Skocz do zawartości


Zdjęcie

Promieniowanie podczerwone zmieni świat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ochronią przed terrorystami i przyspieszą internet

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu stanu Utah pozwoli przesyłać informacje tysiąc razy szybciej niż za pomocą stosowanych dzisiaj światłowodów i dziesięć tysięcy razy szybciej niż przy wykorzystaniu sieci telefonii komórkowej. Wśród praktycznych zastosowań tzw. promieniowania dalekiej podczerwieni jest również wykrywanie bomb czy groźnych wirusów komputerowych.

Światło, które jest widoczne dla naszych oczu, to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 380 do 750 nanometrów. Fale elektromagnetyczne o większej długości, dla nas niewidoczne gołym okiem, to promieniowanie podczerwone. Fale tzw. bliskiej podczerwieni (750-1400 nanometrów) wykorzystywane są np. w pilotach do telewizorów, noktowizorach, obserwacjach prowadzonych za pomocą satelitów meteorologicznych, astronomii. Można je zarejestrować za pomocą zwykłych aparatów cyfrowych. Natomiast fale dalekiej podczerwieni (30-1000 mikrometrów) do tej pory nie znalazły praktycznego zastosowania. Ich częstotliwość była zbyt wysoka, by je wytwarzać, wykrywać oraz manipulować nimi za pomocą układów elektronicznych. Poradzili sobie z tym badacze z Utah.

W normalnych warunkach światło czy jakakolwiek inna forma promieniowania elektromagnetycznego nie może przejść przez otwór mniejszy niż długość fali tego promieniowania. Dlatego bez obaw możemy zaglądać do wnętrza pracującej kuchenki mikrofalowej: przez otwory w drzwiczkach prześwituje tylko światło widzialne, nieszkodliwe. Niebezpieczne promieniowanie mikrofalowe, którego fale mają długość większą niż średnica otworów, nie przeciśnie się i nie wydostanie się z kuchenki.

Okazało się jednak, że dla fizyków nie ma rzeczy niemożliwych. "Przepchnęli" całą porcję dalekiego promieniowania (zwanego również terahercowym) przez dziury w cienkiej metalowej folii, choć średnica otworów była mniejsza niż długość fali. Jak się to udało? Sekret polega na odpowiednim rozmieszczeniu otworów - zostały one ułożone w specjalny wzór będący odwzorowaniem tzw. kwazikryształów i przybliżonych kwazikryształów (wzór Penrose'a).

Kwazikryształy to szczególna forma ciała stałego, którego atomy układają się w regularną, jednak niepowtarzającą się strukturę. Przybliżone kwazikryształy to natomiast termin ukuty przez amerykańskich naukowców na określenie struktur jeszcze mniej regularnych, lecz tworzących regularny wzór w odpowiednio dużej skali.

Przez tak specyficznie podziurawioną powierzchnię bez przeszkód przechodzi praktycznie całe promieniowanie terahercowe, zatrzymywane są natomiast pozostałe częstotliwości promieniowania. Co więcej, dzięki odchylaniu folii przesyłanie promieni podczerwonych można zatrzymać, co z kolei pozwala na zbudowanie przełącznika, za pomocą którego sygnał będzie włączany i wyłączany. W ten sposób możliwe będzie zapisanie informacji w postaci zrozumiałych dla komputerów zer i jedynek. Stąd już tylko krok do praktycznego wykorzystania dalekiej podczerwieni w transmisji danych. A ponieważ terahercowy sygnał można zmieniać bilion razy na sekundę, czyli tysiąc razy częściej niż stosowane w światłowodach pasmo widzialne i bliską podczerwień, otwiera się możliwość znacznie szybszego przekazywania informacji.

Fale terahercowe to nie tylko przyszłość internetu. W przyszłości będą wykorzystywane m.in. do przesyłania wysokiej rozdzielczości multimedialnych nagrań między telefonami kolejnej generacji. Dzięki ostatnim odkryciom uda się je zastosować także w wykrywaniu materiałów wybuchowych, broni palnej oraz biologicznej (np. zarazków wąglika), które wpadają w specyficzne drgania pod wpływem światła podczerwonego. Dzisiaj do przeszukiwania bagażu na lotniskach i w tzw. bramkach bezpieczeństwa stosuje się promieniowanie rentgenowskie oraz mikrofalowe, które jest jednak mniej precyzyjne, a ponadto nieobojętne dla zdrowia. Przydatność dalekiej podczerwieni w walce z terroryzmem doceniła nawet amerykańska armia. Badania Uniwersytetu w Utah dofinansowała kwotą 250 tysięcy dolarów.
http://www.dziennik....ArticleId=38530
  • 0



#2

Eury.

