Skocz do zawartości


Zdjęcie

8 kwietnia 1991


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Cait Sith.
  • Postów: 685
  • Tematów: 159
  • Płeć:Nieokreślona
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

8 kwietnia 1991

 

Rocznica wycofywania wojsk radzieckich z Polski

 

8 kwiet­nia 1991 roku roz­po­czę­ło się ofi­cjal­ne wy­co­fy­wa­nie z Pol­ski Pół­noc­nej Grupy Wojsk Armii Ra­dziec­kiej. Z miej­sco­wo­ści Borne Su­li­no­wo wy­je­cha­ło trans­por­tem ko­le­jo­wym 12 wy­rzut­ni ope­ra­cyj­no-tak­tycz­nych z Bry­ga­dy Ra­kiet Ope­ra­cyj­no-Tak­tycz­nych. Ostat­nia jed­nost­ka bo­jo­wa opu­ści­ła Pol­skę 28 paź­dzier­ni­ka 1992 roku.

 

 

 

bg2smr.jpg

 

Batalion łączności z Północnej Grupy Wojsk Armii Radzieckiej opuszcza bazę wojskową / 

Foto: Ryszard Janowski / PAP

 

 

17 września 1993 roku prezydent Lech Wałęsa przyjął od gen. Leonida Kowalowa meldunek o zakończeniu wycofywania wojsk rosyjskich z Polski. Ostatni żołnierze opuścili Polskę 18 września.

 

 

23lzayu.jpg

 

Jako pierw­sza wy­jeż­dża sta­cjo­nu­ją­ca w Bor­nem Su­li­no­wie 116 Or­szań­ska Bry­ga­da Ra­kiet Ope­ra­cyj­no Tak­tycz­nych / 

Foto: Jerzy Undro / PAP

 

 

Po przyjęciu meldunku prezydent Wałęsa powiedział: "Dzień 17 września stał się w polskich dziejach datą bolesną i złowieszczą, otwierając drogę, która wiodła Polaków do więzień i łagrów, do Katynia, do męki, poniżenia i zniewolenia. (...) Dzisiejszy dzień, właśnie dzień 17 września 1993 roku, kończy pewną epokę w naszej wspólnej historii. Dopełnia się miara sprawiedliwości dziejowej. Na terytorium Państwa Polskiego nie ma już obcych wojsk. Suwerenność Rzeczypospolitej uzyskuje potwierdzenie ostateczne".

 

 

ivixd1.jpg

 

Wy­co­fa­nie wojsk ra­dziec­kich z mia­sta Borne Su­li­no­wo /

 Foto: PAP/Jerzy Undro

 

 

Armia Radziecka użytkowała ogółem 70 tys. ha różnych terenów, m.in: gruntów ornych - 563 ha, łąk i pastwisk - 5 tys. ha, lasów - 35 tys. ha, wód (stawów i jezior) 63 ha. Na terenach tych rozmieszczonych było 13 lotnisk oraz 4 poligony zajmujące ok. 60 tys. ha. Użytkowała też bocznice kolejowe o długości 64 km oraz 3 km nabrzeży w dwóch basenach portowych. Wojska te dzierżawiły 1,2 tys. budynków

 

 

 

2v30zvc.jpg

 

Ostat­nie jed­nost­ki 24. Bry­ga­dy Ku­trów Tor­pe­do­wych Floty Bał­tyc­kiej opusz­cza­ją akwen por­to­wy /

 Foto: PAP/Jerzy Undro

 

 

 

Rosjanie rozpoczęli wycofywanie swych wojsk z Polski już w 1989 r., po wyborach parlamentarnych przeprowadzonych na zasadach uzgodnionych podczas obrad "okrągłego stołu". W ich wyniku Sejm powołał Tadeusza Mazowieckiego na pierwszego niekomunistycznego premiera.

 

 

 

25i4zdc.jpg

 

Wycofanie z Polski, z terenu województwa jeleniogórskiego, jednostki pancernej Armii Radzieckiej /

Foto: Ireneusz Sobieszczuk / PAP

 

 

8 kwietnia 1991 r. uznany został za początek oficjalnego wycofywania wojsk radzieckich. Tego dnia z garnizonu Borne Sulinowo wyjechał eszelon transportujący w kilkudziesięciu wagonach jednostkę rakietową.

W całym 1992 r. wycofano z Polski ponad 35 tys. żołnierzy, około 200 samolotów, w tej liczbie 150 bojowych, 220 czołgów, ok. 770 wozów pancernych, 153 działa powyżej 100 mm, 126 wyrzutni i 24 kutry torpedowe. Pozostało ponad 4 tys. żołnierzy rozlokowanych w 20 miejscowościach.

 

 

so914w.jpg

 

Rocznica wycofywania wojsk radzieckich z Polski /

 Foto: PAP/Jerzy Undro

 

 

18 września 1993 r. ostatni żołnierze rosyjscy wyjechali z warszawskiego Dworca Wschodniego do Rosji. W Polsce pozostała tylko misja wojskowa w liczbie około 30 żołnierzy, która później nadzorowała tranzyt wojsk rosyjskich z Niemiec do Rosji.

 

 

 

r081m9.jpg

 

Wy­co­fa­nie z Pol­ski, z te­re­nu wo­je­wódz­twa je­le­nio­gór­skie­go, jed­nost­ki pan­cer­nej Armii Ra­dziec­kiej/

 Foto: Ireneusz Sobieszczuk / PAP

 

 

 

http://wiadomosci.on...z-polski/jz2w8m


  • 5





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych