Skocz do zawartości


Zdjęcie

Badania nad przekazem podprogowym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Ivellios.

    ÓSMY ZMYSŁ

  • Postów: 1625
  • Tematów: 401
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 109
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Badania nad przekazem podprogowym


Popularne pojęcie o przekazie podprogowym jest takie, że przedostaje się on do niebacznego umysłu w sposób niekontrolowany i nieprzetwarzany. Jednakże eksperymenty przeprowadzane przez neurobiologów pokazują, że mózg świadomie przetwarza informacje podprogowe oraz że owo przetwarzanie przekazów podprogowych jest wyczuwane.

W dzienniku "Neuron" z 9 listopada 2006 roku, wydawanego przez Cell Press, Kimhiro Nakamura i jego koledzy opisali eksperymenty z ochotnikami wykazującymi przetwarzanie informacji podprogowych.

Ich odkrycia rzucają również światło na mechanizm nerwowy odpowiedzialny za przetwarzanie słowa drukowanego na formę mówioną. To "leksykalno-foniczne" połączenie jest istotne przy uczeniu się przez czytanie i jest zakłócane w przypadku niektórych zaburzeń czytania.

W eksperymentach badacze pokazywali ochotnikom słowa bądź wymawiali sylaby i prosili ich o zapisanie tych słów bądź ich wymówienie. Zadanie leksykalne miało pokazać, czy słowo, które widzieli, istniało lub nie.

Jednakże, bez wcześniejszego zapoznania z tematami, przedstawiano im najpierw w przekazie podprogowym słowo, które pasowało lub nie do słowa docelowego. Takie podprogowe słowa były "maskowane" nieczytelną czcionką, co generowało prezentację podprogową. W pierwszych eksperymentach badacze przedstawiali ochotnikom w przekazie podprogowym słowa identyczne z docelowymi, co miało skutek "informujący", ponieważ badani szybciej udzielali odpowiedzi przy zadaniach leksykalnych lub zadaniach na wymowę.

Badacze następnie zastosowali nieszkodliwe magnetyczne pulsacyjne pobudzanie transskroniowe (TMS) dwóch kluczowych regionów mózgu, pokazując wcześniej podstawowe słowo. Obydwa regiony były identyfikowane jako wspomagające lub przerabiające dostrzeżone wizualnie słowa na formę foniczną lub przetwarzanie usłyszanych słów na postać pisaną lub słuchową.

Nakamura i jego koledzy odkryli, że TMS odnosiło się do jednego obszaru mózgu bądź też wybiórczo zakłócało pracę innego, skutecznie przeszkadzając w wykonywaniu zadania leksykalnego lub zadania na wymowę. Badacze wywnioskowali istnienie świadomej instrukcji wykonania zadania, ponieważ przy obu zadaniach różne sieci neuronów generowały stosowne odpowiedzi.

Podsumowując, badacze stwierdzili, że "dostarczyli bezpośrednich dowodów na to, że nawet przetwarzanie bodźców podprogowych zachodzi pod wpływem świadomych instrukcji wykonywania zadań". Dodali, że "rezultaty ponadto sugerują, iż taka strategiczna kontrola moduluje indukcyjne nerwowe pobudzenie, wywołane przez nieświadomie zauważone w zbiorze słowa, na inny tor nerwowy w celu wygenerowania zamierzonej behawioralnej odpowiedzi".

W zapowiedzi artykułu w "Neuron" Stanislas Deahenne i Lionel Naccache zauważyli, że "być może najważniejsze implikacje eksperymentu Nakamury i jego kolegów dotyczą naszego pojęcia automatyczności. Wiele teorii zakłada, że nieświadome procesy poznawcze są zautomatyzowane i niezależne od uwagi. Ostatnio jednak raporty z doświadczeń używających ukrytych informacji pokazują, że przekaz podprogowy jest objęty kilkoma wpływami. Pokazując, że powtarzanie może zostać zakłócone przez zastosowanie TMS w różnych miejscach, obecne wyniki silnie popierają ten punkt widzenia".

Deahenne i Naccache, podsumowując, stwierdzili, iż wyniki badań "popierają pomysł, że cały łańcuch przetwarzania zdefiniowany przez zadanie, przygotowane świadomie, może się odnosić do nieświadomie dostrzeganych bodźców. W ten sposób 'podprogowy' nie znaczy to samo co 'automatyczny' lub 'niezależny od zadań'. Nasze oczekiwania mają wpływ na przetwarzanie przez nas bodźców podprogowych".