    Researcher

  • Postów: 3467
  • Tematów: 975
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 108
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Już widze przyszłość :)

scenka, rok 2014:

- hej
- siemasz
- wiesz wczoraj zakladalem infranet takze mozesz dzis wpasc do mnie
- a co masz cos nowego?
- no pociagnalem klasyke czyli wszystkie 8 sezonow Losta i 5 sezonow PB w Full HD. Ogolnie mam troche rzeczy, takze wez ze soba kilka BDiscow.

  • 0



#3

takitam.
  • Postów: 271
  • Tematów: 75
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dzięki ostatnim odkryciom uda się je zastosować także w wykrywaniu materiałów wybuchowych, broni palnej oraz biologicznej (np. zarazków wąglika), które wpadają w specyficzne drgania pod wpływem światła podczerwonego.

To chyba nic dobrego, jeżeli ma być zastosowane w celu militarnym.
Powinna już powstać deklaracja zabraniająca produkcji broni.
  • 0

#4

Percepcja.
  • Postów: 363
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To chyba nic dobrego, jeżeli ma być zastosowane w celu militarnym.
Powinna już powstać deklaracja zabraniająca produkcji broni.


No jasne, metal też jest niedobry bo można z niego zrobić nóż. Ludzie tacy już są niestety ze wszytkiego zrobia broń. Myślisz że jeśli wydam dekret zabraniający ci jeść i pić i podpiszą mi go znajomi to cię to zmusi aby tego nie robić?
  • 0

#5

bonifacy_krak.
  • Postów: 232
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

A słyszeliście o tzw. polach torsyjnych. jest Rusek Szypov się zwie. Skonstruował urządzenie za pomocą którego można przesłać DOWOLNĄ ilość informacji na DOWOLNĄ odległość w przeciągu MRUGNIĘCIA OKIEM. To się zwie rewolucja a nie jakieś odgrzewane pomysły z promieniowaniem podczerwonym. Wyobraźcie sobie ktoś jest koło Jowisza a rozmawia z kimś na ziemi w czasie rzeczywistym. Jaką techniką można czegoś takiego dokonać. Radiową, podczerwoną. Nie tylko pola torsyjne dają taką możliwość.

I nie mówcie że to jest jakiś kolejny obłąkany marzyciel/szarlatan który tylko ściemnia. W telewizji Moskiewskiej można było oglądnąć to urządzenie i wiele innych z jego wynalazków. Np. latające dyski. Ciekawe jest że puszczono to tylko kilka razy a teraz sprawa ucichła. Czyżby kolejna próba uciszenia genialnego wynalazcy. Podobna sytuacja miała miejsce z Dyskami latającymi Searl'a. Jego też uciszyli. H***j mnie szczela jak tylko o czymś takim czytam. Czemu takie zabawki są zarezerwowane tylko dla MiB-ów.?????
  • 0

#6

Mariush.
  • Postów: 4319
  • Tematów: 60
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 5
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

A słyszeliście o tzw. polach torsyjnych. jest Rusek Szypov się zwie. Skonstruował urządzenie za pomocą którego można przesłać DOWOLNĄ ilość informacji na DOWOLNĄ odległość w przeciągu MRUGNIĘCIA OKIEM. To się zwie rewolucja a nie jakieś odgrzewane pomysły z promieniowaniem podczerwonym.

To się zwie fantazje, nie rewolucja. ;)
W końcu, czy gdziekolwiek zaprezentowano ten natychmiastowy przesył informacji??? Z tego co się orientuję, Szypow tylko popisywał się przed kamerami jakimś ustrojstwem zapewniając, że ma ono tak niesamowite możliwości.

I nie mówcie że to jest jakiś kolejny obłąkany marzyciel/szarlatan który tylko ściemnia. W telewizji Moskiewskiej można było oglądnąć to urządzenie i wiele innych z jego wynalazków. Np. latające dyski. Ciekawe jest że puszczono to tylko kilka razy a teraz sprawa ucichła. Czyżby kolejna próba uciszenia genialnego wynalazcy.

O zderzaku Łągiewki też było głośno w telewizji. Podobno zasada jego działanie przeczyła podstawowym prawom fizyki, a Łągiewka wyrastał na Newtona XXI wieku. Potem jednak sprawa ucichła.

Dlaczego?

Niestety nie dlatego, że próbowano uciszyć łamiącego konwenanse naukowe geniusza.
Po prostu okazało się, że ów zderzak wcale nie jest żadnym rewolucyjnym odkryciem, nie jest też nawet żadnym wynalazkiem. Zasada działanie tegoż zderzaka nie ma nic wspólnego z żądną tworzoną przez jego "odkrywcę" nową fizyką. Jedynym pożytkiem z tego "odkrycia" jest tylko medialny szum, który na pewno przyniósł panu Łągiewce namacalne korzyści.
  • 0



#7

zak.
  • Postów: 1198
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

metal też jest niedobry

metal dobry.

fajnie ogolnie.
technologia idzie do przodu. niedlugo kupie kompa nowego. juz wiem ze za 3 lata bedzie nowego trzeba kupic :lol
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych