Skocz do zawartości


Zdjęcie

Terakotowa Armia, efekt wczesnych kontaktów starożytnych cywilizacji?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

kpiarz.
  • Postów: 2233
  • Tematów: 388
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Terakotowa Armia, efekt wczesnych kontaktów starożytnych cywilizacji?
 
Terakotowy%20wojownik._0.jpg
Archology Magazine

Czy 8000 terakotowych rzeźb. Naturalnych rozmiarów, piechurów, łuczników, rydwanów, a także siłaczy, tancerzy i służby domowej. Z mauzoleum pierwszego cesarza Chin Qin Shi Huangdi który drogą podboju zjednoczył podzielone i zwaśnione państewka chińskie. Jest efektem kontaktów Chin z cywilizacją  Greków?

 

 

Na to pytanie Lukas Nickel naukowiec współpracujący z wydziałem orientalnym uniwersytetu w Londynie odpowiada twierdząco.Nickel popiera swą teze przetłumaczonymi  starożytnymi dokumentami chińskimi. Które opowiadają historie 12 olbrzymich posągów (11m wysokości), przedstawionych w obcym odzieniu. Które „pojawiły” się w Lintao, wtedy położonym w najbardziej na zachód zakątku Chin.

 

Posągi te miały zafascynować pierwszego cesarza, który rozkazał przetopić ogromne ilości uzbrojenia z bronzu i wykonać kopie posągów z Lintao, które postawił przed swym pałacem. Cesarz nie poprzestał na kopiach posągów.Zainspirowany nowością niespotykaną wcześniej w Chinach rozkazał budowe tysięcy naturalnej wielkości figur dla swojego  mauzoleum. Naturalnej wielkości posągi nie występowały w Chinach przed czasami pierwszego cesarza.

 

A ich nagłe pojawienie się w wielkiej liczbie Nickel tłumaczy kontaktom Chin z zhellenizowanymi królestwami w Azji srodkowej powstałymi w wyniku podbojów Aleksandra Wielkiego np. Baktri. Nawet jeśli nowo przetłumaczone teksty sugerują jakies niejasne kontakty z obcymi z zachodu. To przyglądając się figurom kilkudziesięciu półnagich tancerzy i akrobatów, odnalezionych także w mauzoleum, natychmiast zauważa się próby naśladownictwa w  przedstawieniu mięśni, ścięgien i kości osoby w ruchu.

 

W tym okresie stylu takiego używali wyłącznie artyści z kręgu kultury hellenistycznej. Lukas Nickel argumentuje, że tworzenie tak realistycznych rzezb nie jest możliwe bez praktyki i wiedzy którą zebrało wiele generacji artystów, jest to długi proces intelektualno artystyczny ,który nie dzieje się z dnia na dzień. Zagadką jest także to dlaczego po śmierci pierwszego cesarza Qin Shi Huangdi.Władcy z dynasti Han którzy obalili porzednią dynastie Qin zaprzestali budowy figur naturalnej wielkości na rzecz miniatur.

 

Wytłumaczenie może być prozaiczne. Ludzie którzy posiadali wiedze i umiejętności potrzebne do wykonywania tego trudnego zadania poprostu umarli, zanim dynastia Han zaczełła budować duże mauzolea dla siebie. Jednak warto wspomnieć o „niebiańskim tabu” wspomnianym przez pisarza dynasti Han Ban Gu. Cesarz Qin Shi Huangdi miał je złamać przez ślepe kopiowanie obcych wzorców i modeli, za co spotkała go nagła i niespodziewana śmierć. Nowi władcy chcąc zdyskredytować poprzednika i pokazać siebie w dobrym świetle, potępili obce wpływy i powrócili do starych wzorców wczesnej sztuki chińskiej gdzie rzeżby zajmowały marginalne miejsce.

 

http://tojuzbylo.pl/node/16601

 

 

 


  • 5



#2

Zbeeanger.
  • Postów: 504
  • Tematów: 67
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 9
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Ja dodam kilka ciekawostek...

 

Na światowej liście dziedzictwa jest wiele niezwykłych zabytków, ale chyba żaden z nich nie wymagał tyle precyzyjnej pracy, co terakotowa armia z Xi'an. Zdaniem historyków budowa cesarskiego grobowca trwała aż 38 lat, a uczestniczyło w niej ponad 700 tysięcy robotników (dla porównania: budowa piramidy Cheopsa trwała ok. 30 lat, budowało ją 100 tys. ludzi jak szacują co poniektórzy naukowcy).

 

Uważa się, że nad znaleziskiem panuje klątwa. Ludność wsi, w której odkryto armię nie dostała nic, a do tego wszyscy zostali zmuszeni do przeprowadzki, ich domy zostały zrównane z ziemią. Za zakłócanie spokoju władcy wielu zaczęło prześladować nieszczęście, a trzech odkrywców niedługo zmarło (jeden z nich popełnił samobójstwo).


Użytkownik Zbeeanger edytował ten post 04.02.2014 - 13:38

  • 1

#3

.?..

    Medicus

  • Postów: 974
  • Tematów: 89
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 10
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Interesujące są znaki kontaktów między kulturą Wschodu a rdzennymi mieszkańcami obu Ameryk czy też plemionami Australii, co najbardziej uwidacznia się poprzez mitologię i wyznawanie wiary w wielkie "latające węże" albo "skrzydlate wężo-ptaki".


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych