Skocz do zawartości


Zdjęcie

Homoseksualizm, a chrześcijaństwo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1

NiePewny.
  • Postów: 32
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Witam. Od dawna dręczy mnie pytanie , na które nie mogę znaleźć odpowiedzi. Chodzi mi o ludzi homoseksualnych, a zarazem chrześcijan. Czy orientacja homoseksualna skreśla z życia w jakiejkolwiek wspólnocie chrześcijańskiej?  W Polsce raczej kościół katolicki może nie tyle co potępia, ale namawia homoseksualistów do "zmiany", podczas gdy kościół metropolitalny jest nastawiony głównie na ludzi ze środowiska LGBT. Dodatkowo metropolitanie inaczej interpretują biblię i nie widzą nic złego w homoseksualiźmie. W sumie nie wiadomo, którzy mają rację z tym homoseksualizmem.  Wiem, że biblii nie można interpretować dosłownie, bo jest to pismo literackie spisane w czasach, kiedy ludzie mieli inne pojęcie o życiu  oraz (chyba) wielkokrotnie modyfikowane. Pamiętam, jak byłem ok. miesiąc temu w kościele(bo była msza za pradziadków i poszedłem z własnej woli-wow) i ksiądz zaczął porównywać nas do zachodu. Mówił coś w stylu, że tam na zachodzie jest tak dziwacznie, że normalnie pan z panem mogą mieć dziecko i nikt nie może im nic powiedzieć, bo to brak tolerancji, że tworzą inny model rodziny i zagraża temu, który stworzył Bóg. Wziął też małą tablicę z narysowanymi rodzicami i dwójką dzieci i powiedział, że to normalna rodzina i zaczął mówić: "Chłopak, dziewczyna-normalna rodzina" Więcej nie pamiętam, ale coś jeszcze mówił. Mam nadzieję, że cały tekst jest dość zrozumiały. Piszę to po pracy.


  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zgodnie z treścią Katechizmu Kościoła Katolickiego, za grzeszny uznaje się homoseksualny seks a nie samą tylko orientację. Więc cała reszta to nadinterpretacje duchownych.

 

W innych częściach świata za "normalną rodzinę" uznaje się układ "facet + 1 żona + 2 żona + 3 żona..." albo "żona +1 mąż + 2 mąż...".


  • 3



#3

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jak dla mnie to co kościół mówi o homo jest hipokryzją. Z jednej strony JAKIKOLWIEK akt [psycho]seksualny nie jest grzechem, jeśli jest oznaką miłości. Czyli np. jak dwoje ludzi się całuje, bo lubi, no to sorki, rozpusta. Ale jeżeli jest to miłość - spoko. Ale jak się kochają w obrębie swojej płci to już wszystko [psycho]seksualne jest złe, czyli tak jakby nie uznawali, że homoseksualiści też się zakochują.

 

Nie wyklucza, ale moim zdaniem trzeba mieć nieźle zryty beret, by żyć w abstynencji całe życie w imię czegośtam, czego na oczy się nie widziało o.O


  • 0

#4

StatystycznyPolak.
  • Postów: 2572
  • Tematów: 18
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mnie w ogóle denerwuje gdy księża wypowiadają się jak ma funkcjonować rodzina, niby skąd mają to wiedzieć? Jedynie z kanonów kościoła, a jak wiadomo życiowe realia bywają różne.


  • 1



#5

Jooe.
  • Postów: 212
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Księga kapłańska, rozdział 20, wers 13 mówi :

 

- Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak obcuje się z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami na siebie tę śmierć ściągnęli.

 

ale według tego samego rozdziału obrzydliwością jest noszenie szat utkanych z dwóch rodzajów nici, obsiewanie pola kilkoma rodzajami ziarna. 

Chciałbym zobaczyć metkę takiej typowej sutanny :D

 

PS. to w końcu pytasz o chrześcijaństwo a homoseksualizm czy katolicyzm a homoseksualizm?


Użytkownik Jooe edytował ten post 02.04.2015 - 21:16

  • 0

#6

NiePewny.
  • Postów: 32
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Głównie chodziło mi o katolicyzm.


  • 0

#7

kmberserker.

    Papa

  • Postów: 81
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Kościół uznaje stosunek homoseksualny za grzech z tego samego powodu, co stosowanie prezerwatyw. Chodzi tu o niemożliwość zapłodnienia, a KK uważa, że stosunek musi zakończyć się połączeniem plemnika z komórką jajową. Stosunek homoseksualny znajduje też potępienie w jednej z ksiąg Starego Testamentu, nie znamy zdania Jezusa na temat orientacji innych, niż heteroseksualna. 


Użytkownik kmberserker edytował ten post 03.04.2015 - 17:53

  • 0

#8

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

ale według tego samego rozdziału obrzydliwością jest noszenie szat utkanych z dwóch rodzajów nici, obsiewanie pola kilkoma rodzajami ziarna.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metafora


  • 0

#9

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Metafora

Jak wygodniej traktować fragment jako metaforę - to tak, ale jeśli chodzi o inne kwestie - to można dosłownie :D


  • 1

#10

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

też jestem antyreligijny, ale to jest argument na poziomie podstawówki. poczytaj o chrześcijaństwie i jego odłamach, bo każdy inaczej traktuje metaforyczność Biblii


Użytkownik Wrty edytował ten post 03.04.2015 - 19:18

  • 0

#11

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Chodzi mi o to, że nie rozumiem, dlaczego katolicy uważają na przykład stworzenie świata za metaforę (bo czemu 1 dzień nie miałby być całą kredą?) i tak też mnie w szkole uczyli, ale za to inne fragmenty chcą traktować dosłownie, jak ten o obcowaniu mężczyzny z mężczyzną. Całe szczęście, że nie kobiety z kobietą, chyba, że to kolejna metafora..


Użytkownik McNugget edytował ten post 03.04.2015 - 19:34

  • 0

#12

Wrty.
  • Postów: 193
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Katolicy interpretują biblię tak, jak im wygodnie, tak samo robią wszystkie religie świata, które mają jakieś odłamy (samo chrześcijaństwo to mieszanka judaizmu i zaratustryzmu, przypominam). Co do samej metaforyczności Biblii - ją po prostu widać, trzeba się trochę oczytać w dziełach starożytnych i oswoić z ówczesnym sposobem myślenia, historia judaizmu i chrześcijaństwa to także przydatny i ciekawy temat.


  • 0

#13

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Na szczęście na weterynarii lub zootechnice do niczego mi się żadna religia ani jej księgi nie przydadzą. Nic znać, nic czytać. Nawet się klauzulą sumienia nie mogę tłumaczyć przy leczeniu - wszystko trzeba będzie sterylizować, jak każą :szczerb:


  • 0

#14

MAHARET.
  • Postów: 152
  • Tematów: 23
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Mnie w ogóle denerwuje gdy księża wypowiadają się jak ma funkcjonować rodzina, niby skąd mają to wiedzieć? Jedynie z kanonów kościoła, a jak wiadomo życiowe realia bywają różne.

I także ich życiowe realia rożne bywają. Zwłaszcza ze większość księży ukrywa skrzętnie pod sutanna swoje "intymne życie" . Mnie osobiście nie obchodzi czy dany klecha jest homo czy hetero bo  obłuda i fałsz w kościele nie zna granic. Byle by tylko nie prawili innym zgniłych morałów i nie krzywdzili nieletnich i dzieci a ich szopka możne istnieć następnych 2000 lat.


  • 0

#15

McNugget.
  • Postów: 562
  • Tematów: 10
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Jeszcze nieźle jest, jak argumentują "Co przetrwało tak długo, jak chrześcijaństwo?!". Na religii odpowiedziałem, że igrzyska olimpijskie :P


  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych