Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pierwsze odkrycie chińskiego łazika, Księżyc ma inny kolor niż ten ze zdjęć NASA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1

oobemaniack.
  • Postów: 66
  • Tematów: 9
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

No niestety musiałem założyć nowy temat, bo poprzedni ktoś mądry zamknął, a mówiłem, że tak będzie.

http://tylkoastronom...en-ze-zdjec-nas
  • 3

#2

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Akurat średnio w to wierzę. Weź sobie pierwsze lepsze zdjęcie i pobaw się balansem bieli :) także moim zdaniem ani jedno zdjęcie ani drugie o niczym nie świadczy.

A tak z innej beczki, to strasznie słabe to zdjęcie, nieostre, prześwietlone...przy obecnej technologii wysłali aparat z Sony Ericssona? ;)
  • 0



#3

Yav.
  • Postów: 81
  • Tematów: 2
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

co za różnica kolory istnieją jedynie w naszych głowach
  • 13

#4

Oomek.
  • Postów: 138
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

*
Popularny

A czego się spodziewaliście po krainie podróbek? Chyba nie wysokiej klasy podzespołów?
  • 5

#5

hubiii p.
  • Postów: 500
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

no nie wiem, czy są inne, kamera ma jakiś filtr? bardziej wygląda mi to na jakiś błąd, lub brak kalibracji, jakoś nikt się nie podnieca kolorem filmu tylko faktem ze łazik jest na księżycu.


tu jest full filmik z posadzenia łazika, na ekranach w stacji nie widać brązowego ksiezyca ...

Użytkownik hubiii p edytował ten post 20.12.2013 - 14:37

  • 0

#6

Kardamon.
  • Postów: 365
  • Tematów: 7
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Weź kartkę, aparat, latarkę. Zakładam, że w pokoju znajduje się zwykłe oświetlenie, "pomarańczowawe".

Zrób zdjęcie kartki na trybie auto przy świetle dziennym. Potem zrób zdjęcie oświetlonej lampą. Potem oświetlonej latarką. Potem z lampą błyskową.

Za każdym razem będzie miała na zdjęciu inny kolor. I to bez udziału NASA. ;)
  • 3

#7

Kronikarz Przedwiecznych.

    Ten znienawidzony

  • Postów: 2247
  • Tematów: 272
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 8
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Weź kartkę, aparat, latarkę. Zakładam, że w pokoju znajduje się zwykłe oświetlenie, "pomarańczowawe".

Zrób zdjęcie kartki na trybie auto przy świetle dziennym. Potem zrób zdjęcie oświetlonej lampą. Potem oświetlonej latarką. Potem z lampą błyskową.

Za każdym razem będzie miała na zdjęciu inny kolor. I to bez udziału NASA. ;)


To jest właśnie balans bieli o którym pisałem. Stopnie Kelwina, inne dla światła żarowego, słonecznego etc etc.
  • 0



#8

            .

    Equilibrium

  • Postów: 299
  • Tematów: 43
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

A co to za różnica? To tam mają oświetlenie sztuczne do robienia zdjęć czy światło lampy błyskowej? Bo czegoś nie rozumiem.
  • 0



#9

Ksiądz Cerber.

    Siostra Zakonna

  • Postów: 404
  • Tematów: 12
  • Płeć:Kobieta
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dla mnie jest to śmieszne, akurat takim "newsem" nie zawracałabym ludziom głowy (nie mam tu na myśli Ciebie oobemaniack). Nie mówię gdyby księżyc faktycznie diametralnie różnił się od tego jaki widzimy na niebie (np. gdyby był zielony), ale taki kolor nie robi na mnie żadnego wrażenia, ponieważ zdjęcie nigdy nie odzwierciedli tego, co widzi się w rzeczywistości. I zapewne zawiniła tu lampa. A teraz zastanówmy się: Komu uwierzymy bardziej (wiem brzmi dziwnie) - Swoim oczom, które codziennie mogą obserwować księżyc, czy to bez pomocy przyrządów optycznych, czy z ich pomocą. I widzimy księżyc srebrzysto - szary. Czy może zdjęciu? Które można nie dość, że przerobić na masę sposobów, to jednak nie jest to obraz widziany przez nas osobiście.
  • 0



#10

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Kolor zdjęcia zależy od konstrukcji matrycy , softu w aparacie , budowy filtra odcinajacego podczerwień i ultrafiolet , widma światła oświetlającego.(przypadku kliszy dochodzi jeszce kilka innych czynników).
Podejżewam że akurat tu kolor został zmieniony przez różną czułóść matrycy na niewidoczna gołym okiem podczerwień.Z jakiś tam powodów obecne aparaty foto są coraz czulsze na pasmo bliskiej podczerwieni.Np mój 12 letni Canon 10d był prawi slepy na IR , nowszy 8letni KM Dimage nieco juz rejestrował. 4 letni Olek e-510 nieźle juz to łapie a najnowszy zakup :olek TG620 jest bardzo czuły na IR Np wszelkie piloty (TV DVD itp) w tym aparacie poprostu swieca jak latarki , zaś ten najstarszy nierejestrował wcale ir. Kosmos jest pełen IR(światło nie jest filtrowane przez atmosferę).Domieszka rózowo czerowna(a tak rejestruja IR zwykłe matryce) w połaczeniu z szarym daje brązoway kolor. Wcześniej lepiej filtrowano obraz- nie oszczędzano na filtrze.
  • 0



#11

Zaciekawiony.
  • Postów: 8137
  • Tematów: 85
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 4
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

To co obserwujemy to nieobrobione pod względem balansu barw zdjęcia pierwotne. Aby znaleźć właściwy kolor, w zasięgu kamery umieszcza się na lądowniku plakietki barwne, a potem tak balansuje się bielą aby trafić w odcień. Zobaczcie jak to wyglądało na marsie, paleta barw łazika curiosity:

http://images.spaceref.com/news/2012/oopia15286-full.jpg


i jeszcze druga:
Dołączona grafika

Na zdjęciach łazika szuka się którejś z palet. Na obrazie pierwotnym wygląda zwykle tak:
Dołączona grafika
a po obróbce zaczyna wyglądać tak:
Dołączona grafika
Co dla koloru krajobrazu oznacza taką różnicę:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Po obróbce kolory będą inne. Co zresztą nie wyklucza tego, że grunt w tamtym miejscu może mieć jakiś kolor - duży kontrast sprawia, że trudno to uchwycić na zdjęciach, ale przy dobrych filtrach widać że morza księżycowe mają lekko czerwony odcień.

Użytkownik Zaciekawiony edytował ten post 20.12.2013 - 18:56

  • 4



#12 Gość_osiris

Gość_osiris.
  • Tematów: 0

Napisano

*
Popularny

o jest właśnie balans bieli o którym pisałem. Stopnie Kelwina, inne dla światła żarowego, słonecznego etc etc.


Wydano na tą wyprawę dziesiątki milionów dolarów, pracował nad tym sztab specjalistów a WY tu dywagujecie jakby jakiś amator poleciał tam fotografować aparatem marki ZORKA i zapomniał o balansie bieli? :o
  • 5

#13

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

o jest właśnie balans bieli o którym pisałem. Stopnie Kelwina, inne dla światła żarowego, słonecznego etc etc.

Wydano na tą wyprawę dziesiątki milionów dolarów, pracował nad tym sztab specjalistów a WY tu dywagujecie jakby jakiś amator poleciał tam fotografować aparatem marki ZORKA i zapomniał o balansie bieli? :o

Niewiem po co wyjechałeś akurat z Zorką> Optyka zorki w stosunku do tego badziewia co wysłali chinole to Rolls Royce ze złotymi klamkami przy furce gnoju.

Standardowy obiektyw Zorki czyli Industar 3,4/50 to jeden z lepszych obiektywów wszechczasów. Po spięciu z współczesna matrycą daje takie efekty:
Dołączona grafika


Dołączona grafika

Dołączona grafika

A tu widac typową jakość jak z chińskiego klona telefonu.

Dołączona grafika
  • 2



#14

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

hola hola czy to jest misja specjalna fotografowania księżyca? wujek google czeka na Was. :D
  • 0



#15

Morningstar.

    לוציפר

  • Postów: 412
  • Tematów: 25
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Misie a pomyślał ktoś że to jest kadr z filmu a nie zdjęcie?
  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych