Napisano
26.02.2007 - 17:13
Nie wiem czy może gdzieś jest już podobny temat więc proszę admina o usunięcie lub przeniesienie!
ZWIERZĘTA KTÓRYCH NIGDY NIE ZOBACZYMY
Przez miliony lat mnóstwo gatunków zwierząt wymarło. Jeśli jest to proces naturalny, wówczas trwa długo, całymi latami. W ostatnim czterechsetleciu zaczęło zagrażać zwierzętom zupełnie nowe niebezpieczeństwo, dziesiątkujące ich gatunki. To niebezpieczeństwo spowodowała działalność człowieka. Zwiększa się ono wraz z przyrostem ludności i uprzemysłowieniem. W XVIII wieku żyło na Ziemi 550 min ludności. Wymarło wówczas 11 gatunków zwierząt. Zaś w XIX wieku było już 990 mln. ludzi i o 27 gatunków zwierząt mniej. W pierwszych 80 latach tego stulecia, kiedy liczba ludności była już o wiele większa (4 mld.) wymarło już 67 gatunków. W 1685 roku zniknął z wysp Mauritius dront dodo. W wyniku odkryć geograficznych, kiedy to pierwsi ludzie mianowicie żeglarze postawili stopę na tej ziemi. Ukuto nawet porzekadło, które do dziś można usłyszeć w środowisku marynarskim - "Martwy jak dront dodo", tzn. innymi słowy "Znikał bez śladu". Gołąb wędrowny kiedyś był częstym mieszkańcem w Północnej Ameryce. Zniknął w 1914 roku. Martwe ptaki posłużyły jedynie rolnikom za nawóz. Tyle było z nich pożytku. Podobny los spotkał wiele innych gatunków zwierząt, których drogi, na ich nieszczęście, krzyżowały się z drogami ludzkimi.
alka olbrzymia
ALKA OLBRZYMIA
(Pinguinus impennis)
Ten wielki ptak morski, który był podobny do pingwina został odkryty w roku 1534. Żył w koloniach na szczytach skał Antarktydy. Zniknął z Ziemi z "pomocą" wielorybników, którzy żywili się jajami tego ptaka.
tarpan
TARPAN
(Equus ferus)
Jest jednym z przodków konia domowego. Ten malutki dziki koń żył w Rosji na terenie Ukrainy i we wschodniej Europie - w lasach i na równinach. Zniknął w roku 1879. Różnymi krzyżówkami domowych koni udało się wyhodować łudząco podobnego konia do prawdziwego tarpana.
zebra równikowa
ZEBRA RÓWNIKOWA, KWAGGA
(Equus quagga)
Ta nizinna zebra miała wysokość około 1,3 m. Żyła w południowej części Afryki, ale osadnicy burscy wytępili ją ze względu na mięso i skórę. Ostatnie dwa okazy zmarły w roku 3878.
gołąb wędrowny
GOŁĄB WĘDROWNY
(Ecitopistes migratorius)
W XIX wieku w Północnej Ameryce żyło wiele miliardów takich ptaków. Ale w wyniku intensywnych polowań gatunek ten został znacznie przetrzebiony i w roku 1934 zmarł ostatni okaz w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati.
dront drodo
DRONT DODO
(Raphus cucullatus)
Ten duży ptak, który nie potrafił latać żył na wyspie Mauritius znajdującej się na Oceanie Indyjskim. W roku 1685 zaraz po ich odkryciu wytępiono doszczętnie te ptaki. Ludziom przyszły "w pomocy" zwierzęta domowe przywiezione z Europy, które chętnie zajadały się jajami i pisklętami.
papuga karolińska
PAPUGA KAROLNSKA
(Conuropsis carolinensis)
Ta malutka papuga 2 długim ogonem żyła w XIX wieku i w USA, ale posądzana o pasożytniczy tryb życia bezlitośnie była tępiona. Ostatni okaz dopełnił żywota w niewoli w 1914 roku.
krowa morska
KROWA MORSKA STELLERA
(Hydrodamalis gigas)
Morski ssak roślinożerny. Długość około 8 metrów, waga 8 ton. Żyła w Morzu Beringa, między dwoma wyspami. Odkryta przez jedną z ekspedycji w 1741 roku. Polowano na nią dla mięsa, tłuszczu i skóry. Gatunek ten wymarł w 1768 roku.
antylopa niebieska
ANTYLOPA NIEBIESKA
(Hippotragus niger leuco phaeus)
Ta przepiękna antylopa ze skórą koloru niebieskoszarego była rzadkim podgatunkiem czarnej antylopy. Żyła w południowej części Afryki. Wytępiona przez osadników burskich. Ostatni okaz zniknął w roku 1800.
heteralocha
HETERALOCHA
(Heteralocha acutirostris)
Ptak ten żył w gęstych lasach Nowej Zelandii. Tępiony ze względu na ozdobne pióra. Z tego między innymi powodu, a także wyniszczenia środowiska naturalnego - wymarł.
tur
TUR
(Bos promigenius)
Był przodkiem bydła domowego. To dzikie bydło żyło w lasach Eurazji do roku 1637. Potem polowania i dewastacja środowiska doprowadziły do ich wymarcia. Ponownym krzyżowaniem udało się przywrócić światu zwierzęcemu podobną do niego formę zwierzęcą.
moa
MOA OLBRZYMI
(Dinornis maximus)
Ten duży ptak który nie umiał latać osiągnął wysokość 4 m i ważył około 250 kg. Kiedyś żył wespół z innymi gatunkami w Nowej Zelandii. Wymarł przed przybyciem na wyspę białego człowieka. Znaleziono jedynie szczątki szkieletu, dzięki czemu możemy być dziś zorientowani co do jego wyglądu i trybu życia.
struś madagaskarski
STRUŚ MADAGASKARSKI
(Aepyomis maximus)
Pozostał z niego jedynie szkielet i resztki jajek. Największy ptak, który żył kiedykolwiek na Ziemi. Ciężar jego dochodził do 450 kg. Z czasem jego skrzydła w wyniku ewolucji prawie zanikły i przestał latać. Żył do 1600 roku na moczarach Madagaskaru.
kaczka labradorska
KACZKA LABRADORSKA
(Camptorhynchus labradorius)
Ten piękny ptak wodny żył jeszcze w XIX wieku w północno - wschodniej Ameryce. Wyginął, podobnie jak inne, w wyniku polowań i przewartościowań w środowisku naturalnym. Ostatni zaobserwowany okaz odnotowano w 1875 roku.
źródło :http://www.zwierzeta.terramail.pl/zwierzeta/9_1.htm