Skocz do zawartości


Zdjęcie

W Dubaju stawiają wieżowiec, który się obraca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Dubaju powstanie pierwszy obrotowy wieżowiec świata. 30-piętrowy budynek będzie się obracać w podstawie - zapowiedział brytyjski inżynier projektujący mechanizm rotacji Nick Cooper.

Cooper oświadczył, że projektowany apartamentowiec ma wykonywać pełny obrót wokół swojej osi w ciągu tygodnia. To będzie sprawiedliwy budynek. Wszyscy będą mieć taki sam widok za taką samą sumę pieniędzy - podkreślił.

Ważący 80 tys. ton budynek z 200 apartamentami będzie spoczywać na gigantycznej podstawie o średnicy niecałych 30 metrów, pokrytej niemal nieścieralnym polimerem. Dwadzieścia elektrycznych silników będzie obracać budynek o kilka stopni w ciągu godziny.

Z okien wieżowca będzie znakomicie widać teren powstającego w okolicy parku tematycznego ze sztucznymi dinozaurami i jeziorami. W budynku ma być basen, sala kinowa i obserwatorium.

Wśród poprzednich projektów Coopera była maszyna wiercąca tunel pod kanałem La Manche.
http://wiadomosci.wp...mp;ticaid=12c55
  • 0



#2

Macha.

    Ciekawski

  • Postów: 2267
  • Tematów: 76
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Ciekaw jestem co w takim wypadku z kanalizacją i doprowadzeniem prądu...
Mimo wszystko fajny pomysł. Co chwila inny widok :P .
  • 0



#3

Ringëril.
  • Postów: 589
  • Tematów: 24
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Wyjściem by było obracanie się budynku o 360* raz w jedną, a raz w drugą stronę. TO by było wyjście dla kabli od prądu. Na kanalizacje nie mam pomysłu.
  • 0

#4 Gość_prb

Gość_prb.
  • Tematów: 0

Napisano

Wyjściem by było obracanie się budynku o 360* raz w jedną, a raz w drugą stronę. TO by było wyjście dla kabli od prądu. Na kanalizacje nie mam pomysłu.

Umieścić wszystko w centralnym, "nieobracającym się" rdzeniu i gotowe...
  • 0

#5

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

WOW kapowe ale jakos miałbym obiekcje przed wejściem do takiego budynku- moze dlatego, że nielubie karuzeli :lol :
Ale pomysł fajny tylko czy ten obrót będzie odczuwalny skoro będzie trwac tydzien??
  • 0

#6

Szefo.
  • Postów: 425
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

orzesz Ty, dadzą mu nogi i transport miejski szlag trafi xD
ludzie to mają pomysły :]
ale fajnie mieszkać sobie w takim apartamencie:D śpisz i się kręcisz, jak w wesołym miasteczku xD
  • 0

#7

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Szefo!!!! niby fajnie ale teraz pomyśl ze niektórzy chcą obejrzeć zachód słońca a tu jopa akurat im sie blok odwrócił :lol :
Ale szczerze wątpie, że odczuwa się ten obrót skoro ma trwac tydzien heh
  • 0

#8

Jequon.
  • Postów: 116
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie to zwykła sztuka, dla sztuki. Pewnie po kilku latach i tak przestaną go obracać, bo przestanie się to opłacać. Poza tym tak jak wspomnieliście wyżej, kable to najmniejszy problem, ale gdzie windy, szuby wentylacyjne itd. Rdzeń będzie musiał być spory a tylko mieszkania, będą się obracać, coś jak wieże widokowe, w wielu miastach świata, widać, że to nic rewolucyjnego, tylko pewnie nikt przed nim nie był na tyle szalony aby coś takiego stawiać.

Ruch na pierwszy rzut oka nie był by wyczuwalny, ale jakieś wibracje, tak wielkiej budowli na pewno by stwarzał, co może wcale nie być komfortowe dla osób mieszkających tam.
  • 0



#9

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jequon masz racje chyba marnym komfortem jest chodzenie po ruchomej podłodze ale z drugiej strony wątpie, że jest to odczuwalne zważywszy na czas w jakim następuje obrut cos jak borty naszego globy, ruch obrotowy trwa dobę itez jest nieoczuwalny
  • 0

#10

Jequon.
  • Postów: 116
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Raziel nie chodzi mi o odczuwanie samego ruchu, ale jeżeli będzie się on obracał, to będziemy mieli do czynienia z pracą silników i tarciem wielu powierzchni, a to chcąc nie chcąc będzie wywoływało wibracje całej konstrukcji. Wibracje te może nie będą na pierwszy rzut oka odczuwalne, ale przy dłuższym pobycie mogą być w najlepszym przypadku niekomfortowe.
  • 0



#11

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No wydaje mi się, żę konstruktorzy poradzą sobie z problemem wibracji w końcu to jak powiedziałeś byłoby niekomfortowe a nikt niewkładał by tyle kasy w zbudowanie niekomfortowego budynku
  • 0

#12

Bercik.
  • Postów: 353
  • Tematów: 14
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No coż, jak to w Dubaju. Wszystko najwyższej klasy. Dotego częstokroć wykręcone pomysły.
Chętnie zobacze efekt końcowy.
  • 0

#13

Apophis_.
  • Postów: 637
  • Tematów: 36
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

O ile się nie mylę, coś takiego jest na Litwie, i chyba wykonuje pełen obrót w jeden dzień, ale dokładnie nie pamiętam.
  • 0

#14

Raziel.
  • Postów: 405
  • Tematów: 6
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Apophis_

W Dubaju powstanie pierwszy obrotowy wieżowiec świata


PIERWSZY- więc to chyba wyklucza ten twój budynek na Litwie ;p
  • 0

#15

Szada.
  • Postów: 486
  • Tematów: 25
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

co do prądu to wyczytałam że budynek zasilany będzie energią słoneczną, więc chyba teraz problem jest troche mniejszy:)
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych