. Kluczem do pracy z nimi jest osiągnięcie stanu skoncentrowanego odprężenia; umiejętność doprowadzenia ciała do stanu pełnego odprężenia, przy równoczesnym zachowaniu jasnego, spokojnego umysłu. Istnieje wiele sposobów osiągnięcia tego stanu, jest to jednak temat na osobną rozprawę dlatego nie będę się tutaj na ten temat rozpisywał. Obrazy ningtrul mogą również stać się naszą bramą do świadomego śnienia, podróży szamańskich i wielu innych doświadczeń z tego względu myślę, że warto zwrócić na nie uwagę.

źródło: otwartyumysł.republika.pl
  • 0



#2

Fortunatus.
  • Postów: 31
  • Tematów: 7
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

mam pytanie odnosnie owych obrazow
pjawiaja sie u mnie przed zasnieciem
nie wplywam na nie
pojawiaja sie takze pod koniec snienia...
i wlasnie tego nie jestem pewnien
ja mysle ze dalej snie i powoli sie budze
ale nie jestem pewnien
poddaje sie nim jestem uczesnikiem czasem widzem a pod koniec lekko wplywan na obrazy az do momentu dy calkiem otwieram oczy
jestem dosc swiadomy ale senny
pod koniec wiem ze moge otworzyc oczy
ale czekam az sam sie przebudze
wiec pytam czy to przejscie ze snu
czy tez to juz nie sen a obrazy "posenne" :P
  • 0

#3

Mond73.
  • Postów: 125
  • Tematów: 48
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Pierwszy raz spotykam sie z opisem ningtrul. Z opisu jaki zostal przdstawiony mozna dopasowac to do bardzo wielu rzeczy. Mam tu na mysli od mysloksztaltow do eksterioryzacji na rożnych poziomach(eteryczy-mentalny),przez rożne stany medytacyjne, a nawet do wglad w pamiec Akaszy. Jezili jest to zjawisko mysloksztaltow ciekawe jest czy sa to nasze czy tez obce :-) namolnie wciskajace sie w nasz swiat. Moze ktos zna jakies pozycje ksiazkowe na temat Tybetanskich Ningtrul i ostatnie pytanie od jakiej czesci tybetanskich mnichow pochodza te cwiczenia od zołtoczapkowcow czy czerwonoczapkowcow??
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych