Podwodny las odkryty kilka kilometrów od wybrzeża Alabamy
Nurkowie odkryli pierwotny podwodny las u wybrzeży Alabamy – informuje amerykański portal pogodowy WeatherUnderground. Tajemnicze znalezisko tkwiło pod osadami oceanicznymi, chronionymi w środowisku beztlenowym przez 50 tys. lat, które zostało odkryte po przejściu huraganu Katrina w 2005 r.
Zaskoczenie
„Drzewa są tak dobrze zachowane, że gdy są one ścięte, wciąż pachną jak świeże cyprysy” – powiedział Ben Raines – jeden z płetwonurków, który bada tajemnicze znalezisko. Pnie drzew cyprysowych obejmują powierzchnię około 0,8 kilometrów kwadratowych, oddalone o kilka kilometrów od wybrzeża Mobile w Alabamie. Znajdują się 18 metrów pod wodami Zatoki Meksykańskiej. Naukowcy mają niewiele czasu, by szczegółowo zbadać znalezisko. Obawiają się, że las może zostać zniszczony przez zwierzęta morskie, które znalazły schronienie w drewnie.
Ściśle strzeżona tajemnica
Raines rozmawiał z przyjacielem, który posiadał sklep nurkowy około rok po przejściu huraganu Katrina. Właściciel powiedział, że lokalny rybak znalazł miejsce pełne ryb i innych organizmów żywych, podejrzewając, że pod wodami zatoki może kryć się jakiś ciekawy obiekt. Jak się potem okazało jego spostrzeżenia okazały się słuszne; nurek zszedł w głębiny, by wykonać badania. Odkrył wiele drzew i chciał poinformował o swoim znalezisku lokalną słuzbę biologiczną. Niestety, właściciel sklepu nie chciał ujawnić dokładnej lokalizacji jego zejścia, a płetwonurkowi zakazał podawania informacji naukowcom. Dopiero w 2012 r. – pod presją Raines’a – zgodził się współpracować. Badacze ponownie zeszli w głębiny, odkrywając drzewa cyprysowe w zupełnie nienaruszonym stanie. Las stał się sztuczną rafą, przyciągającą ryby, skorupiaki, ukwiały oraz dla innych organizmów, zamieszkałych między korzeniami pniaków. Niektóre drzewa były naprawdę ogromne, co wzbudziło zachwyt wśród naukowców.
Informacja o klimacie
Reines zwrócił się z zapytaniem do innych specjalistów o to, by dowiedzieć się więcej o lesie. Jednym z nich był Grant Harley, dendrochronolog z Uniwersytetu Południowego Missisipi. Zespół badaczy stworzył mapę obszaru oraz przeanalizowali próbki drzew zebrane przez Ben’a Reines’a. Izotopy węgla (atomy tego samego pierwiastka, które mają różne masy cząsteczkowe) wykazały, że drzewa liczą co najmniej 52 tys. lat życia. Naukowcy uważają, że cyprysowe pierścienie, jakie zawierają pnie drzew, zachowały informacje o klimacie, jaki kształtował się na tym terenie 52 tys. lat temu. Istnieje podejrzenie, że las zniknął pod powierzchnią wody dzięki wzrostowi poziomu mórz i oceanów spowodowanego globalnym ociepleniem.
Drugim ciekawym miejscem jest Jezioro Pile.
Jezioro Pile (niem. Pielburger See) – rynnowe jezioro na Pojezierzu Drawskim, o powierzchni około 1002 ha i średniej głębokości 11,7 m. Charakteryzuje się dobrze rozwiniętą linią brzegową, urozmaiconym dnem oraz czystą (II klasa) wodą, a przez to obfitością fauny. Największa miejscowość nad jeziorem Pile to Borne Sulinowo - miejscowość, która znajduje się na Pojezierzu Pomorskim między Szczecinkiem, a Czaplinkiem.
Miasteczko Borne Sulinowo zarezerwowane było wyłącznie dla stacjonujących tam Rosjan. Po odejściu Armii Czerwonej miasto zostało zamieszkane przez Polaków. Nie wszystkie budynki są wyremontowane i pełne domowników, ale sądzę, że zmieni się to z biegiem czasu.
Jak to zwykle bywa z Armią Czerwoną, i tu pozostawiła ona kilka niezwykłych tajemnic - jedną z nich jest zatopiona wyspa na pobliskim Jeziorze Pile. Nurkowanie Borne Sulinowo Historia niesie, że tuż przed wycofywaniem się wojsk radzieckich z Polski, ktoś zadecydował aby wysadzić w powietrze skład amunicji na wyspie jezioroa Pile, aby nie narażać życia wojskowych podczas przetransportowywania niebezpiecznych ładunków wybuchowych, a może po prostu tak było łatwiej. Efektem potężnej eksplozji na wyspie, aktualnie jest jedno z ciekawszych miejsce do nurkowania w tej okolicy. Bowiem, eksplozja spowodowała, żę wyspa nie rozpadła się na kawałki jak planowany, a jedynie jej część zapadła się pod wodę zabierając ze sobą całkiem pokaźny drzewostan. Podciśnienie, które wytworzyło się pod wyspą podczas wybuchu musiało wtłoczyć ogromne masy wody pod wyspę co spowodowało jej podmycie i w rezultacie zatonięcie. Spora część drzew do dziś stoi pod wodą tworząc, wyjątkowe jak na polskie warunki widowisko dla płetwonurków.
Zdjęcia:



źródło: http://krolowa-super...brzeza-alabamy/
http://underwater.pl/Relacje-z-wypraw/nurkowanie-jezioro-pile-zatopiony-las.html