Heidi Hartman, EurekAlert.com, 8 listopad 2006
Tłumaczenie: Ivellios, Paranormalium.pl
  • 0



#2

Luck4sh.
  • Postów: 115
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie za dużo zrozumiałem z artykułu, ale coś tam wiem o przekazie podprogowym :]
  • 0

#3

Anuxunamun.
  • Postów: 32
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ten prsekaz podprogowy to naprawde powazna rzecz
ogladałam program na discovery w całosci poświecony temu tematowi, aż ciarki przechodza co sie z tym moze dziac
w ten sposob nieswiadomie mozemy wybierac cos co nam karza a nie to co chcemy, lub inne rzeczy
uh :(
  • 0

#4

ppp.
  • Postów: 769
  • Tematów: 36
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Terapie z wykorzystaniem przekazu podprogowego po niemiecku http://silentsubs.com/media/.

Kupujesz włączasz i nic nie słyszysz ;p ;p ;p .


  • 0

#5 Gość_Asriel

Gość_Asriel.
  • Tematów: 0

Napisano

Terapie z wykorzystaniem przekazu podprogowego po niemiecku

Kupujesz włączasz i nic nie słyszysz ;p ;p ;p .

 

 

Niemcy potrafią zrobić coś z niczego. Nawet taka cisza jest terapią :) Oczywiście to żart.


  • 0

#6

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mózg tak naprawdę składa się z dwóch systemów. Pierwszy system odpowiedzialny jest , za szybkie przetworzenie informacji. Jest on nielogiczny, bo intuicyjny i nie  zużywa tyle energii. Wyciąga powierzchowne, intuicyjne informacje, ale ma większy zakres wyłapywanych z otoczenia informacji. Bazuje na naszej nieświadomości, jest energooszczędny. Drugi system opiera się na myśleniu logicznym, jest bardziej dokładny, wolniejszy i zużywa więcej energii. 

 

W momencie zagrożenia, gdzie trzeba szybko reagować, sprawdza się doskonale system  nr. 1, ale, potrafi wyłapywać informacje, na które świadomy system  nie zwraca uwagi, ale są to informacje, które wychwytywane przez nieświadomą sferę, mogą skutkować podczas np. podejmowanych decyzji. Np. podczas kupowania alkoholu w sklepie monopolowym, gdzieś tam leci sobie Bawarska muzyczka. Większość nie przywiązuje do tego uwagi, w sensie świadoma sfera, bo nieświadoma, już to zlokalizowała. Podczas zliczania towaru w tym sklepie okazuje się, że tego dnia, gdy leciała niemiecka muzyka, zeszło najwięcej produktów niemieckich.

 

Jednak, wielu ludzi zwróci uwagę na to, że w tle lecą niemieckie piosenki i wtedy przekaz podprogowy, nie będzie już przekazem podprogowym, bo zainteresował się tym system nr. 2. Przekaz podprogowy, jest wtedy gdy system nr. 2 nie zainteresuje się tym co wyłapał system nr. 1. Dlatego jest on niezauważalny dla naszego świadomego postrzegania. Jednak oba systemy umieją się ze sobą komunikować i jeśli do takiej komunikacji dochodzi, to przekaz podprogowy  dostaje się do naszej świadomości. 


  • 1



#7

akmere.
  • Postów: 48
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Endinajla, czytało się "Thinking Fast and Slow"? ;) To może walnę przykład z tej książeczki związany z przekazem podprogowym, który uszczegółowi to wyżej, bo z reguły dlatego to co słyszymy nie zwracając na to uwagi ma nas zachęcać do czegoś, a nie odtrącać? Według autora przez zwykłą styczność z czymś bardziej to lubimy, jesteśmy przyjaźniej nastawieni do osób, które widujemy na codzień, ale nie zwracaliśmy uwagi / nigdy nie zamieniliśmy ani słowa, niż do osób, które widzimy po raz pierwszy. Całkiem logiczne, że boimy się niewiadomego. Tak też jakiś milisekundowe wyświetlanie nazw produktów może podświadomie wywołać poczucie znajomości i będziemy preferować produkt o danej nazwie w stosunku do innych. Z podobnego powodu firmy o zgrabniejszych nazwach typu Mulin, a nie HGMVD mają być odczuwane jako bardziej przyjazne, bo skoro potrafimy je względne łatwo wymówić, to wydają się bardziej znajome dla naszego "mindsetu".


  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych