Skocz do zawartości


Zdjęcie

Emergency Alert System - dźwięk który mnie niepokoi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Otóż w Ameryce istnieje Emergency Alert System który włącza się podczas oglądania telewizji/słuchania radia gdy nadchodzi tornado, duża powódź, silne trzęsienie ziemi powyżej 7,5 skali Richtera, wielki zamach terrorystyczny lub wojna.
Ale dziwi mnie jedno, dlaczego ten dźwięk przyprawia mnie o dreszcze? Nie boje się ale dziwnie się czuję jak słyszę go.



Mam pytanie, czy w innych krajach też są takie podobne systemy?

Użytkownik Snaker edytował ten post 18.08.2015 - 15:00

  • 0

#2

Babydoll.

    Wiecznie Niezadowolona Królewna

  • Postów: 50
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Zaryzykuję stwierdzenie, że dźwięk alarmu jest celowo taki niepokojący. Ostatecznie żeby spełniał swoją funkcję nie mógłby być inny, w przeciwnym razie raczej kiepsko mobilizowałby do ucieczki. 

 

Nie wiem jak z systemami ogólnokrajowymi, ale dla przykładu podam dźwięk alarmu chociażby w centrum handlowym. Miałam wątpliwą przyjemność usłyszenia takowego, jako że pracuję w takim miejscu, i z ręką na sercu przyznaję, że włosy stanęły mi dęba. Dźwięk alarmu podziałał na mnie tak dziwnie, że miałam ochotę uciec z krzykiem i to bynajmniej nie z powodu pożaru, który się na hali przytrafił. 


  • 4

#3

Edward IV Groźny.

    Greater than you

  • Postów: 248
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 12
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Pewnie dlatego że ten dźwięk zapowiada coś dużego i strasznego. Nakręcasz się a taki właśnie dźwięk  najlepiej zwróci uwagę ludzi


  • 0



#4

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

To znaczy dźwięk straszny nie jest tylko taki niepokojący. Babydoll, czemu się bałaś? Dźwięk alarmu jak brzmiał?
  • 0

#5

Silm4ril.

    Głos rozsądku

  • Postów: 94
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Alarmy celowo brzmią nieprzyjemnie i niepokojąco, by zachęcić nas do jak najszybszej ucieczki.
  • 0

#6

Lupus28.

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Postów: 641
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nic w tym dziwnego, dźwięk alarmu z reguły kojarzy się z nieprzyjemnymi sytuacjami. Bardziej bym się dziwił gdyby nie przyprawiał o dreszcze.

 

Tak wygląda taki alarm w BBC w Wielkiej Brytanii:


Użytkownik Lupus28 edytował ten post 17.08.2015 - 19:33

  • 1



#7

ir0nm0nk3y.
  • Postów: 17
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano



Albo coś takiego. Jakbym usłyszał to w mieście...byłbym co najmniej zdezorientowany, albo wystraszony. Raczej jestem za tym by nigdy go nie usłyszeć:)
  • 1

#8

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Dla mnie te dźwięki są niepokojące także. Mają wywołać "pozytywną panikę", żeby ludzie zebrali się i ewakuowali. Poza tym, od razu kojarzy mi się z Silent Hillem, a to co tam się działo po takim dźwięku jest równie straszne co atak nuklearny ;)


  • 0



#9

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe czy 11 września 2001 roku w USA też się Emergency Alert System włączył w telewizorach i radiach. Mimo że niepokoi to jednak przyciąga bo ciekawe to jest.
  • 0

#10

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

No way.

Po pierwsze jaka wtedy była oglądalność? Chyba wszyscy w Stanach oglądali relacje na żywo. Poniekąd pieniądz się musi zgadzać.

Po drugie Jest tyle relacji telewizyjnych w necie(np. relacja, że WTC 7 zapadło się ale dalej stało przez chyba 20 minut).


  • -2



#11

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano



Albo coś takiego. Jakbym usłyszał to w mieście...byłbym co najmniej zdezorientowany, albo wystraszony. Raczej jestem za tym by nigdy go nie usłyszeć :)

 

To sobie wyobraź, że podobny dźwięk słyszę w mojej miejscowości (Libiąż) dość często. Nie udało mi się ustalić źródła ale jest to prawdopodobnie syrena zwołująca ochotników straży pożarnej bo występuje najczęściej krótko przed nadejściem burzy lub tuż po niej ale także w losowych momentach, szczególnie nocami.

Dawniej mnie to niepokoiło ale już sie przyzwyczaiłam.

 

Przykładowy alarm OSP:


 


  • 0



#12

AlanX.
  • Postów: 88
  • Tematów: 0
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Taki alarm to strażaki mają raczej wszędzie? Nigdy nie spotkałem się z innym.


  • 0

#13

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Syrena Straży Pożarnej nie jest ani trochę niepokojąca i różni się od syren w razie ataku nuklearnego.
  • 0

#14

Legendarny..

    King of Nothing, Slave to No One

  • Postów: 964
  • Tematów: 187
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zastanawiam się czy w Polsce w telewizji też jest coś takiego przygotowanego na wypadek np. ataku nuklearnego jak to Emergency Broadcast w BBC. Wiem, że mają w publicznych środkach przekazu (TVP i Polskie Radio) przygotowane specjalne komunikaty na wypadek klęsk żywiołowych czy wojny, ale je się wygłasza standardowo w serwisach informacyjnych które też informują na bieżąco o sytuacji. Ale czy gdyby doszło do ataku nuklearnego to też oglądając telewizję zobaczylibyśmy taki obraz i komunikat, że "kraj stał się celem ataku nuklearnego". Kiedyś oglądałem taki serial "Jericho" którego akcja rozgrywa się w rozbitych po serii ataków nuklearnych Stanach Zjednoczonych i tam w pierwszym czy drugim odcinku też było w TV po tych atakach przerwane nadawanie i obraz z napisem Emergency Broadcast i zarysem terytorium USA w tle, nie wiem czy w USA rzeczywiście tak to wygląda czy to była inwencja twórcza autorów serialu. W każdym bądź razie zobaczyć i usłyszeć w TV taki komunikat jest dużo bardziej niepokojące niż sama syrena :D .

A propos syren, zauważyłem że w miastach gdzieniegdzie (przy skrzyżowaniach i innych ruchliwych punktach) są na słupach poumieszczane głośniki, domyślam się że właśnie do wygłaszania alarmów, ale nie jestem pewny. Orientuje się ktoś?
  • 0



#15

Kazuhaki.
  • Postów: 589
  • Tematów: 176
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 6
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To sobie wyobraź, że podobny dźwięk słyszę w mojej miejscowości (Libiąż) dość często.

 

Ja również, mieszkam na wsi. Bardzo podobny dźwięk dochodzi z OSP i nie jest rzadkością.


  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych