Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pod Warszawą powstanie superkomputer


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

daxx.
  • Postów: 558
  • Tematów: 116
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W Centrum Informatycznym Świerk pod Warszawą powstanie największy w Polsce superkomputer. Narodowe Centrum Badań Jądrowych rozpoczęło ogłaszanie przetargów na dostawę najważniejszych jego elementów


Suma zamówień to ok. 20 mln zł. NCBJ planuje, że superkomputer w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopów, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.

Dołączona grafika

- To odpowiednik ok. 20 tys. dobrej klasy komputerów PC - wyjaśnił szef projektu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki.

Superkomputer ma prowadzić np. obliczenia dotyczące bezpieczeństwa i optymalizacji warunków pracy reaktorów jądrowych. - Żeby zoptymalizować warunki pracy reaktora, trzeba uwzględnić rozpływ ciepła, dynamikę cieczy chłodzącej, a żeby to dobrze robić, trzeba mieć oprogramowanie. Mamy licencje na takie oprogramowanie i zawsze staramy się weryfikować wyniki niezależnymi metodami z różnych źródeł. Stąd mamy kody amerykański i francuskie - podkreślił prof. Wiślicki.

Dołączona grafika

CIŚ ma również prowadzić obliczenia dotyczące sieci przesyłowych energii elektrycznej. Jak powiedział prof. Wiślicki, w ośrodku jest grupa, która zajmuje się optymalizacją dystrybucji energii elektrycznej w sieciach. - Ma to duże znaczenie ekonomiczne, a nawet polityczne, bo w UE toczy się dyskusja nad różnymi modelami rynku energii i towarzyszącymi im sposobami wyznaczania cen, np. dla określonej strefy czy w danym węźle sieci - podkreślił.

"Priorytetem bezpieczeństwo danych"

Kolejnym zastosowaniem superkomputera będą szybkie symulacje rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń. - W razie jakiegoś wycieku, mając prognozę pogody możemy dość szybko stwierdzić, gdzie w kraju do jakiego skażenia dojdzie - wyjaśnił prof. Wiślicki, dodając, że to usługa o znaczeniu wręcz państwowym.

Dołączona grafika

- Dla ośrodka priorytetem będzie bezpieczeństwo danych, dlatego w ramach projektu powstały już trzy niezależne linie energetyczne z różnych kierunków, mamy też własny generator, a poziom bezpieczeństwa danych jest taki jak w bankach - powiedział szef Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ Adam Padee.

Padee podkreślił też, że cały ośrodek zaprojektowano pod kątem efektywności wykorzystania energii, stąd np. pionierski system chłodzenia komputerów ciepłą wodą, który jest stosunkowo prosty, więc i mało awaryjny oraz który daje skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer.

Cały projekt CIŚ ma mieć wartość prawie 100 mln zł, w 85 proc. pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15 proc. dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Źródło: TVN Warszawa
  • 0



#2

manitoris.
  • Postów: 790
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

to planowane bylo, czy moze PRISM jest spalony i powstaje nowy system dla naszych "wspanialych braci zza oceanu" co to nas "na kartki" tylko wpuszczaja..?
  • 0



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych