Skocz do zawartości


Zdjęcie

Watykan: konklawe rozpocznie się 12 marca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1

Sventer.
  • Postów: 241
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Watykan: konklawe rozpocznie się 12 marca
Dołączona grafika
Konklawe rozpocznie się we wtorek, 12 marca, po południu – zdecydowało w piątek Kolegium Kardynałów, zarządzające Kościołem w czasie wakatu w Stolicy Apostolskiej, po abdykacji Benedykta XVI. Jego następcę wybierze 115 kardynałów. Przypuszcza się, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się 17 marca.



Decyzję o dacie inauguracji konklawe podjęto podczas popołudniowej kongregacji purpuratów, w piątym dniu obrad Kolegium. Ogłoszona została półtorej godziny wcześniej niż zapowiadano.

Na razie, jak się podkreśla, trudno przewidzieć, jak długo potrwa wybór następcy Benedykta XVI. Jeszcze przed ogłoszeniem daty rozpoczęcia konklawe burmistrz Rzymu Gianni Alemanno, koordynujący przygotowania miasta do napływu wiernych, wyraził przypuszczenie, że inauguracja nowego pontyfikatu odbędzie się w niedzielę 17 marca.

Wybór nowego papieża

Prawo wyboru papieża przysługuje jedynie kardynałom, którzy przed dniem rozpoczęcia wakatu nie ukończyli 80. roku życia. Maksymalna liczba kardynałów-wyborców nie powinna przekraczać 120. W obecnym konklawe udział weźmie 115 z łącznej liczby 117 elektorów. Będą wśród nich czterej Polacy: Stanisław Dziwisz, Kazimierz Nycz, Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko.

W dniu rozpoczęcia konklawe kardynałowie-elektorzy zbiorą się rano w Bazylice Świętego Piotra na uroczystej mszy świętej wotywnej „pro eligendo Papa”, w intencji wyboru papieża. Po południu w uroczystej procesji i śpiewając „Veni Creator” przejdą z Kaplicy Paulińskiej Pałacu Apostolskiego do Kaplicy Sykstyńskiej.

Po przybyciu do niej kardynałowie złożą przysięgę, w której zobowiążą się dotrzymać tajemnicy oraz zachować wiernie i skrupulatnie wszystkie przepisy zawarte w konstytucji „Universi dominici gregis”, a także – w przypadku wybrania na papieża – bronić wytrwale praw duchowych i doczesnych oraz wolności Stolicy Świętej.

Gdy przysięgę złoży ostatni kardynał, mistrz papieskich ceremonii liturgicznych wyda polecenie „extra omnes”, po którym wszyscy niebiorący udziału w konklawe muszą opuścić Kaplicę Sykstyńską.

Dwa fronty wśród kardynałów

Włoska prasa informuje o dwóch frontach hierarchów, zabiegających o poparcie dla ich kandydatów na papieża. Coraz więcej zwolenników ma metropolita Mediolanu, kardynał Angelo Scola, który według dziennika „Corriere della Sera” może już teraz liczyć na poparcie około 40 elektorów, również spoza Włoch, przede wszystkim ze środkowej Europy, ale także niektórych Amerykanów. Kardynał Scola to według największej włoskiej gazety kandydat grupy reformatorów i przeciwników frakcji Kurii Rzymskiej, która opowiada się za radykalną zmianą przywództwa w Kościele.

Kuria Rzymska zaś, pod wodzą dziekana Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano i kamerlinga kard. Tarcisio Bertone, niegdyś – jak się zauważa – „wrogów”, obecnie sojuszników, próbując sprzeciwić się nadejściu wielkich zmian forsuje kandydaturę Brazylijczyka niemieckiego pochodzenia, kard. Odilo Scherera. To rozwiązanie, jak się zauważa, daje tej frakcji, nazwanej „rzymską partią” nadzieję na to, że sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej będzie dalej Włoch.




Źródło: http://tvp.info/info...-marca/10341524




Już wkrótce 12 marca znów media zalewać będzie wieczna debata na temat wyboru nowego papieża, co o tym myślicie? A może się stanie coś czego nikt się nie spodziewa? :)

Użytkownik Sventer edytował ten post 09.03.2013 - 14:19

  • 0



#2

Gebol.
  • Postów: 153
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Jedno będzie pewne na 100%. Będzie dym :)
  • 7

#3

KXYZ.
  • Postów: 186
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Kilkadziesiąt minut temu zamknięto drzwi Kaplicy Sykstyńskiej. Zakończenie pierwszego głosowania przewidywane jest na ok. 20:00. Będzie więc jakiś DYM ;)
  • 0

#4

Sventer.
  • Postów: 241
  • Tematów: 37
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

14:38 Uwagę wiernych i mediów w Watykanie przykuł bosy pielgrzym, który o lasce, w łachmanach, nie zważając na padający deszcz, modlił się na Placu Św. Piotra.



Dołączona grafikaDołączona grafika

Użytkownik Sventer edytował ten post 12.03.2013 - 18:33

  • 0



#5

bobolino.
  • Postów: 123
  • Tematów: 2
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja Żałośnie niska
Reputacja

Napisano

Cejrowski? ;)
  • 3

#6

Paweł.
  • Postów: 1000
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano


  • 0



#7

erebeuzet.
  • Postów: 865
  • Tematów: 31
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No i jest biały dym. Niby w ogóle mnie to nie obchodziło, a przeszły mnie dreszcze....psychologia tłumu?
  • -1

#8

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

No i jest biały dym. Niby w ogóle mnie to nie obchodziło, a przeszły mnie dreszcze....psychologia tłumu?

Wstałem i zacząłem oglądać telewizję. Przerwali program by pokazać biały dym i zakomunikować, że wybrano nowego papieża. Westchnąłem i postanowiłem włączyć komputer. W internecie zaś spam na ten sam temat. Może nie warto było wstawać? Tak, niekoniecznie obchodzi mnie to wydarzenie, ale chcę zobaczyć reakcję ludzi na czarnoskórego.

Użytkownik Yoh edytował ten post 13.03.2013 - 19:26

  • -1



#9

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Pokazują często żóltych,będzie Filipińczyk
  • 0



#10

The Truth Is Out There.

    Internetowy Alvaro

  • Postów: 276
  • Tematów: 42
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 1
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak, niekoniecznie obchodzi mnie to wydarzenie.

To dlaczego narzekasz?

Sprytnie zedytowałeś w tym samym czasie co ja pisałem ;)

Użytkownik The Truth Is Out There edytował ten post 13.03.2013 - 19:28

  • 0



#11

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Habemus i tak dalej. Ciekawe kto.
  • 0

#12

cysiasty.
  • Postów: 227
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Chyba się usmieję jak to będzie czarny papież.
  • 0

#13

Anseluti.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

oby czarny

Użytkownik Anseluti edytował ten post 13.03.2013 - 19:36

  • -1

#14

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ten pan jeszcze ma szanse, trzymam kciuki ;)
http://wiadomosci.on...,wiadomosc.html

Użytkownik pdjakow edytował ten post 13.03.2013 - 19:35

  • 0

#15

Padael.

    Tauri

  • Postów: 1017
  • Tematów: 73
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Marcin VI

A może Tadeusz I?


A telewizje traktują konklawe jak rozdanie oscarów

Użytkownik Padael edytował ten post 13.03.2013 - 19:43

  • 0




 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych