Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kuba Rozpruwacz był Polakiem!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1

Gagatek.
  • Postów: 233
  • Tematów: 17
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Najsłynniejszy w historii seryjny morderca urodził się w Kielcach. Nim został Kubą Rozpruwaczem nazywał się Józef Lis i przez 16 lat mieszkał przy ul. Hipotecznej – podała "Gazeta Wyborcza". Na trop sensacyjnego odkrycia wpadł historyk z RPA.

Kuba Rozpruwacz (ang. Jack the Ripper) do historii kryminalistyki przeszedł jako jeden z najsłynniejszych i najbardziej okrutnych seryjnych morderców. Grasował w londyńskiej dzielnicy Whitechapel w 1888 r. Zabijał wyłącznie prostytutki. Zadawał ofiarom głębokie rany szyi, okaleczał genitalia, usuwał organy wewnętrzne i masakrował twarze.

Od 1978 prof. Onselen badał życiorys groźnego XIX-wiecznego przestępcy Josepha Silvera. Silver kierował gangiem handlu kobietami i prowadził domy publiczne na całym świecie, trudnił się też napadami, wymuszaniem haraczy. Był bezwzględnym bandytą, psychopatą i oszustem. Jako tajny informator policji z kilku krajów wielokrotnie zmieniał nazwiska.

Onselen latami szukał śladów Silvera na czterech kontynentach. Aż w końcu trafił do Kielc, gdzie w Archiwum Państwowym znajdowały się dokumenty dotyczące dzieciństwa przestępcy. W badaniach pomagał mu prof. Jerzy Szczepański z Akademii Świętokrzyskiej.

Joseph Silver, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Józef Lis, urodził się w Kielcach w 1868 r. w żydowskiej rodzinie. W wieku 16 lat wyemigrował do Londynu, gdzie w latach 1885-89, jako Joseph Isaac, prowadził zakład fryzjerski.

W 1888 r. kilkaset metrów od jego firmy doszło do pięciu makabrycznych zabójstw prostytutek. Mordercą miał być Kuba Rozpruwacz. - Każdy, kto studiuje historię Londynu w tamtym okresie, nie może pominąć morderstw w Whitechapel. Robiłem wszystko, aby wykluczyć związek Silvera z Kubą Rozpruwaczem. Ale moja praca dostarczała mi kolejnych dowodów i poszlak, że to ta sama osoba - powiedział "Gazecie" Onselen.

Czy urodzony w Kielcach Józef Lis był Kubą Rozpruwaczem? - Zakrwawionego noża, dowodu stuprocentowego, nie znaleziono i być może nigdy nie znajdziemy - przyznaje Onselen. Ale efekty jego 30-letnich badan jednoznacznie na to wskazują. Opisał je książce "The Fox and The Flies: The World of Joseph Silver Racketeer and Psychopath" ("Lis i gliniarze: Świat Józefa Silvera, bandyty i psychopaty").

Nie na darmo mówi się że ludzie z kielc to scyzoryki :D :mrgreen:
  • 0

#2

Lasocki.
  • Postów: 176
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Niezły Świr był z tego Kubusia......

Dołączona grafika

Okładka czasopisma Puck z 21 września 1889 przedstawiająca Kubę Rozpruwacza.
  • 0

#3

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

To wy o tym nie wiedzieliście? JEZU! To było już od dawna wiadome...

No ale cóż...kiedyś "analizowałam" seryjnych morderców (tak dla rozwinięcia logiki i pomyślunku :D ) i znalazłam jego miejsce urodzenia i inne dane...
  • 0

#4

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przykro mi ale jestes w błędzie :P . On był na liscie najbardziej prawdopodobnych morderców http://pl.wikipedia.... . A nawet nie wiadomo czy to na bank on. Sądze, że już niegdy sie nie dowiemy...
  • 0

#5

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Korhil- taaa...używaj wikipedii a daleko zajdziesz... :hmm:
  • 0

#6

Lasocki.
  • Postów: 176
  • Tematów: 8
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Przykro mi ale jestes w błędzie :P . On był na liscie najbardziej prawdopodobnych morderców http://pl.wikipedia.... . A nawet nie wiadomo czy to na bank on. Sądze, że już niegdy sie nie dowiemy...


Nie patrz na Wikopedie bo tam kazdy moze wpisać co tylko zechce!
ale ileś % zawsze prawdy tam jest
  • 0

#7

Korhil.
  • Postów: 106
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To była pierwsza strona którą znalazłem na szybkiego...

Parę lat temu znaleźli też teoretyczny dowód 100% że ten malarz jest Rozpruwaczem, a potem wała z tego wyszło...

Co do jedynego źródła to akurat miałem inna fajną strone o tym ale miałem formata parę dni temu i niestety nie moge tego znaleźć :P .
  • 0

#8

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Hehe ja czytałem z rok temu w Focus'ie, że KR był kobietą ;) Nawet była fotka tej babki.
  • 0



#9

Navarion.
  • Postów: 123
  • Tematów: 5
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To prawda, że nigdy go nie złapali?
  • 0

#10

Mr.Scar.
  • Postów: 29
  • Tematów: 4
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ineczej by nie było tej rozmowy człowieku
  • 0

#11

Nicole-collie.
  • Postów: 783
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

tu jest strona główna o seryjnych mordercach...bardzo ciekawa lekturka...
http://radoslaw.liga...rcy/glowna.html
a tu macie coś o Kubie Rozpruwaczu
CZĘŚĆ I
http://radoslaw.liga...cy/ripper1.html
CZĘŚĆ II
http://radoslaw.liga...cy/ripper2.html
  • 0

#12

viatora.
  • Postów: 303
  • Tematów: 2
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

kiedys odwiedzilam wiele stron poswieconych KR i nigdzie nie napisali, ze byl nim ten konkretny Polak, bylo wielu podejrzanych ale nigdy nie wskazano na kogos konkretnego. Gdyby to byla prawda to chyba fenomen KR zostalby juz dawno wyjasniony szerszej publice, a jakos tak nie jest

zalaczam wywiad z historykiem http://miasta.gazeta...62,4096411.html
  • 0

#13

Gagatek.
  • Postów: 233
  • Tematów: 17
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Viatora KR to jedna z najwiekszych legend anglii, i angole zadbają aby ta mgiełka tajemniczości trwała nadal, mimo wyjaśnienia, bo to wywołuje zainteresowanie=kasa.
  • 0

#14

Aeq.
  • Postów: 160
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

On był ponoć polskim żydem który uciekł z polski. Jeśli kogoś to interesuję to mam w książce o nim troszkę i jego ofiarach. GG 7155368
  • 0



#15

AndrzejS.
  • Postów: 31
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

On był ponoć polskim żydem który uciekł z polski. Jeśli kogoś to interesuję to mam w książce o nim troszkę i jego ofiarach. GG 7155368

Niestety przykro mi, nie był on Polakiem. Będąc w muzeum Jacka Rippera w Londynie dowiedziałem się, że 3/12 podejrzanych było Polakami lecz najnowszym jest chyba jakiś czech. Pozdrawiam.
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych