Skocz do zawartości


Zdjęcie

Właściwości prozdrowotne kolendry


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Solfuga.
  • Postów: 88
  • Tematów: 13
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Bezpieczeństwo
Na początek o bezpieczeństwie. Kolendrę uważa się generalnie za nieszkodliwą, jednak istnieją badania na ludzkich komórkach oraz ptasich zarodkach, które wskazują na obniżenie żywotności komórek i działanie mutagenne [1], w związku z czym wydaje mi się, że kolendra np. u kobiet w ciąży czy starających się o dziecko byłaby niewskazana.

 

Wpływ na skórę
W badaniach in vitro i in vivo wykazano korzystne działanie ekstraktu etanolowego z kolendry w stosunku do ochrony skóry przed promieniowaniem ultrafioletowym. Ludzkie fibroblasty (czyli komórki tkanki łącznej syntetyzujące m.in. kolagen) traktowano promieniowaniem UVB i dawano pod wpływ ekstraktu z kolendry, następnie wykonywano analizy. Okazuje się, że komórki traktowane ekstraktem z kolendry wykazywały aktywniejszą produkcję prokolagenu I a ekspresja metaloproteinazy rozkładającej kolagen była obniżona. To samo wykazały analizy opierające się o badania na szczurach [2]. Co ciekawe, w badaniach, również na zwierzętach, wykazano że kolendra łagodzi kontaktowe zapalenie skóry, oddziałując na różne czynniki regulatorowe, jak limfocyty, immunoglobuliny, interleukiny i inne [3].

 

Żołądek
Wykazano korzystny wpływ kolendry na chorobę wrzodową żołądka oraz jej właściwości ochronne na jego uszkodzenia. Badanie przeprowadzono na szczurach. Mechanizmów działania może być kilka – tworzenie warstwy ochronnej, zmiatanie wolnych rodników [4].

 

Układ nerwowy
Badano wpływ kolendry na behawior i stany lękowe u zwierząt. Przypomnę, że mierzy się je testami labiryntu, kwadratu, igreka, wodnego, otwartego pola i innymi. W tym wypadku sprawdzano działanie ekstraktu wodnego. Działał on skutecznie przeciwlękowo i uspokajająco [5]. Kolejny eksperyment wykonano kilka lat później, który potwierdził działanie przeciwlękowe i uspokajające [6]. Sprawdzano także wpływ kolendry na funkcje poznawcze, pamięć itp. także w odniesieniu do choroby Alzhaimera. W jednym z badań wykazano poprawę przy deficytach pamięci u szczura i co specyficzne, kolendra zmniejszała także poziom cholinoesterazy, czyli enzymu rozkładającego estry choliny [7]. Olejki lotne z kolendry zmniejszają także poziom wolnych rodników w hipokampie (strukturze odpowiadającej za neurogenezę) oraz poprawiają pamięć przestrzenną [8], [9].

 

Działanie przeciwgrzybicze

Warto zwrócić uwagę na lecznicze działanie składników aktywnych kolendry przy kandydozie. Ich działanie antygrzybiczne wykazano niejednokrotnie. Okazuje się, że omawiane związki (monoterpeny, seskwiterpeny) występujące w kolendrze uszkadzają biofilm Candida i wywołują śmierć komórki grzyba poprzez uszkodzenie jego błony komórkowej [10]. Przeprowadzono także badanie na ludziach z grzybicą między palcami. Olejki zawarte w kolendrze działały skutecznie [11].

 

Kolendra, a metale ciężkie

Na początku XXI wieku wykonano badanie na zwierzętach, którym podawano ołów. Sprawdzano wpływ kolendry na odkładanie się tego toksycznego pierwiastka w organizmie. Wyniki wskazują na pozytywne działanie – ołów odkładał się w mniejszym stopniu m.in. w kościach czy nerkach. Autorzy pracy wskazują, że może to wynikać z chelatacji przez niektóre związki występujące w kolendrze [12]. W kolejnych latach sprawdzono wpływ kolendry na ochronę jąder przed ołowiem. Okazuje się, że poprawiała obraz histologiczny, m.in. dzięki wyciszaniu wolnych rodników stymulowanych toksycznym pierwiastkiem [13]. Kolendra łagodzi także stres oksydacyjny w mózgu, wynikający z działania ołowiu [14]. Ponadto wykazano na roztworach wodnych, że kolendra neutralizuje organiczne i nieorganiczne formy rtęci [15].

 

Źródła
1. http://www.ncbi.nlm....pubmed/20492211
2. http://www.ncbi.nlm....pubmed/25019675
3. http://www.ncbi.nlm....pubmed/24963872
4. http://www.ncbi.nlm....pubmed/21783688
5. http://www.ncbi.nlm....pubmed/15619553
6. http://www.ncbi.nlm....pubmed/22022003
7. http://www.ncbi.nlm....pubmed/20848667
8. http://www.ncbi.nlm....pubmed/23958472
9. http://www.ncbi.nlm....pubmed/24747275
10. http://www.ncbi.nlm....pubmed/24901768
11. http://www.ncbi.nlm....pubmed/23466353
12. http://www.ncbi.nlm....pubmed/11535365
13. http://www.ncbi.nlm....pubmed/19902160
14. http://www.ncbi.nlm....pubmed/24793421
15. http://www.ncbi.nlm....pubmed/15721537

 

Źródło: http://polowanie-na-zdrowie.blogspot.com/2015/01/kolendra.html


  • 0

#2

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Z kolendrą wiąże się jeszcze jedna ciekawostka - nie wszyscy lubią jej zapach. Dla jednych jest korzenny, dla innych mdły, wręcz mydlany, a nawet podobny do zapachu pluskiew. Nie jest to jednak wyłącznie kwestia gustu - to w jaki sposób czujemy zapach głównego składnika zapachowego kolendry, linalolu, zależy od budowy receptora węchowego. Osoby które nie lubią tego zapachu posiadają inny wariant genu OR6A2, co powoduje że nie wyczuwają nuty korzennej zapach związku, czując tylko słodko-mdłą (choć po prawdzie obie są cały czas obecne w zapachu kolendry).

Niemiły zapach kolendry wyczuwa około 17 % Europejczyków i 21% mieszkańców wschodniej Azji, w Azji Południowej 7% a w środkowej 3%. Może to tłumaczyć dlaczego tak chętnie używa się jej w tamtych regionach, jest bowiem jednym ze składników curry. Ja akurat lubię zapach kolendry, nie lubi go natomiast moja matka i siostra.

 

https://nicprostszeg...na-genetycznie/

 

Inna ciekawostka wiąże się z tym właśnie składnikiem zapachowym - linalol to prosty terpenoid mogący występować w dwóch izomerach optycznych. S-Linalol występuje w kolendrze, ale też w palczatce imbirowej (palmarosa) i słodkiej pomarańczy; R-linalol występuje w konwalii majowej i lawendzie. Wygląda to zatem tak, jakby osoby z wariantem genu czuły zapach S-izomeru tak, jakby był to R-izomer.


  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych