Skocz do zawartości


Zdjęcie

Praca ze Snami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

Mr.Nobody.
  • Postów: 16
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Praca ze Snami


Część Pierwsza




Witam Forumowiczów. Nie znalazłem tutaj podobnego poradnika, a myślę że są tu osoby zainteresowane tym tematem. Gdy zaczynałem pisać te słowa, chciałem stworzyć coś w rodzaju garści wskazówek i ćwiczeń. Postanowiłem jednak wziąć się za to porządnie i umieścić jak najwięcej rzeczy. Skutkiem tego będzie niestety podział materiału na części. W komentarzach prosiłbym o Wasze zdanie na temat stworzenia czegoś takiego ;) Zacznijmy więc od kilku podstawowych informacji. Enjoy!




  • 1. Każdy zdrowy człowiek śni co noc - Dowodzą tego liczne badania naukowe oraz typowe ruchy gałek ocznych. Przeświadczenie, że "nie śnisz" nie wynika z tego, że naprawde nie posiadasz snów, lecz z faktu, że nie pamietasz ich po przebudzeniu, zupełnie tak, jakby nigdy ich nie było.
    [list]
  • 2. Praca ze Snami ma praktyczne zastosowanie - dla jednych będzie to umiejętność "świadomych snów" dla drugich "zadawania snów". Znajdą się też osoby których głównym celem będzie rozszyfrowywanie fabuły sennej aby uzyskać informacje płynące z podświadomości, które będą mieć wpływ na nasze codzienne życie - np. lepsze zrozumienie własnego zachowania.
    [list]
  • 3. Każdy może pracować ze Snami - naprawde nie jest to trudne, nie potrzeba do tego specjalnego sprzetu, przeczytania masy grubych tomów pisanych akademickim językiem... jedyne czego Ci potrzeba to chęć i samozaparcie w dążeniu do celu.
    [list]
  • 4. Językiem snów są obrazy - dzwięki, bodźce zapachowe, dotyk oczywiście również występują w snach, jednak to obrazy stanowią główny język snów.



Funkcje Snów



Faza Snu (inaczej faza REM) jest niezbędna dla wypoczynku i stabilizacji naszej psychiki. To, że nie pamiętasz swoich snów nie ma żadnego znaczenia, Twój mózg wykonał sporo pracy gdy słodko chrapałeś. Fakt, iż zapamiętanie marzeń sennych nie jest niezbędne do prawidłowego działania naszej świadomości wyjaśnia też dlaczego tak trudno je zapamiętać, a następnie przepracować. Sam sen jest najczęściej odpowiedzialny za:

  • 1. Łagodzenie napięć
- Marzenia senne pozwalają nam odreagowac te emocje, które jawnie kontrolujemy, lub ktorych istnienia nie chcemy zaakceptowac. Brak rozładowania tych napięć, lub ich natężenie do niebezpiecznych rozmiarów, prowadzi do problemów z motywacją oraz z uczuciami i panowaniem nad nimi.

  • 2. Zaspokajanie pragnień (pozorne)
- Pragnienia i potrzeby, zwłaszcza te, których nie możemy zrealizować, są przez nas bardzo często tłumione, przez co trafiają do "obróbki" w podświadomości. Sen taki ma zaspokoić nasze potrzeby, nawet jeśli jest to coś, co w codziennym życiu wydaje nam sie niemoralne. (taaak, można nauczyć się śnić o tym, o czym się chce - jest to właśnie "zadawanie snów")

  • 3. Przepracowywanie problemów dnia "wczorajszego"
- Problemy i troski wielu z nas nie pozwalają zasnąc, to głownie im poświecamy czas przed snem. Powiedzienie "Prześpij się z tym problemem" ma tutaj swoje uzasadnienie - jedną z funkcji fazy REM jest umieszczenie problemów w fabule snu, co prowadzi do częściowej neutralizacji ich negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

  • 4. Przeżywanie zignorowanych możliwości
- Myślę że tego nie trzeba już zbytnio tłumaczyć, ogolnie mówiąc w czasie snu dane jest nam przeżyć "właściwą decyzje" której nie podjeliśmy w naszym codziennym życiu. Pozwala też rozwiać wątpliwości. Jeśli przed snem myślaleś, czy podjąłeś słuszną decyzje, a rano miałeś już pewność - najprawdopodobniej właśnie taki sen miałeś.

Z każdą funkcją snu lączy sie specyficzny rodzaj snów, odpowiedzialny za jak najlepszą realizacje zadania.

Wymienione wyżej punkty to przepracowywanie naszej przeszłości, lub obecnych pragnień. Jak już wspomniałem, zapamiętywanie tych snów nie jest niezbędne do ich działania - a praca z nimi może nam jedynie uświadomić istnienie jakiegoś problemu, wewnętrzego konfliktu, czy istnienia danej potrzeby, na która nie zwracaliśmy wcześniej uwagi, a która istnieje w naszej podświadomości.

Są również sny, których zapamiętanie jest niezbędne, aby świadomie (to kluczowe słowo, brak pracy nad nimi oraz nie pamietanie o nich sprawia, ze odzialuja na nas tylko na poziomie podswiadomym) na nas oddziaływały. Są nimi te z nich, które mają mieć wpływ na przyszłe wydarzenia, które nie zajmują się obróbką przeszłości. Mają pobudzać naszą wyobraźnie, stanowić źródło kreatywności. To właśnie tym snom każdy, kto chce pracować z podświadomością, powinien poświęcić najwięcej uwagi.


Kolejne częsci napisze jeśli znajdą się zainteresowani, drugą najpewniej jeszcze dziś wieczorem ;)
  • 3

#2 Gość_c✪nvers

Gość_c✪nvers.
  • Tematów: 0

Napisano

Brakuje jeszcze tylko źródeł, czegoś na czym opierasz to co napisałeś. I to raczej wstęp do czegoś co może być dobre jak dobrze poprowadzisz :)
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych