Czy niezwykłe odkrycie w jaskini Denisowa może zmienić historię techniki praludzi ?
Foto: Anatolij Derevyanko i Michaił Shunkov, Anastasia Abdulmanova.
Teraz dzięki znalezisku z jaskini Denisowa na syberyjskim Ałtaju, okazuje się, że umieli oni dokonywać zaawansowanej obróbki i odwiertów w kamieniach. To bardzo zaskakujące, bo okazuje się, że te hominidy tworzyły dużo bardziej zaawansowaną cywilizację niż nam się wydawało. Technologia produkcji takich bransolet jest bardziej powszechna w znacznie późniejszym okresie, w epoce neolitu. Nie jest do końca jasne w jaki sposób denisowianie mogli stworzyć taką bransoletkę.
Bransoletka wykonana z chlorynu - Wewnątrz ślady wiercenia - Foto: Anatolij Derevyanko i Michaił Shunkov, Anastasia Abdulmanova.
Rosyjscy naukowcy powiedzieli, że znaleziono dwa fragmenty bransoletki o szerokości 2.7 cm i grubości 0,9 cm. W pobliżu jednego z obecnych pęknięć wywiercono otwór o średnicy około 0,8 cm. Naukowcy odkryli, że prędkość obrotowa wiertła była dość wysoka, a jego wahania minimalne. Ten sposób wiercenia to technologia poznana dużo później i nikt się nie spodziewał tego od stworzeń uważanych za osobny gatunek prymitywnych istot z rodziny człowiekowatych (Hominidae). To sugeruje, że denisowianie byli najbardziej postępowym podgatunkiem człowiekowatych, znacznie przewyższającym neandertalczyków i ludzi.
fot. domena publiczna
http://innemedium.pl...i-slady-uzycia-
http://siberiantimes...elet-is-olde...