Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wulkany na Marsie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Wulkany na Marsie


Dołączona grafika
Strzałka wskazuje na obiekt, który przypomina bombę wulkaniczną; źródło:NASA


Sonda misji Mars Exploration Rover Spirit odkryła ślady gwałtownej erupcji wulkanu na równinie zwanej "Home Plate" znajdującej się w kraterze Gusev. Jest to pierwszy ślad działalności wulkanicznej znalezionej na Marsie przez tę sondę.

Dookoła wspomnianego już "Home Plate" znajdują się skały bazaltowe. Wskazywałoby to na to, że niegdyś doszło tu do erupcji mającej łagodny przebieg, a lawa wypływająca z wulkanu była rzadko, o małej lepkości. Skąd zatem ślady gwałtownej erupcji wulkanu? Lawa bazaltowa mogła eksplodować jedynie gdy doszło do jej kontaktu z wodą. Taka eksplozja mogła spowodować powstanie samej równiny "Home Plate".

Kolejnym dowodem na erupcję wulkanu są ślady bomb wulkanicznych na terenie równiny. Jest to materiał skalny wyrzucany w powietrze w czasie wybuchu wulkanicznego

Sonda Spirit wylądowała na Marsie 4 stycznia 2004. Jej bliźniacza sonda- Opportunity, która bada drugą stronę planety pojawiła się na Marsie 25 stycznia tego samego roku. Od tamtego czasu misję obu sond przedłużano już 4 razy.


Źródło: NASA, www.astronomia.pl
  • 0

#2

Lasocki.
  • Postów: 176
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Znalazłem Ciekawy artykuł na ten temat...

Poruszając temat gór pozaziemskich nie można nie wspomnieć o najwyższej górze, o której wiemy. To OLYMPUS MONS. Góra – wulkan na Marsie, położona w jego pasie równikowym.

Dołączona grafika

Nie ma sobie równych w całym Układzie Słonecznym. Nasz Everest to przy niej karzeł. Wysokość Everestu liczona od poziomu morza nie sięga nawet 9 km. Na Marsie nie ma mórz, więc wysokość gór mierzona jest od ich podnóża, a raczej od umownego poziomu planety. Gdyby w ten sposób liczyć wysokość Everestu, to byłby niższy o dalsze 2 – 3 km. A wysokość Olympusa liczy sobie… 26,4 km!
Jak to możliwe, że na planecie mniejszej od Ziemi wypiętrzył się taki masyw ?
Jak wspomniałem na wstępie – Olympus jest górą wulkaniczną. Ponieważ skorupa Marsa nie zawiera luźnych płyt tektonicznych takich jak skorupa Ziemi, więc powstały przed milionami lat krater nie zmieniał swego położenia względem powierzchni planety przez cały czas swej aktywności i wydobywająca się z niego podczas kolejnych erupcji lawa odkładała się na zboczach wypiętrzając ściany krateru do gigantycznych rozmiarów.
Czy i kiedy człowiek stanie na dach naszego Układu Słonecznego ?
Jeżeli wierzyć terminom z programów badawczych NASA, to nastąpi to zapewne w najbliższym 50-cio leciu. Pierwszy załogowy lot na Marsa planowany jest na lata 2010 – 2012. Tak więc wysoce prawdopodobnym jest, że jeszcze za życia większości z Szanownych Czytelników „W górach” człowiek postawi nogę na tej najwyższej górze. Ale… ale ci, którzy widzą już oczyma wyobraźni przepaściste i niedostępne zerwy ścian Olympusa, doznają zaraz wielkiego zawodu! Wejście na tę górkę okaże się prawdopodobnie dziecinnie łatwe, chociaż nieco przydługie. Szczyt sięga bowiem bez mała 27 km, ale średnica stożka wulkanu u jego podstawy wynosi ok. 550 km, co daje średnie nachylenie stoku w granicach… 60 !
http://www.wgorach.c...0...ion=f&msg=1
Dołączona grafika
  • 0

#3

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Szczyt sięga bowiem bez mała 27 km, ale średnica stożka wulkanu u jego podstawy wynosi ok. 550 km, co daje średnie nachylenie stoku w granicach… 60 !

60? Ale czego?
Na pewno nie stopni, ani procent :)
Nachylenie stoków Góry Olimp wynosi 6.8 st., lub 12 %.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych