Atlantis Chaos to region na Czerwonej Planecie wyróżniający się duża ilością niewielkich szczelin i dolin powstałych na skutek erozji dawniej płaskiego terenu. Znajduje się on w tzw. czworokącie Phaethontis (lub też ćwiertniku Phaethontis). Dzięki nowoczesnej technologii i ciężkiej pracy naukowców NASA możemy się teraz przyjrzeć bliżej temu równie fascynującemu co tajemniczemu miejscu.
Atlantis Chaos zlokalizowany jest na południowej półkuli Czerwonej Planety. Uchodzi za jeden z najbardziej intrygujących i ciekawych pod względem geologicznym terenów na Marsie. Naukowców interesują przede wszystkim występujące tam wulkany, kaniony, doliny, góry, klify skalne oraz kratery uderzeniowe, które nadają temu regionowi wyjątkowej specyfiki. Dawno temu znajdowały się tam bardzo duże ilości wody, która w związku z aktywnością tektoniczną ukształtowała zróżnicowaną fakturę powierzchni. Teraz natomiast region ten, zresztą jak cała planeta, na której się znajduje, jest jedną wielką jałową pustynią.
Poniżej film stworzony przez ESA (European Space Agency, pol. Europejska Agencja Kosmiczna) dla wszystkich zainteresowanych krótkimi wojażami po Marsie. Rzecz jasna sprzed ekranów swoich komputerów.
Eksploruj region Atlantis Chaos na południowej półkuli Czerwonej Planety. Film przedstawia bogatą historię geologiczną tej planety oraz efektów działania czasu, które są nader widoczne, szczególnie w tym rejonie. Wycieczka, która można odbyć dzięki animacji jest wyprawą w trudne tereny klifów i dolin, które od dawna noszą na sobie ślady erozji. Zobacz równiny i grzbiety formacji skalnych zniekształconych na skutek działalności tektonicznej. Dawniej ten region mógł zawierać ogromne ilości wody, wyżłobione kanały i rowy mogą świadczyć o tym, że miliony lat temu Mars był planetą na której była woda, i to w nie małych ilościach.
Na filmie, który przedstawili nam naukowcy można dostrzec kratery istniejące w regionie Atlantis Chaos, głębokie doliny oraz górzyste tereny spowijające ten rejon Czerwonej Planety. Jednym słowem możemy zobaczyć chociaż mniej więcej jak wygląda ten obszar w rzeczywistości. Oczywiście film dostępny jest w kolorze (a jakże! czasy PRL już za nami!) i każdy miłośnik astronomii oraz osoby zainteresowane Marsem powinny zwrócić na niego uwagę.
Tłumaczenie własne.
Autor: Chris Mills
Źródło: Gizmodo.com
Użytkownik critter edytował ten post 21.06.2016 - 11:15