Skocz do zawartości


Zdjęcie

MAVEN - nowa misja do Marsa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Dziś wieczorem między 19:18-19:28 jest otwarte okno startowe dla nowej misji marsjańskiej NASA o nazwie MAVEN (Mars Atmsosphere and Volatile EvolutioN). Nowa sonda ma wystartować z KSC na Florydzie, na pokładzie rakiety Atlas V.

Dołączona grafika

Jest to orbiter o najwyższej jak dotąd masie – 2,55 tony, wyposazony w dwa panele baterii slonecznych o rekordowej długości – 11,4 metra! MAVEN należy do grupy tanich projektów marsjańskich, gdyz koszt jego budowy zamyka się kwotą – 671 milionów USD.

Dołączona grafika

Celem misji MAVEN jest poznanie tajemnic marsjańskiej atmosfery, która w odległej przeszłości mogła być znacznie gęściejsza, a panujące wówczas warunki sprzyjały obecności wód powierzchniowych na planecie, niezbędnych do rozwoju żywych organizmów. MAVEN będzie mógł pobierać próbki gazowe atmosfery Marsa i dokonywać ich szczegółowej analizy chemicznej i fizycznej.
MAVEN ma dotrzeć do Marsa po 10 miesiącach podróży i po trwającym 37 minut manewrze silnikowym, zacznie go okrążać 22 września 2014r po eliptyczne orbicie 149,7 x 6,200km. Będzie mu towarzyszyła indyjska sonda MANGALAJAAN-1, która ma tam dotrzeć dwa dni później. MAVEN dołączy do floty sond marsjańskich, operujących tam od wielu lat (Mars Odyssey, MRO, Mars-Express).
Na pokładzie MAVEN są trzy zestawy instrumentów pomiarowych: PFP (Particles and Fields Package)- przeznaczony do wychwytywania cząstek wiatru słonecznego, jonów, cząstek naładowanych i plazmy w okołomarsjańskiej przestrzeni; NGIMS (Neutral Gas and Ion Mass Spectrometer) wykrywający skła gazowy atmosfery i obecnośc jonów; IUVS (Imaging UltraViolet Spectrograph) ma badać skład niższych warstw atmosfery Marsa w szczególności koncentracji CO2.
MAVEN ma pracować na wydłuzonej orbicie (150x6200km), lecz naukowcy zamierzają co jakiś czas zanurzać sondę głębiej w marsjańską atmosferę nawet do wysokości 124km, dla bezpośredniego pobrania jej próbek i badania jej składu.
Podobnie jak jej poprzednicy, MAVEN będzie również pełnił rolę translatora danych, przekazywanych na Ziemię z pokładu marsjańskich łazików. Obecnie działaja tam MER „Opportunity” i MSL „Curiosity”. W 2016r dołączy do nich lądownik „InSight”, w 2018 europejski łazik „EXOMARS” a w 2020r kolejny, jeszcze nie nazwany pojazd NASA.
  • 6



#2

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Start miał miejsce o 19:28. Po 4 minutach i 13 sekundach bezbłędnej pracy rosyjskiego silnika RD-180, pierwszy stopień został oddzielony i włączył się silnik drugiego stopnia Centaur. Po ok. 15 minutach od startu stopień Centaur pomyślnie osiagnął orbite parkingową i za kilkanaście minut jego silnik zadziała ponownie, by wprowadzić sondę MAVEN na trajektorię wiodąca na spotkanie z Marsem.

Dołączona grafika

W 47 minucie lotu zakończył pracę silnik RL10 drugiego stopnia (Centaur) a nieco ponad 6 minut później satelita MAVEN oddzielił się i rozpoczął samodzielny do planety Mars. Misja rozpoczęta pomyslnie. Gratulacje dla obsługi startu.

Link: http://spaceflightno...038/status.html
  • 1



#3

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Oto, minęło 10 miesięcy i MAVEN gładko wykonał manewr hamujący i od dziś zainicjował pierwsze okrążenie wokół Marsa po wydłużonej, eliptycznej orbicie z okresem obiegu - 35 godzin. Z czasem, orbita będzie sukcesywnie obniżana, do momentu osiągnięcia docelowej, niskiej orbity roboczej.

MAVEN stał się czwartym, czynnym sztucznym satelitą Marsa. Obecnie wokół Czerwonej Planety krążą 3 satelity NASA (Mars Odyssey, MRO i MAVEN) oraz jeden satelita ESA - Mars-Express).

 

Za dwa dni (24 września) powinien do tej grupy dołączyć piąty obiekt - indyjski satelita - Mars Orbiter Mission (MOM). Jest to misja typowo inzynieryjna i zakres badań naukowych jest ograniczony do obrazowania powierzchni w szerokim zakresie widma elektromagnetycznego.


  • 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych