Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nauka kontra pustynnienie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

6 mln hektarów. Taka powierzchnia jest w przybliżeniu pochłaniana przez pustynie. Choć może wydawać się, że to niewiele (60 000 km^2) to doliczając tego obszar, który stepowieje i staje się nieurodzajny uzyskujemy naprawdę znaczne obszary. Niestety tereny objęte tym zjawiskiem to nie tylko stepy czy tereny półpustynne, ale także takie, które do niedawana były żyznymi, nierzadko zalesionymi terenami. Według ONZ 2/3 terenów uprawnych Afryki zniknie, jeśli trend będzie się utrzymywał. Oto mapa stworzona przez oddział badań nad glebą ministerstwa rolnictwa stanów zjednoczonych:

Dołączona grafika

Widzimy, że problem dotyczy nie tylko krajów trzeciego świata, ale także regionów zajmowanych przez kraje wysokorozwinięte. Znany jest już termin: "Stepowienie Wielkopolski", który na razie nie ma wielkiego związku z tematem, ale według niektórych ekspertów może być trudny do cofnięcia w przyszłości. Pustynnienie prowadzi do drastycznych zmian klimatycznych, które powodują znaczne utrudnienie życia na tych terenach. Utrudnienia dostępu do pożywienia, wody pitnej, upalne lata, ostre zimy, duże wahania temperatury między dniem i nocą.

Nic dziwnego, że ludzie starają się przed nią bronić. Chciałbym wiedzieć, co sądzicie na temat powstających tego typu projektów. Myślę, że najbardziej znane projekty tego typu znajdują się w kraju niedarzonym raczej tutaj zbyt wielką sympatią, Izraelu. Jednym z głównych wytycznych ojców założycieli tego kraju było: "Sprawić, żeby pustynia zakwitła". Mimo, że obecnie ten cel nie ma większego znaczenia w polityce Izraela, to ciągle widać efekty. Mam tu na myśli między innymi: las Yatir, posadzony na środku pustyni, który zwiększył wilgotność powietrza i złagodził upały na okolicznych ziemiach.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Nowym projektem tego typu, który wydaje się być dość interesujący jest Sahara Forest Project, którego pilotażowe placówki są obecnie budowane w Jordanie i Katarze. Swoje założenia opiera na wykorzystaniu energii słonecznej i odsalaniu morskiej wody. Teoretycznie ma dostarczać również konkurencyjnej cenowo czystej wody, energii i żywności, ale to wydaje mi się mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę eksperymentalny charakter tego typu przedsięwzięć.

Dołączona grafika

Z problemem próbują walczyć też państwa bardzo biedne, które są dotknięte zjawiskiem. Np. projekt posadzenia pasa zieleni, który ma zapobiec piaskowym burzom w Senegalu i powstrzymanie malejących obszarów pastewnych. Razem z staraniami innych krajów zamierzają utworzyć barierę o długości 4300 mil i szerokości 9 mil (od Senegalu do Dżibuti). Obecnie w ciągu pory deszczowej sadzi się tam około 2 milionów drzew.

http://www.guardian....reat-green-wall

Chciałbym poznać wasze pomysły dotyczące powstrzymania pustynnienia lub też inne ciekawe projekty, które znacie. Osobiście uważam, że w rozwiązanie tego problemu warto inwestować. Nie tylko po to, żeby powstrzymać zmiany klimatyczne i pomóc wyżywić wciąż rosnącą ludzką populację. Tego typu przedsięwzięcia mogą przynieść też inne korzyści, które pomogą rozwinąć się ludzkości także w wielu różnych dziedzinach. Pomogą nam głównie lepiej zrozumieć działanie gospodarki wodnej, która mimo, że jest obiektem zainteresowania wielu krajów, wciąż nie jest jeszcze w 100% rozumiana. Może to też wnieść wkład w zrozumienie klimatologii, a to pośrednio również na modelowanie pogody. Spore korzyści może odnieść także wiele krajów uzależnionych od swoich niewielkich źródeł wody pitnej. Odsalanie wody morskiej jest obecnie mało efektywne i bardzo energochłonne. Zwiększenie nakładów na takie projekty najprawdopodobniej zaowocuje opracowaniem nowych, wydajniejszych metod, ale do tego czasu można wykorzystywać też szybko rozwijającą się gałąź energetyki, jak elektrownie słoneczne. W naszym kraju nieopłacalna (chyba, że mieszkamy w terenie daleko od cywilizacji z częstymi przerwami dostaw prądu), ale na pustyniach, gdzie niemal każdy dzień jest słoneczny, a kąt padania światła sprawia, że przez atmosferę dociera go dużo więcej, jest to najlepsze rozwiązanie. Tym bardziej, że innych źródeł po prostu tam nie ma. Sięgając trochę dalej (właściwie o wiele dalej) umysłem (a właściwie już nie stricte umysłem, tylko fantazją), można by dyskutować jak wielki wpływ takie doświadczenia mogą mieć na przyszły proces terraformowania i kolonizacji Marsa. W dodatku myśl, że mieszka się w znośnych warunkach na terenie, który do niedawna był pustynią, napawa nadzieją w ludzkie możliwości.

Ok, tylko skąd wziąć na to pieniądze? Wersja idealistyczna i kompletnie niewykonalna: zniechęcić plemiona do walk między sobą i za zaoszczędzone na zbrojenia pieniądze fundować takie projekty. Wersja trochę bardziej realistyczna: przeznaczyć na nie część pomocy humanitarnej zachodu licząc na to, że zwróci się to lokalnym społecznościom w postaci lepszych warunków rolniczych i kilkoma nowy miejscami pracy, których nie trzeba dotować. Wersja realistyczna: poczekać, aż problem stanie się na tyle poważny, że będzie to kwestia: być, albo nie być.

Jakie jest wasze zdanie?
  • 6

#2

Tesla.
  • Postów: 108
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Na mnie zrobił wrażenie kiedyś filmik, o sztucznej rzece (wielkim wodociągu) nawadniającym Libię którego budowę prowadzona za rządów Kadafiego. Ciekawe czy ten projekt zostanie dokończony i co się z tym dzieje. Niestety nie mogę odnaleźć tego filmiku, co najwyżej można znaleźć trochę fotek i mapek przez googole i sobie pooglądać.

Widziałem kiedyś też dokument w TV, o kanałach wykutych dawno temu w skałach nawadniających pola, chyba w jakimś z arabskich krajów. Nie widziałem niestety całości i nie udało mi się potem go nigdzie odnaleźć, bo nie wiem dobrze czego szukać. (jeśli ktoś trafiłby na ten filmik proszę o link)
Szkoda, że pustynnieniem ludzie zaczną się przejmować, jak żywność będzie droga, a zmiany będą niemożliwe, lub ciężkie do odwrócenia.
  • 0

#3

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Na mnie zrobił wrażenie kiedyś filmik, o sztucznej rzece (wielkim wodociągu) nawadniającym Libię którego budowę prowadzona za rządów Kadafiego. Ciekawe czy ten projekt zostanie dokończony i co się z tym dzieje.


Zapewne chodzi o Wielką Sztuczną Rzekę: http://en.wikipedia...._Manmade_River.
"Naukowcy oceniają iż libijskie zasoby wody pitnej równają się ilości wody JAKA PRZEPŁYWA NILEM W CIĄGU 200-TU LAT(!). Celem Libijczyków, zaangażowanych w "Projekt Woda" jest, aby Libia stała się źródłem rolniczej obfitości, zdolnym do wyprodukowania odpowiedniej ilości wody i żywności w celu zabezpieczenia własnych potrzeb oraz potrzeb sąsiadów. Libia miałaby się stać niezależna od importu." ~StudentBuduje.pl

Ciekawe. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze dokończyć.
  • 0

#4

Tesla.
  • Postów: 108
  • Tematów: 1
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Tak chodzi o ten projekt.
Great Manmade River
Podejrzewam, że może i projekt będzie ukończony, ale przy zawierusze, może zostać własnością jakiegoś międzynarodowego przedsiębiorstwa, które będzie chciało dużo $$$ za wodę.
Ciekawe czy pustynnienie + stworzone np. betonowe powierzchnie bez roślin i wycięte drzewa, nie wpływają bardziej na klimat niż CO2?

Użytkownik Tesla edytował ten post 01.04.2013 - 11:39

  • 0

#5

Viranis.
  • Postów: 90
  • Tematów: 3
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Oczywiście, że wpływają bardziej i żaden klimatolog tego nie neguje. Zainteresowanie jest mniejsze z kilku przyczyn: Problemu pustynnienia nie da się rozwiązać bez potężnych nakładów finansowych; nie dotyczy nas bezpośrednio, wszak Europa w zieleni; pustynnienie jest powodowane m.in. przez hodowlę zwierząt. Łatwiej zabronić komuś wydzielać CO2 niż przestać jeść.
  • 0

#6

Paleoantropolog.
  • Postów: 108
  • Tematów: 6
  • Płeć:Nieokreślona
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Aha, czyli co , ma przestać oddychać Przecież przy każdym oddechu wydzielamy CO2.
  • -1



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych