Skocz do zawartości


Desmond Tutu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Tout Est

Gość_Tout Est.
  • Tematów: 0

Napisano

Desmond Mpilo Tutu (ur. 7 października 1931 w Klerksdorp) – południowoafrykański biskup anglikański, zwierzchnik tamtejszego Kościoła, który wsławił się w latach 80. XX w. jako przeciwnik apartheidu. Tutu został pierwszym czarnym arcybiskupem południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. W 1984 został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Kiedy miał 12 lat, jego rodzina przeprowadziła się do Johannesburga.

Przeforsował wprowadzenie do konstytucji RPA zakazu dyskryminacji. Najbardziej zasłużył się dla pojednania między białymi i czarnymi, co uchroniło RPA przed chaosem konfliktu etnicznego. Obrońca osób LGBT, prześladowanych w Afryce, aktywny działacz na rzecz równouprawnienia osób homoseksualnych (m.in. popiera małżeństwa osób tej samej płci). Działacz na rzecz praw człowieka i czołowy przedstawiciel ruchu prewencji HIV/AIDS w Afryce.

18 listopada 2007 w wywiadzie dla BBC Radio 4 oskarżył Kościół anglikański o obsesję na punkcie homoseksualności, dodając: „Jeżeli Bóg, jak mówią, jest homofobiczny, nie oddawałbym mu uwielbienia”.


Jego wizerunek pojawia się w teledysku Michaela Jacksona Man in the Mirror
Miles Davis zatytułował swoją płytę z 1986 jego nazwiskiem, by uhonorować przyznanie mu Nagrody Nobla
W 2009, podczas trasy U2 360° Tour, emitowane jest przemówienie o współpracy wszystkich ludzi, wygłaszane przez Desmonda Tutu
Postać wielebnego pojawia się także w teledysku Chicken to Change zespołu Freshlyground
Postać Tutu jest wspomniana w piosence Serce polskiej grupy reggae – Vavamuffin
W odcinku specjalnym programu Top Gear kręconym w Botswanie, w napisach końcowych, imiona wszystkich biorących udział w produkcji programu zostały zamienione na „Desmond” i poprzedzone tytułem „arcybiskup” w uznaniu zasług Desmonda Tutu
Fragmenty przemówienia arcybiskupa wykorzystano w utworze muzycznym i teledysku pt. Ubuuntu grupy Lucky People Center


Pomimo tego, że jestem przeciwnikiem zinstytucjonalizowanej religii oraz wszelkich form fanatyzmu, sam nie jestem fundamentalistą. Desmond Tutu to Martin Luther King naszych czasów. W moich mniemaniu zyskał on wielkie uznanie za odwagę wypowiedzi na tematy niewygodne dla organizacji Chrześcijańskich. Jestem pełen podziwu dla tego duchownego, który ośmielił się otwarcie skrytykować stanowisko kościołów. Na jego przykładzie nie tracę zaufania w ludzką uczciwość. Tacy nonkonformiści są dowodem na to, że różnica zdań nie musi oznaczać rezygnacji z kompromisu, a mediacja i umiejętność dyplomacji oraz rzetelna dyskusja na trudne kwestie zawsze jest możliwa jeśli nie pała się nienawiścią do bliźniego. To właśnie z takich osób wierzący powinni czerpać wzór oraz inspirację. Wielką przyjemnością jest świadomość tego, że zachowały się jeszcze jednostki myślące wśród ludzi oddanych kontemplacji i modlitwie. Oby tylko nie zostały one zagłuszone przez skowyt człowieczej ignorancji i niosły światu dobrą nowinę tak długo, aż wyparują z naszej cywilizacji wszelaką głupotę, sprowadzając ją do zakamarków niechlubnej przeszłości, o której jednak zawsze powinniśmy pamiętać.

http://pl.wikipedia....ki/Desmond_Tutu


PS: Tak niezwykły człowiek z pewnością zasługuje na miejsce w tym dziale, tym bardziej że wymyka się stereotypom. Proszę zatem nie przenosić tego artykułu do działu Hydepark o ile to możliwe, gdyż tam nie zostanie potraktowany poważnie.
  • -1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych