Skocz do zawartości


Zdjęcie

Znaleziono nową gromadę kulistą w Drodze Mlecznej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

michalp.
  • Postów: 1792
  • Tematów: 98
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Znaleziono nową gromadę kulistą w Drodze Mlecznej

Dołączona grafika

Obraz kandydatki na gromadę kulistą FSR 1735. Gromadę stanowi okrągły jasny obszar gwiazd w centrum zdjęcia. Złożenie zdjęć wykonanych w filtrach J, H oraz K instrumentem SofI teleskopu NTT. Czas ekspozycji po 225 sekund w każdym z filtrów. Zdjęcie pokrywa obszar około 5 x5 minut kątowych. Północ jest u góry, wschód po lewej.

Zdjęcie w powiększeniu: TUTAJ

Niemieccy astronomowie znaleźli kandydatkę na nową gromadę kulistą gwiazd w naszej Galaktyce, odległą o 30 tysięcy lat świetlnych.

Galaktyka, w której znajduje się Słońce, zwana Drogą Mleczną, posiada mniej więcej 150 gromad kulistych. Każda z takich gromad zawiera od setek tysięcy do miliona gwiazd. gromady śą rozmieszczone sferycznie wokół centrum Galaktyki, w galaktrycznym halo.

Gromady kuliste stanowią bardzo dobre laboratoria astrofizyczne, ich gwiazdy są w podobnym wieku, mają podobny skład chemiczny, znajdują w tej samej odległości od nas.

Rozmiary gromad są rzędu od kilku do 100 lat świetlnych, co oznacza, że gwiazdy w nich występujące są rozmieszczone naprawdę gęsto. Dla porównania ze Słońca do najbliższej sąsiadującej gwiazdy są około 4 lata świetlne.

W gromadach kulistych występują najstarsze gwiazdy, które liczą sobie nawet po 10 miliardów lat. To wiek porównywalny z wiekiem Wszechświata (13 miliardów lat).

Do połowy lat 90-tych gromady kuliste identyfikowano głównie wizualnie, poprzez analizę płyt fotograficznych. Jednak metoda ta ma ograniczenia, trudno w ten sposób jest znaleźć gromady przesłonięte przez galaktyczny gaz i pył.

Poszukiwania ukrytych gromad kulistych można kontynuować nowoczesnymi detektorami w podczerwieni, gdyż w tej długości fali można spojrzeć głębiej w obszary gazu i pyłu.

Skatalogowanie wszystkich gromad jest istotne na przykład do badań wielkoskalowej struktury Drogi Mlecznej. Analizując orbity gromad można badać rozmieszczenie masy w Galaktyce.

Niemcy dokonali systematycznych i zautomatyzowanych poszukiwań w podczerwonym przeglądzie nieba Two Micron All Sky Survey (2MASS), w okolicach dysku galaktycznego. Znaleźli kilkanaście kandydatek, które następnie obserwowali teleskopem New Technology Telescope (NTT) w obserwatorium La Silla w Chile, należącym do Europejskiego Obserwatorium Południowego ESO.

Jeden z wybranych obiektów nosi oznaczenie FSR 1735. Analizy wskazują, że jest to najprawdopodobniej gromada kulista odległa o 30 tysięcy lat świetlnych od nas i 10 tysięcy lat świetlnych od centrum Galaktyki. Gromada ma średnicę 7 lat świetlnych i zawiera 100 tysięcy gwiazd o łącznej masie 65 tysięcy mas Słońca.

"Wszystkie dowody wskazują, że FSR 1735 można zinterpretować jako gromadę kulistą we wnętrzu Drogi Mlecznej", mówi Aleks Scholz z University of St Andrews w Wielkiej Brytanii, jeden z członków zespołu astronomów, "jednak, aby mieć kompletną pewność, musimy jeszcze zmierzyć dokładny wiek gromady, co wymaga dalszych obserwacji".

"Czy jest to ostania brakująca gromada kulista w naszej Galaktyce?", zastanawia się Scholz, "Nie możemy być pewni. Wnętrze Drogi Mlecznej może kryć więcej niespodzianek".


Źródło: ESO
  • 0

#2

Mariner.
  • Postów: 79
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe jaka ma ona jasność w magach
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych