Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zaskakujące wyobrażenia fraktalne.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1

no_user.
  • Postów: 78
  • Tematów: 8
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oto one:
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Z książki "Nowe zagadki archeologii" Luc Burgin, wydawnictwo Amber, 2003, pochodzi poniższy fragment:
"Na koniec należy wymienić jeszcze tak zwany zbiór Mandelbrota. Geometria fraktalna pozwala dzisiaj naukowcom na opisywanie obiektów, które nie były znane geometrii klasycznej, uznającej takie figury geometryczne, jak prosta, okrąg, kula, sześcian czy ostrosłup, a które występują jednak w przyrodzie. Jako przykłady można tu podać strukturę płatka śniegu, kształt rozgałęzionej korony drzewa czy linię brzegową Wielkiej Brytanii.
Za twórcę geometrii fraktalnej uważany jest Benoit Mandelbrot. Jego publikacja, która pojawiła się w latach 80. XX wieku, zrobiła furorę na całym świecie. Podstawowe właściwości struktury matematycznej, której Mandelbrot dał swoje imię (zbiór Mandelbrota) już na początku ubiegłego stulecia odkrył francuski matematyk Gaston Julia. Jednak dopiero komputerowe obrazy Mandelbrota unaoczniły nam złożoność tej struktury.
Przedstawienia fraktalne matematykom znane są więc od jakichś 100 lat. Pojawiają się już jednak na liczącym 2000 lat celtyckim lustrze z brązu, znajdującym się w British Museum w Londynie. Przypadek? Być może. Dziwne jednak, że podobną kompozycję możemy zobaczyć również na tytułowej stronie francuskiej Biblii, powstałej w latach 1229-1250.
Ten stary manuskrypt obecnie znajduje się w austriackiej Bibliotece Narodowej w Wiedniu, skrupulatnie skatalogowany pod numerem inwentarzowym 2554. Znamienne, że przedstawiona tu postać boska obraca w swojej prawej ręce cyrkiel, za pomocą którego wydaje się dokładnie wymierzać fraktal lub, według innej interpretacji, obraz wszechświata. Związany z ilustracją francuski tekst mówi: "Oto Bóg stwarza Niebo i Ziemię, Słońce i Księżyc i wszystkie żywioły".
Ta frapująca ilustracja wpadła oczywiście w oko samemu Mandelbrotowi, który długo nie namyślając się, zamieścił je w swoim standardowym dziele The fractal geometry of nature (Geometria fraktalna przyrody). Ten wyjątkowy umysł matematyczny nie umiał nam jednak odpowiedzieć na najważniejsze pytanie: Co, o wielkie nieba, robi nowoczesne przedstawienie fraktalu w liczącej ponad 700 lat Biblii?
Czy to przypadek? Sceptycy wychodzą z siebie, aby nas o tym przekonać. "Przypadek" - dziewięć liter, które wszystko wyjaśniają i nic nie znaczą. Frazes bez treści. Wynaleziony, aby nie zarazić nas miłością do tego, co zakazane. Mały kluczyk, który zamyka bramę do nowego świata. Za nią znajduje się nieodkryta kraina, pełna tajemnic, które przyciągają jak magia. Są one bardziej niezwykłe niż nam się wydaje, bardziej dziwne, niż możemy sobie wyobrazić."
(((Ten ostatni fragment szczerze mnie poruszył i zgadzam się z nim w stu procentach. :smile: )))
http://www.tkk.net.pl/~mmichalak/ - świetna strona z informacjami o fraktalach, galerią i możliwością ściagnięcia programów do rysowania fraktali
http://www.fractal.art.pl/ - też ładne
  • 0

#2

tsode.
  • Postów: 31
  • Tematów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oops-znalazlem ten temat,ktory sobie "zmarl".
A szkoda,bo nie wiem czy wiecie,ale atomki naszych cial zachowuja sie identycznie jak fraktale.
I tak oto jestesmy.
A gdy nas juz nie ma,to atomki na innych poziomach egzystencji tez podlegaja tej zasadzie.
  • 0

#3

vcore.
  • Postów: 833
  • Tematów: 26
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

hmm ... ja mam taka dość nieprawdopodobną teorie ze fraktal to własnie algorytm losowosci - przypadku ... moze dziwne ale jesli na takiej zasadzie działa wszystko to kiedys wszystko wróci do momentu kiedy sie zaczynał ten algorytm jelsi tak mozna nazwac ... być moze zagina sie w roku 2012 ? niewiem
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych