Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mózgi wyhodowane w laboratorium wykazały aktywność. Typową dla wcześniaków


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Nick.
 • Postów: 1527
 • Tematów: 777
 • Płeć:Mężczyzna
 • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

minimozgi-wyhodowane-w-laboratorium-fot-

Minimózgi wyhodowane w laboratorium fot. Muotri Lab/UCTV

 

Hodowane do badań nad chorobami rozwoju, jak epilepsja, móżdżki wykazały aktywność bioelektryczną na niespotykanym dotąd poziomie. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego jako pierwsi zbliżyli się do stworzenia żywego modelu mózgu nienarodzonego dziecka. I wywołali przy tym sporo kontrowersji.

 

- Komputer ”nauczony” wychwytywać za pomocą aparatury elektroencefalograficznej pracę mózgowych organoidów, w 28 tygodniu ich rozwoju umieścił je na podobnej trajektorii rozwoju co mózg nienarodzonego dziecka w tym samym wieku – wyjaśnia serwis sciencealert.com.

 

ak czytamy w unijnej bazie informacji naukowych CORDIS , organoidy to komórki hodowane w specjalnych trójwymiarowych środowiskach, tworzące miniaturowe narządy o uproszczonej budowie, ale zachowujące niektóre funkcje fizjologiczne. Są one otrzymywane z jednej lub kilku komórek, z tkanki, embrionalnych komórek macierzystych lub indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych, które mogą się samoorganizować w trójwymiarowe kultury.

 

W kalifornijskim laboratorium skupiają się na odtworzeniu pracy kory mózgowej. Ten obszar odpowiada u człowieka za pamięć, postrzeganie zmysłowe czy myślenie. Tamtejsze minimózgi są jednak nie tylko pomniejszoną wersją oryginału, ale też znacznie bardziej uproszczoną. Pozbawiono je m.in. proteiny koniecznej do normalnej pracy neuronów.

 

- Te organoidy są krokiem do przodu w kierunku lepszego zrozumienia rozwoju mózgu. Szczególnie, że ciężko pozyskać do badań organy wcześniaków a te, rozwinięte już, od osób dorosłych mają zbyt skomplikowaną strukturę – komentuje sciencealert.com.

 

Zespół z San Diego hodował minimózgi przez 10 miesięcy. Naukowcy zamierzają kontynuować swoją pracę i obserwować dojrzewanie sztucznie powołanych do życia organów. Pojawiają się jednak wyraźne głosy tych, którzy boją się – niemal dosłownie – stworzenia myślącego mózgu w słoiku.

 

Im bliżej są wyhodowania mózgu wcześniaka, tym bardziej powinni się martwić – powiedział  magazynowi ”Nature” neurobiolog Christof Koch z Allen Institute for Brain Science w Seattle. Świadomi ryzyka badacze zapowiedzieli już, że przerwą badanie natychmiast po pojawieniu się oznak świadomości. Tymczasem pod koniec lipca móżdżki poleciały w kosmos.

https://www.focus.pl...dla-wczesniakow

 
 
 

 

 

 


 • 3#2 Gość_Princess Luna

Gość_Princess Luna.
 • Tematów: 0

Napisano

Jakby udało się wyhodować dobre mózgi, byłyby one dobrym podarkiem dla polityków w np. polsce. 


 • 0

#3

Książe Zła.
 • Postów: 682
 • Tematów: 77
 • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Jakby udało się wyhodować dobre mózgi, byłyby one dobrym podarkiem dla polityków w np. polsce. 

 

Hahaha oby nie, bo wtedy poleca z nami do spodu i ze wszystkiego okradna xD


 • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych

stat4u