Skocz do zawartości


Zdjęcie

Polak potrafi. Wynalazek. Serce dla robota


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

BassKat.
  • Postów: 172
  • Tematów: 50
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W niewielkim plastikowym pudełku kryje się serce robota, a więc baza, na której można zbudować własną autonomiczną maszynę. Moduł ten nosi nazwę RoboCORE i może służyć każdemu, kto pragnie własnego robota - od wykonującego proste polecenia łazika-zabawki, przez zdalnie sterowaną kosiarkę do trawy, po służące całkiem poważnym celom urządzenie patrolujące czy przemysłowe.



Pomysłodawcami serca robota są Dominik Nowak i Radosław Jarema, absolwenci Akademii Górniczo-Hutniczej i twórcy krakowskiego start-upu Husarion.

- Chcemy przybliżyć inżynierom technologię konstruowania przede wszystkim robotów komercyjnych - mówi Dominik Nowak, prezes Husariona. Przyznaje, że zainspirował go do tego artykuł napisany kilka lat temu przez Billa Gatesa, w którym twórca Microsoftu ogłosił świt ery robotyki konsumenckiej będący odbiciem początków przemysłu komputerów osobistych w latach 70. Gates wieścił, że w najbliższych latach roboty zaczną wreszcie znajdować szersze zastosowanie poza obszarami do tej pory dla nich zarezerwowanymi, a więc wojskiem i przemysłem. Krakowscy inżynierowie wzięli to sobie do serca i stworzyli moduł bazowy dla twórców robotów konsumenckich.



Uznali, że warto dać ludziom narzędzie, które pozwoli - w zależności od ich umiejętności i stopnia komplikacji robota - zaprogramować i zbudować własną maszynę w czasie od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Zarządzać nią można z dowolnej lokalizacji z poziomu platformy internetowej - przy użyciu np. komputera, smartfona czy tabletu.

Wewnątrz sercowatego pudełka mieści się m.in. mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4, a w bardziej rozbudowanej wersji - platforma obliczeniowa Intel Edison z łącznością wi-fi i Bluetooth 4.0. Do tego RoboCORE ma porty dla silników i czujników, w które możemy wedle uznania wyposażyć naszego robota. Wszystko to zamknięte jest w obudowie o rozmiarach 11,5 cm x 12,5 cm w wersji podstawowej lub 8,2 cm x 8,2 cm w wersji mini. Użyte podzespoły umożliwiają łatwą rozbudowę urządzenia. Niewątpliwą zaletą robotycznego serca jest to, że można je zintegrować z dowolnymi metalowymi czy plastikowymi zestawami mechaniki, w tym z popularnymi klockami Lego Mindstorms.

Projekt Husariona trafił na podatny grunt i podczas zbiórki prowadzonej w crowdfoundingowym serwisie Kickstarter zebrał aż 58 tys. dol. To jeden z największych sukcesów polskich kampanii w tym serwisie. Nowak i Jarema cieszą się, że tym sposobem udało im się przedstawić RoboCORE-a światowej społeczności internautów i zdobyć fundusze na rozwój linii produkcyjnej. Pierwsze seryjne serca robota zjadą z niej już w najbliższych tygodniach.




(http://wyborcza.pl/1...dla-robota.html)

Użytkownik Snaker edytował ten post 13.08.2015 - 18:34

  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych