Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czym poprawić pamięć i koncentracje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

Last Sicarius.

    Ostrzewtłumie

  • Postów: 1437
  • Tematów: 84
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 3
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

   pin59tu8dcey.jpg

fot domena publiczna

 

   Kłopoty z zapamiętywaniem to przypadłość, która dotyka nie tylko ludzi w podeszłym wieku. Coraz więcej ludzi młodych ma problemy z koncentracją. Często mamy wrażenie, że nauka sprawia nam sporo trudności, że nie przynosi pożądanych przez nas rezultatów. Powodem tych problemów jest zazwyczaj nieodpowiednia dieta. Brak czasu na przygotowywanie posiłków sprawia, że coraz częściej sięgamy po tzw. „śmieciowe jedzenie”, które nie ma żadnych wartości odżywczych. Wówczas nasz mózg zaczyna się buntować, ponieważ brakuje mu „paliwa” do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli nauka sprawia ci trudności, ciągle czegoś szukasz lub też masz nieustanne wrażenie, że o czymś zapomniałeś – ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

 

dvpmv6bfdi07.jpg

fot domena publiczna

1. Tłuste ryby.

Ryby są doskonałym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, bez których nasz mózg nie jest w stanie działać poprawnie. Budują one bowiem błonę komórkową neuronów, dzięki czemu nasze komórki nerwowe są w doskonałej kondycji. Dzięki temu zmniejszają one ryzyko zachorowania na Alzheimera. Najwięcej kwasów omega zawiera łosoś, sardynki i makrela. W rybach tych występuje również kwas DHA (dokozaheksaenowy), którego niedobór wywołuje spadek serotoniny, depresję i chorobę Alzheimera. Ryby morskie są też doskonałym źródłem fosforu, który jest niezbędny do uaktywnienia witamin z grupy B. Dlatego powinniśmy spożywać ryby 2-3 razy w tygodniu, aby dostarczyć odpowiednią ilość zdrowych tłuszczów dla naszego mózgu.

zqykgl5tpeet.jpg

fot domena publiczna

2. Pestki dyni.

Pestki dyni to niezbędna przekąska podczas nauki do każdego egzaminu. Zawierają one potas, błonnik, wapń, magnez, witaminy z grupy B oraz wiele korzystnych kwasów m.in. pantotenowy, asparaginowy i nikotynowy. Dzięki tym wszystkim korzystnym substancjom - nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach. Pestki dyni polepszają naszą pamięć i koncentrację. Pomagają także usunąć toksyny z organizmu, dzięki czemu czujemy się zdrowsi i silniejsi. Są także źródłem cynku, który uważany jest za „pierwiastek inteligencji”.

90hc0yk6kqai.jpg

fot domena publiczna

3. Migdały.

Migdały to prawdziwa skarbnica substancji poprawiających pamięć. Mimo iż do najtańszych nie należą – warto po nie sięgać. Migdał są źródłem witamin tj. B1, B2 i PP, które odpowiadają za poprawę pamięci i koncentracji. Posiadają także sporą zawartość magnezu, który pomaga w walce z przemęczeniem i stresem. Ponadto zapobiegają one chorobom serca poprzez obniżanie poziomu "złego" cholesterolu. Zamiast więc marnować pieniądze na chipsy i inne przekąski, może warto zainwestować w migdały.

zd8hkcg9zqfu.jpg

fot domena publiczna

4. Jajka i oleje roślinne  (zwłaszcza sojowy i rzepakowy).

Zawierają one lecytynę, która odpowiada za szybkie przekazywanie impulsów w mózgu. Lecytyna jest źródłem choliny, która jest niezbędna do produkcji fosfatydylocholiny – jednego z najważniejszych neuroprzekaźników. Niedobór choliny sprawia, że czujemy się ospali, zmęczeni i mamy problemy z zapamiętywaniem. Lecytyna poprawia przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dzięki czemu nasz organizm jest w stanie więcej ich przyswoić. Lecytyna występuje także w orzeszkach ziemnych i soi.

sc5ngvmfr9uw.jpg

fot domena publiczna

5. Banany.

Nasz mózg zużywa on aż 25% pobieranej przez nas energii. Głównym jej źródłem jest glukoza. Prawie połowa glukozy krążącej we krwi jest zużywana właśnie przez mózg. Najlepszym źródłem energii dla mózgu są cukry złożone, bowiem glukoza uwalniana jest z nich stopniowo, dzięki czemu mózg ma zapewniony stały jej dostęp. Mózg funkcjonuje najlepiej, kiedy we krwi krąży około 25 gramów glukozy. Odpowiada to jednemu bananowi. Poza tym banany są źródłem potasu i magnezu, które także usprawniają pracę naszego mózgu.

l00bxapwqrom.jpg

fot domena publiczna
6. Brokuły.

Brokuły są bogatym źródłem witaminy K, która poprawia funkcje poznawcze oraz umysłowe. Zawierają także dużo witaminy C, witamin z grupy B, beta-karotenu, a także wapnia, żelaza i błonnika. Wspomagają także oczyszczanie organizmu z toksyn i metali ciężkich, które mogą powodować uszkodzenia mózgu. Dodatkowo zawarty w nich sulforafan pobudza produkcję enzymów, które chronią przed zawałem serca i udarem niedokrwiennym mózgu. Nie bez powodu więc brokuł został niedawno okrzyknięty „królem warzyw”.

pqogwmint481.jpg

fot domena publiczna

7. Orzechy włoskie.

Zawierają one dużo kwasów omega-3 i omega-6, które wspomagają pracę mózgu, oraz pomagają obniżyć „zły cholesterol”. Są też źródłem naturalnych fitosteroli i przeciwutleniaczy. Zawierają witaminy B6 i E, które zapobiegają demencji oraz chronią przed wolnymi rodnikami. Jedzenie niewielkiej ilości orzechów pozytywnie wpływa na nasza pamięć i koncentrację. Ponadto zawierają one substancje o działaniu przeciwzapalnym.

ryfcxxxmvb6c.jpg

fot domena publiczna

8. Gorzka czekolada. 

Gorzka czekolada to przede wszystkim bogate źródło magnezu, który wspomaga przekazywanie impulsów nerwowych, oraz chroni nasz układ nerwowy przed uszkodzeniami powodowanymi przez metale ciężkie. Wchłanianie magnezu może być zaburzone przez nadmierne spożywanie alkoholu lub picie dużej ilości kawy. Czekolada zawiera też antyoksydanty, które spowalniają proces starzenia i zapobiegają chorobie Alzheimera. Bogata jest także we flawonoidy, które zwiększają przepływ krwi w mózgu. Poza tym czekolada szybko poprawia nastrój i pomaga w walce w stresem. W 100 g czekolady gorzkiej znajduje się 581 mg potasu, 244 mg fosforu, 165 mg magnezu.

vtebjimv0hzf.jpg

fot domena publiczna

9. Szpinak.

  Jest on jednym z najlepszych warzyw zapobiegających demencji. Zawarte w nim składniki pokarmowe zapobiegają uszkodzeniom DNA oraz spowalniają starzenie się mózgu. Jest też bogatym źródłem witaminy E i kwasu foliowego, który spowalnia utratę pamięci oraz hamuje rozwój Alzheimera. Kwas foliowy stymuluje bowiem produkcje ważnych neurotransmiterów tj. serotonina i noradrenalina. Szpinak zawiera także dużo antyoksydantów, które chronią przed nowotworami.

8qxiby6vmffa.jpg

fot domena publiczna
10. Awokado.

Podobnie jak ryby i orzechy, awokado jest także doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega. Zawiera również lecytynę oraz dużo witamin: A, B1, B2, C, K i PP. Pomaga również uzupełnić niedobory potasu.

 

Jak widzimy lista produktów, które mają zbawienne działanie na nasz mózg jest długa. Oczywiście oprócz powyższych produktów, istnieje cała masa innych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie nasza dieta ma wpływ na nasze samopoczucie, naszą kondycję oraz na to jak długie będzie nasze życie. Wprowadzając do posiłków zdrowe produkty, zapewniamy sobie zdrowie na długie lata. Jeśli mamy problem z doborem odpowiedniej dla nas diety – zawsze możemy skorzystać w pomocy dietetyka, który pomoże dobrać dietę dostosowaną do naszych potrzeb.

 

Źródło


Użytkownik Ostrzewtlumie edytował ten post 24.09.2014 - 15:42

  • 8





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych