Tępiciel Mike Matthews dostał wezwanie z domu w Austin, w którego klimatyzacji miało miejsce zwarcie. Dlaczego wezwano jego, a nie elektryka? Przez szalone mrówki Rasberry'ego, które są prawdziwą zmorą mieszkańców stanu Teksas.
Cechą charakterystyczną szalonych mrówek Rasberry'ego jest ich skłonność do wchodzenia do środka urządzeń elektrycznych. - Kiedy do nich zaglądasz, widzisz kompletnie wypełniające je tysiące mrówek - mówi Matthews.

Są maleńkie, opanowują komputery
Skąd zamiłowanie mrówek do osiągnięć techniki? Jednym z powodów jest to, że szalone mrówki Rasberry'ego stale poszukują jam, w których mogłyby założyć swoje gniazda. Ponieważ w odróżnieniu od innych mrówek, szalone mrówki Rasberyy'ego nie drążą tuneli, często zalęgają się w domach, gdzie pełno jest dobrze zakamuflowanych otworów. Ich niewielkie rozmiary (ok. 3,2 mm) pozwalają im też dostawać się do wnętrz telefonów komórkowych, komputerów i tym podobnych urządzeń, które uważają za szczególnie komfortowe.
Ciała mrówek potrafią tworzyć połączenia pomiędzy stykami elektrycznymi. To prowadzi do zwarć, a także do śmierci, rzecz jasna w wyniku porażenia prądem, samych mrówek. Wtedy też wytwarza się pewien feromon ostrzegawczy, który zachęca inne szalone mrówki Rasberry'ego do nadciągnięcia z pomocą mrówce, która była w opałach. Mrówki, które przybędą na miejsce, najczęściej same giną rażone prądem. Dlatego też widok tysięcy martwych mrówek np. wewnątrz nie działającego po owadziej masakrze komputera nikogo nie dziwi.
Są inwazyjne
Mrówki są niesłychanie inwazyjne, co tylko zwiększa ich destrukcyjne zdolności. - Znany jest przypadek, kiedy to opanowały 90 ze 150 klimatyzatorów w apartamentowcu w teksańskim Wasco - mówi Matthews, dodając, że bardzo trudno jest je wytępić.
Po raz pierwszy mrówki zauważono w 2002 roku nieopodal Houston, jednak dopiero w zeszłym roku przypisano je do gatunku Nylanderia fulva, który pochodzi z północnej Argentyny i południowej Brazylii. Zidentyfikowanie mrówek, które na cześć odkrywcy, tępiciela Toma Rasberry'ego, nazwano szalonymi mrówkiami Rasberry'ego, zajęło sporo czasu. Długo uważano, że mogą należeć do gatunku tzw. karaibskich szalonych mrówek (Nylanderia pubens).
Odkrywca
Mrówka Rasberry'ego (brak nazwy naukowej, ang. Rasberry crazy ant – szalona mrówka Rasberry'ego) została odkryta w 2002 na terenach przemysłowych w pobliżu Houston (USA) przez Toma Rasbery'ego, pracownika firmy dezynsekcyjnej w Pearland w Teksasie.
W marcu 2008 NASA zatrudniła odkrywcę tych mrówek, Toma Rasberry'ego, do sprawdzenia, czy na terenie zajmowanym przez Centrum Kontroli Lotów w Houston znajdują się już jakieś kolonie tych mrówek. Znaleziono trzy kolonie, niezbyt wielkie i w chwili odkrycia niegroźne dla centrum lotów. Istnieje jednak obawa, że tak centrum lotów, jak i jeden z największych portów lotniczych w Teksasie - George Bush Intercontinental Airport (drugi po Dallas) znajdujący się w Houston mogą zostać zaatakowane i sparaliżowane przez te mrówki.
Opracowano na podstawie:
TVN Meteo
Wikipedia