Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pęknięte serce nad jeziorem Kisegacz


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W starym sosnowym borze nad jeziorem Wielki Kisegacz (Południowy Ural) można zobaczyć zadziwiający obiekt – gigantyczny głaz dosłownie rozcięty na dwie części. Kształtem przypomina serce człowieka i dlatego miejscowa ludność nazwała go – „pęknięte serce”.
Nazwa jeziora natomiast pochodzi od połączenia tatarskich słów: „kiserge” – ciąć i „agacz” – las, drzewo, czyli „jezioro, na którego brzegach wycinają las”.
Osobliwym kaprysem losu kamień – „pęknięte serce” znajduje się obok sanatorium o profilu „sercowym”. Ludzie, którzy przeżyli zawał, tutaj właśnie wracają do zdrowia. Od ostatniego budynku sanatorium „Kisegacz” do kamienia prowadzi leśna droga długości ok. 400 m.

 

65279065.jpg

 

Ludzie, którzy przebywali w pobliżu „pękniętego serca” twierdzą, że czuli się bardziej komfortowo, niż u kardiologa. Następowało niewyjaśnione uspokojenie, rytm serca normalizował się, a ciśnienie powodujące od rana ból głowy, gdzieś ulatywało. Krzewy i drzewa wokół głazu obwieszone są setkami wstążek, kawałków tkaniny i wszystkim, co da się przywiązać do gałęzi. Są to dowody wdzięczności dla siły kamienia albo pogańskie oznaki zapoznania z tym cudem przyrody.
Głaz, długi na trzy metry i wysoki na dwa, jest idealnie gładko rozcięty od góry do dołu. I nie jest to jakiś łupek, który można łatwo rozbić wzdłuż słojów, ale twarda skała granitowa. Tylko na samym dole zdarzył się odłup, jak to bywa, kiedy jedna ciężka część oddziela się od drugiej.

Cięcie robi wrażenie, jakby zostało wykonane diamentową piłą taśmową, albo ogromną diamentową tarczą. Gdyby pracowały w tym miejscu słońce i woda, to cięcie byłoby faliste. Tym bardziej, że skała nie jest łupliwa – to granit, albo granodioryt. Podobnie doskonale gładką powierzchnię powstałą z udziałem zjawisk przyrody można wyobrazić sobie jedynie po idealnym uderzeniu pioruna. W każdym razie, nikt o takim zjawisku nie słyszał.

 

78744666.jpg

 

Jedynym wyjaśnieniem tego fenomenu są lokalne legendy. W jednej z nich występuje zły chan, jego piękna córka i urodziwy pastuch. Młodzi zakochali się w sobie i uciekli od chana. Ten rozpoczął z nimi pościg. Kiedy pogoń była tuż-tuż, młodzi objęli się tak silnie, że serca ich połączyły się ze sobą, a oni skamienieli. Sumienie ruszyło chana, oparł się o gorący jeszcze kamień i zapłakał. Skutek tego widać do dzisiaj.
Tyle mówi legenda, a zagadka „pękniętego serca” do dzisiaj pozostaje nierozwiązana.

 

Źródło


  • 0



#2

szczyglis.
  • Postów: 1174
  • Tematów: 23
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Nie tylko na Uralu są takie cuda:
 
Tabuk, Arabia Saudyjska:
dtslnBh.jpg
 
ETXZLxl.jpg
 
Tennant Creek, Australia:
 
v8jakf4.jpg
 
gF315NF.jpg
 
2JS4Y52.jpg
 
Z2nGGV5.jpg
 
qCVsck3.jpg

 

Vottovara, Rosja:
 
awV0eKz5zws.jpg

 

Tu jeszcze więcej: https://vk.com/album54899810_177554860


Użytkownik szczyglis edytował ten post 21.10.2016 - 00:46

  • 2



#3

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Myślę, że takie kamienie składają się początkowo z 3 warstw - granit, cienka warstwa słabszego materiału, być może pochodzenia organicznego(prehistoryczny liść, ściółka leśna?) i znowu granit. Z czasem słabsza warstwa została wypłukana i pozostał podłużny kształt a napór grawitacji sprawił, że część kamienia odpadła.

Pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z dziesiątkami tysięcy lat a kamień początkowo formował się - zapewne z lawy zalewającej istniejące już struktury na zasadzie podobnej jak na filmiku:


Edit:
Granity najwidoczniej często przyjmują taką formę, bo na Wikipedii pisze: "Granit odznacza się wyraźnym ciosem, zwykle w trzech prostopadłych kierunkach, co ułatwia jego wietrzenie, a także eksploatację."
"Granit jest najpospolitszą skałą magmową. Występuje w utworach wszystkich er i na wszystkich kontynentach."https://pl.wikipedia.org/wiki/Granit

Cios:
"Cios – zbiór seryjnych spękań i szczelin w skałach uporządkowanych geometrycznie w odstępach większych niż kilka centymetrów, występujących w zespołach i systemach. Przez to pojęcie można też rozumieć zdolność skały do pękania według określonego wzoru.

Cios może powstawać wskutek wietrzenia, ruchów tektonicznych lub w skałach magmowych na skutek krzepnięcia magmy."
https://pl.wikipedia...Cios_(geologia)
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych