Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tajemnica damasceńskiej stali


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Jarecki.
  • Postów: 4113
  • Tematów: 426
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Przeprowadzone ostatnio badania stali damasceńskiej pod mikroskopem elektronowym wykazały, że na jej mikrostrukturę składają się również nanoelementy, które prawdopodobnie są odpowiedzialne za wyjątkowe właściwości tego materiału.

Wyniki badań niemieckich fizyków zostały opublikowane na łamach ostatniego numeru magazynu "Nature".

Niezwykłe właściwości produkowanej w okolicach Damaszku stali damasceńskiej to jedna z legend europejskiego średniowiecza. Rycerze krzyżowi stykali się w Ziemi Świętej z wyjątkowo ostrymi i wytrzymałymi szablami oraz mieczami o charakterystycznym falistym wzorze na powierzchni. Proces produkcji tej niezwykłej broni był objęty tajemnicą i został zapomniany na przełomie XVII i XVIII w. Prace nad jego poznaniem trwają już od XIX w. Fizycy i metalurdzy są obecnie zdolni do produkcji stali o zbliżonych właściwościach, jednak tajemnica oryginału ze średniowiecza nadal nie została odkryta. Wyniki kolejnej analizy próbek metalu pochodzących z głowni damasceńskiej zaprezentowali ostatnio badacze z Instytutu Fizyki Strukturalnej Politechniki Drezdeńskiej.

Analizowany fragment metalu pochodzi z szabli wyprodukowanej w XVII w., w kuźni Assada Ullaha, przechowywanej obecnie w Muzeum Historycznym w szwajcarskim Bernie. Niemieccy fizycy obserwowali mikrostrukturę słynnej stali pod elektronowym mikroskopem transmisyjnym o wysokiej rozdzielczości. Urządzenie to pozwala na rozpoznawanie obiektów o wymiarach kilku nanometrów.

Badacze zauważyli, że w próbce stali obecne są nanorurki węglowe oraz nanodruty cementytowe (zbudowane z cząstek węgliku żelaza) - elementy znane fizykom zaledwie od kilku lat. Prawdopodobnie właśnie obecność tych nanoelementów znacznie poprawia właściwości mechaniczne damasceńskiej stali.

Fizycy nadal zastanawiają się, w wyniku jakiego procesu średniowieczni kowale z okolic Damaszku byli zdolni wyprodukować stalowe ostrza o tak wyjątkowej mikrostrukturze. Współcześni metalurdzy nadal nie potrafią opracować metody, która pozwalałaby na odkuwanie bryły stopu o tak wysokiej zawartości węgla i węglików - wyjątkowo kruchego gatunku stali.

Tajemnicą średniowiecznego procesu jest prawdopodobnie skomplikowany system doboru składników stopu oraz temperatury wytopu i kolejnych faz odkuwania. Bryły stali, z których odkuwano damasceńską broń, pochodziły z północnych Indii, gdzie do ich produkcji użytkowano rudy tylko z określonych kopalń oraz specjalnego gatunku drewna do ogrzewania topiącej się rudy.

Wszystkie szczegóły tego procesu zaginęły w XVIII w. wraz ze śmiercią ostatnich kowali damasceńskiej stali, jednak ostatnie odkrycie obecności węglowych nanorurek i węglikowych nanodrutów stwarzają nadzieję na odtworzenie średniowiecznej receptury wytopu i produkcji.
http://wiadomosci.on...0,686,item.html
  • 0



#2

Patryczek.
  • Postów: 577
  • Tematów: 18
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

jęsli ten metal jest tak wytrzymały to może nawet jest lepsiejszy od tytanu ?
  • 0

#3

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

sadze ze to zwykła stal odpowiednio hartowana :>
  • 0

#4

ArturJak.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam.
Stal damasceńska to ta sama stal, z której robiono miecze samurajskie. Sekret produkcji został uzyskany przez Arabów, którzy mieli kontakty z krajami Dalekiego Wschodu.
W Europie używano dwóch rodzajów mieczy: europejskie wykonane z hartowanej stali, twarde i ostre ale kruche (jeżeli wiedziało się jak, można było złamać miecz w rękach) oraz arabskie, sprężyste ale miękkie i tępe, wykonane z niehartowanej stali. W tym czasie w Japonii (i zapewne w Chinach) nie tylko wytapiano stal lepszej jakości, ale odkryto dwie ważne rzeczy, które pozwoliły na produkcję ostrzy o niewyobrażalnej jakości.
Pierwszym było skuwanie warstw metalu. Na "szkielet" miecza nakładano cienką warstwę metalu, rodzaj folii, a następnie kuto na zimno tak długo, aż ostrze stawało się jednolite. Powodowało to, że stal miała idealną strukturę krystaliczną, nakładana warstwa "powtarzała" siatkę atomów podłoża. Podobny proces wykorzystuje się dzisiaj do produkcji półprzewodników, osadzając krzem na podłożu np. szafiru, żeby uzyskać pożądane ułożenie atomów krzemu. Oczywiście bez kucia :) Najlepsze miecze miały ponad 100 takich warstw.
Drugim odkryciem było hartowanie punktowe. Nie hartowano całej klingi, a tylko ostrze. Dzięki temu brzeszczot był sprężysty i odporny na złamanie, a ostrze było twarde. Stąd charakterystyczny falisty wzorek na klindze. Można było takim ostrzem przeciąć żelazny hełm czy pancerz. Oczywiście dużo zależało od siły cięcia.
Sekret został potem odkryty przez Hiszpanów, którzy żyli obok Maurów na Półwyspie Iberyjskim prawie do końca XV w. Produkowali oni stal toledańską (od miasta Toledo).
  • 0

#5

Fenix.
  • Postów: 1268
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Już wiem z czego swoje ostrza wykuję he he...
  • 0

#6

Borte Czino.
  • Postów: 431
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Stal damasceńska to nie ta sama stal z której robiono miecze samurajskie.
Miecze samurajskie nie miały nic wspólnego z wytworami mistrzów z Damaszku. Z tymi sposobami to się zgodzę, jednak nie zgodzę się, że owe miecze były takie ostre i wytrzymałe:) Myślisz że katany się nie łamały? :)
Stal z Damaszku mogła bez problemu konkurować ze stalą z której wykonywano miecze japońskie (bo nie chińskie! Japończycy na początku przejęli model miecza i sposób wytwarzania ostrzy od Chińczyków, ale jakiś czas później wypracowali własne sposoby m.in. sposób pierwszy, który opisałeś).
Sama receptura miała ponoć pochodzić z Indii, a w Damaszku została tylko udoskonalona. Chyba, że odkryto coś o czym sam nie wiem:P

Chciałem też zaznaczyć, że kolczugi Franków to może i przebijało, ale późniejszej płytówce nie wiem czy by dało radę..
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych