Skocz do zawartości


Zdjęcie

Parlament zgodził się na klonowanie komórek ludzkich


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Australijski parlament zezwolił na produkowanie w kraju - metodą klonowania - ludzkich embrionów dla celów badawczych i terapeutycznych.

Ustawa, oznaczająca zniesienie obowiązującego w kraju całkowitego zakazu klonowania, została przyjęta przez izbę niższą australijskiego parlamentu stosunkiem głosów 82:62. Projekt wcześniej został zaaprobowany przez Senat, gdzie za nowym prawem opowiedziało się 34 senatorów, a 32 było przeciwnych.

Nowe prawo zezwala na wykorzystywanie "w celach naukowych i terapeutycznych" uzyskanych drogą klonowania ludzkich zarodkowych komórek macierzystych lub embrionów ludzkich. Zdaniem naukowców pobrane ze sklonowanych embrionów komórki macierzyste mogą pomóc w leczeniu takich chorób jak cukrzyca, nowotwory czy choroba Alzheimera.

Obowiązujące do tej pory australijskie prawo zezwalało na wykorzystywanie w takich celach embrionów "nadprogramowych" - pozostałych w programach zapłodnienia in vitro. Nowa ustawa, której projekt przyjął Senat, pozwala na użycie pozyskanych drogą klonowania ludzkich embrionów, pod warunkiem jednak, że nie będą mogły być one implantowane w ciele kobiety w celach reprodukcyjnych, a także - że obligatoryjnie będą niszczone w ciągu 14 dni.

Bezpośrednio po przyjęciu projektu ustawy w izbie wyższej, premier Australii John Howard mówił, że nie jest w stanie zająć stanowiska w tej kontrowersyjnej sprawie, gdzie - jak podkreślił - w grę wchodzi z jednej strony koncepcja życia ludzkiego, a z drugiej leczenie ciężko chorych ludzi.

Bezpośrednio przed środowym głosowaniem w izbie niższej, Howard zapowiedział jednak, że głosować będzie przeciwko projektowi.

"Zadecydowałem o głosowaniu przeciwko temu prawu, gdyż uważam, że w pewnym momencie należy twardo opowiedzieć się za uniwersalnymi wartościami w naszym społeczeństwie" - oświadczył premier parlamentarzystom.

Takie samo stanowisko zajął też lider australijskiej opozycji Kevin Rudd. Zapowiadając oddanie głosu "nie", Rudd powiedział, iż jest to dla niego kwestia sumienia.
http://wiadomosci.wp...,wiadomosc.html
  • 0



#2 Gość_prabab

Gość_prabab.
  • Tematów: 0

Napisano

Powiem tak: Komórki macierzyste - niechaj sobie wykorzystują.

Ale klonować człowieka, tylko po to, żeby go zabić? :/
  • 0

#3

ShadowLady86.
  • Postów: 92
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie należy mylić klonowania terapeutycznego z klonowaniem reprodukcyjnym . Według mnie jest ono (terapeutyczne) jak najbardziej potrzebne. Badanie nad komórkami macierzystymi umożliwia w przyszłości odtwarzanie uszkodzonych organów lub ich całkowitą regenerację. Ryzyko odrzucenia takiego organu wyeliminuje się praktycznie do zera.
Postaram się zamieścić kiedyś artykuł o komórkach macierzystych, nie wiem czy jest taki na forum. Sprawdzę ;)
  • 0

#4

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Klonować z czystym sumieniem

Osiągnięcie japońskich naukowców może zmniejszyć moralne wątpliwości dotyczące klonowania i pozyskiwania komórek macierzystych.
Zespołowi kierowanemu przez Teruhiko Wakayamę z instytutu Riken w Kobe udało się wykorzystać do klonowania mysie niezapłodnione komórki jajowe. Gdyby taki sam mechanizm udało się powtórzyć u ludzi i użyć komórek jajowych, których nie wykorzystano podczas zabiegów zapłodnienia in vitro, naukowcy mogliby ominąć przynajmniej część problemów etycznych związanych z klonowaniem i otrzymywaniem komórek macierzystych.

- Jeśli używalibyśmy komórek jajowych, które i tak zostałyby w klinikach leczących bezpłodność zniszczone, zniknąłby problem szukania dawczyń jajeczek - oświadczył Teruhiko Wakayama. - Dotąd uważano, że można w ten sposób wykorzystać tylko świeże komórki, ale okazało się, że da się klonować również jajeczka, których nie udało się zapłodnić in vitro i które byłyby zniszczone w klinikach. Pracę japońskiego zespołu opisuje pismo "Current Biology".

Dołączona grafika


Ostrożnie - moralność

Najważniejszym argumentem przeciwników prac nad klonowaniem i komórkami macierzystymi jest fakt, że dotąd, aby uzyskać uniwersalne, mogące zmienić się w dowolną tkankę organizmu komórki, trzeba było zniszczyć zarodek. Naukowcy starają się jednak znaleźć metodę, która nie wywoła moralnego sprzeciwu.

Jednym z pomysłów jest wykorzystanie niezapłodnionych komórek jajowych. Ich pozyskanie od kobiet wiąże się jednak z nieprzyjemnymi zabiegami. I tu z pomocą przychodzi technika opracowana przez zespół Wakayamy.

Japończycy przeprowadzili eksperyment na zwierzętach, podczas którego wykorzystali mysie komórki jajowe do klonowania. Wcześniej nie udało się ich zapłodnić podczas procedury in vitro, ale nadawały się do procedury klonowania. Zespół Wakayamy przeniósł jądro komórkowe z dorosłych komórek do tych odrzuconych jajeczek. Otrzymał w ten sposób mysie zarodki, które mogły stać się źródłem komórek macierzystych.

Omijanie wątpliwości w laboratorium


Dlaczego ten skromny eksperyment budzi nadzieje na złagodzenie kontrowersji związanych z pozyskiwaniem komórek macierzystych? Procedura zapłodnienia in vitro jest dziś powszechnie wykonywana na całym świecie. Podczas tych zabiegów część komórek jajowych pozostaje niewykorzystana. I te właśnie są później niszczone.

- Zapłodnienie komórki jajowej jest przez niektóre religie uznawane za początek życia ludzkiego, a zatem niszczenie zapłodnionego jajeczka dla celów medycznych budzi silne kontrowersje - mówi profesor prawa międzynarodowego i biologii Ryuichi Ida z Uniwersytetu Kyoto. - Ale używanie niezapłodnionych jajeczek, które poza tym nie powoduje fizycznego bólu u kobiet, byłoby "mniej grzeszne".

- Prace doktora Wakayamy są ciekawe z naukowego punktu widzenia, pojawia się jednak fundamentalny problem -dotąd nie udało się stworzyć sklonowanego organu, który funkcjonowałby bez problemów, a większość sklonowanych zwierząt ma problemy zdrowotne - skomentował prace swoich kolegów Motoya Katsuki, prezes japońskiego Narodowego Instytutu Badań Biologicznych. Niezapłodnione komórki jajowe szansą na terapię
http://www.rzeczposp.../nauka_a_1.html
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych