Skocz do zawartości


Zdjęcie

Najbardziej wietrzne miejsca na świecie


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mocno wieje? Poznaj najbardziej wietrzne miejsca na świecie

 

Wiatr jest jednym z tych zjawisk pogodowych, które przy dużym natężeniu powodują olbrzymie zniszczenia. Poznajmy najbardziej wietrzne rekordy w historii pomiarów meteorologicznych, a także miejsca, gdzie potężne wichury nigdy nie ustają.

 

Najbardziej wietrznym miejscem na świecie są wybrzeża Antarktydy. Decydują o tym stale wiejące wiatry o dużej prędkości, które niemal nigdy nie ustają. W punkcie zwanym przez polarników Port Martin w marcu 1951 roku średnia miesięczna prędkość wiatru wyniosła 105 km/h.

 

Najmocniej wiało między 22 a 23 marca 1951 roku, kiedy średnia dobowa prędkość wiatru osiągnęła aż 174 km/h. Przyczyną huraganowych wichrów są przechodzące nad wodami Oceanu Południowego głębokie ośrodki niskiego ciśnienia.

 

b4uh6s.jpg


Port Martin na Antarktydzie, najbardziej wietrzne miejsce świata./ domena publiczna /

 

Silne wiatry częściej występują w górach niż na wodach oceanów. Wyjątkiem jest japońska wyspa Miyakojima, gdzie 5 września 1966 roku podmuch miał zawrotną prędkość 306 km/h.

 

A która góra jest najbardziej wietrzna? Wbrew pozorom wcale nie jest to Mount Everest, lecz Góra Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire. Średnia dobowa prędkość wiatru wyniosła tam między 11 a 12 kwietnia 1934 roku aż 206 km/h. Rekord należy się też średniej miesięcznej prędkości wiatru, która odnotowana została w lutym 1939 roku i wyniosła 113 km/h.

 

Góra Waszyngtona jest również miejscem o największej 5-minutowej prędkości wiatru. Tę odnotowano 12 kwietnia 1934 roku i wyniosła 303 km/h. Przez wiele lat szczyt piastował także rekord największego porywu wiatru w skali całego świata. Tego samego dnia odnotowano wiatr osiągający 372 km/h.

 

if22if.jpg

Góra Waszyngtona w USA./domena publiczna/

 

Góra zyskała dzięki temu miano "Góry Wichrów". Mówi się też o niej jako o "Domu Najgorszej Pogody na Świecie". Jednak nowe badania naukowców ze Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w ostatnich latach zmieniły nieco kolejność na liście rekordów.

 

Meteorolodzy są zdania, że nowy światowy rekord porywów wiatru należy się Australii, a dokładniej wyspie Barrow, położonej u północno-zachodniego wybrzeża kontynentu. 10 kwietnia 1996 roku w wyspę uderzył cyklon tropikalny Olivia przynosząc wiatr osiągający w porywach aż 408 kilometrów na godzinę, a więc o 36 km/h większy od poprzedniego.

 

2iqczl1.jpg

Wyspa Barrow u wybrzeży Australii./domena publiczna/

 

Cyklon był bardzo niszczycielski. 10 osób zostało rannych, szkody zgłosiło 1,5 tysiąca osób z czego 250 straciło dach nad głową. Suma strat materialnych sięgnęła 2 milionów dolarów. Takie są koszty pobicia światowego rekordu średniej prędkości wiatru.

 

Tymczasem rekord wiatru w tornadzie należy się okolicom amerykańskiego miasta Oklahoma City. 3 maja 1999 roku tornado piątej kategorii przyniosło tam wiatr o sile 485 km/h. W najpotężniejszym znanym ludzkości tornadzie zginęło 36 osób, a tysiące domów dosłownie zostało zmiecionych z powierzchni ziemi.

Na region spadł olbrzymi grad o średnicy 11,5 centymetra. W ciągu minuty zanotowano aż 90 wyładowań atmosferycznych, co również było rekordem. Straty wyniosły 1 mld dolarów.

 

b8mzwi.jpg

Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Fot. TwojaPogoda.pl

 

W Polsce najbardziej wietrznie jest oczywiście w górach. Stacje meteorologiczne na szczytach Śnieżki i Kasprowego Wierchu nie raz mierzyły porywy do prawie 300 km/h. Na Śnieżce w styczniu 1993 roku średnia miesięczna prędkość wiatru wyniosła 88 km/h.

 

Na terenach podgórskich najmocniej wiał halny 19 grudnia 1989 roku osiągając aż 173 km/h. Drugim najbardziej wietrznym miejscem poza regionami górskimi jest wybrzeże.

 

W Gdańsku 25 listopada 1964 roku podmuchy wiatru osiągały 162 km/h. Poza górami i morzem potężnie nie raz wiało również w głębi Polski. Na przykład w Warszawie 14 czerwca 1979 roku podczas gwałtownej burzy porywy dochodziły do 145 km/h.

 

http://www.twojapogo...jsca-na-swiecie


Użytkownik kpiarz edytował ten post 22.02.2015 - 17:24

  • 4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych