Skocz do zawartości


Horror XIX-wiecznej chirurgii, dantejskie sceny na salach operacyjnych


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_critter☆

Gość_critter☆.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

rsz_319_century_eye.jpg?itok=md22nNX4

Jeśli jesteś osobą, która lubi ponarzekać na bolesne zabiegi dentystyczne lub cierpi straszne katusze z powodu infekcji gardła na pocieszenie możesz przeczytać o zabiegach stosowanych w XIX-wiecznych realiach, które sowo "bolesny zabieg" definiowały w zupełnie inny sposób. Bez możliwości stosowania środków znieczulających czy zażywania leków przeciwbólowych każdy zabieg dla pacjenta był prawdziwą gehenną...

 

Archiwa Brytyjskiej fundacji Wellcome Trust zawierają książkę nazwaną Crucial Interventions, przedstawiającą straszne relacje wycinania przez lekarzy guzów z języków i piersi, amputacji palców czy zabiegach oczu przeprowadzanych bez żadnego znieczulenia. Możemy sobie tylko wyobrażać poziom bólu, który towarzyszył pacjentom podczas przerażających operacji.

 

Poniżej mamy przykład operowanej dłoni pacjenta, któremu amputowano cztery palce. Warto zaznaczyć, że antybiotyki nie istniały jeszcze wtedy, więc istniało ryzyko, iż pacjent i tak umrze po bolesnym zabiegu z powodu infekcji.

 

19%20century%20fingers.jpeg#overlay-cont

Kto powiedział, że palce są niezbędne? / IFL 

 

Kolejnym wśród przykładów XIX-wiecznej chirurgi rodem z horroru jest rekonstrukcja szczęki zapisana w kronikach z roku 1840. Na obrazku przedstawiono nieszczęśnika, którego policzki są rozcięte, zresztą podobnie jak sama szczęka obrazując wewnętrzną strukturę jamy ustnej. Ciężko sobie wyobrazić co musiał czuć pacjent podczas tego zabiegu. 

 

19%20century%20jaw.jpg#overlay-context=u

Spokojnie, wszystko będzie w porządku.../ IFL

 

Postępy anestezjologii dokonywały się na przełomie 1800 roku, w roku 1846 pierwszy raz użyto tlenku azotu by wprowadzić pacjenta w stan uśpienia podczas zabiegu chirurgicznego. Choć efekty tegoż postępowania bywały różne i nie zawsze wszystko kończyło się pomyślnie. Poniżej zobrazowana operacja amputacji ramienia dokonywana za pomocą ostrego narzędzia, które wtedy było uważane za przyrząd chirurgiczny.

 

19%20century%20arm.jpeg#overlay-context=

Amputacja ramienia / IFL

 

Mimo tego, że w dziedzinie medycyny wciąż wiele musimy się nauczyć i wiele pozostało jeszcze do odkrycia, powinniśmy się cieszyć, ,że żyjemy w realiach pogłębionej wiedzy na temat ludzkiej anatomii, zaawansowanych metod przeprowadzania operacji oraz środków farmaceutycznych pozwalających ominąć ból i dyskomfort związany z chirurgią. Dzięki temu nie musimy przeżywać tego co musiał przeżyć pacjent, któremu amputowano stopę jak widać na obrazku poniżej.

 

19%20century%20foot.jpg#overlay-context=Amputacja nogi / IFL

 

Zatem jeśli w przyszłości doświadczymy dyskomfortu związanego z leczeniem będziemy mogli sobie przypomnieć, że chyba jednak mamy szczęście żyć w tych jakże trudnych i nie przyjemnych czasach gdzie operację można przespać, a uciętą rękę przyszyć.

 

Tłumaczenie własne.

 

 

Autor: Ben Taub

Źródło: IFLScience

iflscience_logo_narrow.png?v=1.0.21


  • 8

#2

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Warto dodać, iż pierwsza próba narkozy, przeprowadzona przez Horace'a Wellsa w styczniu 1845 roku zakończyła się niepowodzeniem. Wells odkrył znieczulające działanie gazu rozweselającego biorąc udział w objazdowym show, gdzie gaz ten podawano ochotnikom ku uciesze widowni. Wtedy właśnie Wells zobaczył człowieka pod wpływem gazu, gdy ten poważnie zranił sobie nogę o ławkę. Po serii prób Wells namówił Dr. Johna Warrena, by ten mu pozwolił zademonstrować swoją metodę w sali operacyjnej Massachusetts General Hospital. Pierwotny plan zakładał, iż ofia... ekhm, pacjentem będzie człowiek wymagający amputacji nogi, ten jednak odmówił operacji. Zamiast niego zgłosił się ochotnik z bolącym zębem wymagającym usunięcia, co się dobrze składało, bo Wells był dentystą z zawodu. Wells "zagazował" nieszczęśnika, po czym zabrał się z werwą za wyrywanie trzonowca. Niestety, ze względu na błąd w dawkowaniu i fakt, iż pacjent był gruby, a potem jeszcze zestresowany, znieczulenie nie zadziałało i Wells zęba wyrwał wśród wrzasków pacjenta i drwiących krzyków widowni...
16 października 1846 roku William Morton zademonstrował narkozę eterową na niejakim Edwardzie Gilbercie Abbocie w tej samej sali, w której nie udało się Wellsowi. Operację wycięcia guza z szyi skutecznie znieczulonego pacjenta dokonał wspomniany wcześniej Dr. Warren. Co ciekawe, Morton odkrył narkozę eterową zapoznając się wcześniej z narkozą podtlenkiem azotu Wellsa. Panowie ze sobą współpracowali przez jakiś czas, lecz ta współpraca się im nie ułożyła, Wells do końca wierzył, że Morton ukradł mu jego pomysł i zasadniczo wykiwał. Wells popełnił samobójstwo po tym, jak w amoku wywołanym chloroformem zaatakował butelką z kwasem kilka kobiet negocjowalnego afektu i został zaraz potem aresztowany.

Użytkownik Urgon edytował ten post 26.01.2016 - 00:01

  • 2



#3

Akinci.
  • Postów: 318
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Wielu pacjentów przy takich operacjach i tak mdlało z bólu. Zresztą używanie niesterylnych "narzędzi" chirurgicznych doprowadzało często do infekcji, gangren a w końcu śmierci.


  • 0

#4

D.K..

    Semper invicta

  • Postów: 3027
  • Tematów: 2600
  • Płeć:Kobieta
  • Artykułów: 16
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jeśli ktoś odnalazłby w sobie chęć nieco głębszego zapoznania się z tematyką poruszonym przez ⁂ Wondera, to mogę polecić książkę Jurgena Thorwalda zatytułowaną "Stulecie chirurgów". Opisuje ona właśnie poczynania XIX-wiecznych pionierów chirurgii, przy czym jest rzadkim połączeniem pozycji jednocześnie o sporej wartości edukacyjnej, jak i znakomitej językowo. Horrory Kinga przy tym to bajeczki na dobranoc... ;)

 

Są też kolejne części, ale Stulecie... jest moim zdaniem najlepsze.


  • 0



#5

Urgon.
  • Postów: 1297
  • Tematów: 9
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

AVE...

Mam całą tetralogię, stamtąd pochodzi historia imć Wellsa. Polecam każdemu, bo to dobra literatura faktu...
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych