Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niesamowite fakty na temat uśmiechu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1

PTR.
  • Postów: 958
  • Tematów: 135
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 2
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Na pewno znasz te sformułowania: „śmiech to zdrowie” lub „śmiech jest najlepszym lekarstwem”. I niewątpliwie tak jest. Jednak śmiech jest o wiele ważniejszy niż myślisz. Dlaczego śmiech jest zaraźliwy? Jak są postrzegani ludzie, którzy często się uśmiechają? Czy śmiech może leczyć i dlaczego? Dowiesz się, czytając ten artykuł.

Uzdrawiający śmiech
Śmiech to świetne ćwiczenie dla przepony, brzucha, gardła, twarzy i ramion. Kiedy się śmiejemy, zwiększa się natlenienie we krwi, co wspomaga proces zdrowienia, poprawia krążenie i rozszerza naczynia krwionośne przy powierzchni skóry (dlatego śmiejąc się często jesteśmy czerwoni na twarzy). Śmiech wzmacnia naszą odporność, pomaga spalić kalorie oraz obniżyć tętno. Henri Rubenstein dowiódł, że minuta szczerego śmiechu to 45 minut późniejszego rozluźnienia. Zaś Profesor William Fry odkrył, że jeśli roześmiejesz się 100 razy, będzie to odpowiadało 10-minutowej sesji na przyrządzie do treningu wioślarskiego. Niesamowite, prawda?
Nie trzeba chyba wspominać, że śmiech stymuluje tzw. „hormony szczęścia”, czyli endorfiny, które rozładowują napięcie i wprowadzają nas w świetny nastrój. Znane są również przypadki leczenia śmiechem – Amerykański pisarz, Norman Cousins, w 1964 r. zapadł na poważną chorobę autoimmunologiczną. Bardzo cierpiał, nie mógł się też poruszać. Lekarze stwierdzili, że nie są w stanie mu pomóc. Jednak Cousins nie poddał się. Całymi dniami oglądał filmy braci Marx oraz program „Ukryta kamera”. Po pół roku terapii śmiechem choroba minęła!

Jak rozpoznać fałszywy uśmiech
Naszym uśmiechem sterują dwie grupy mięśni: jarzmowe większe, które unoszą kąciki ust oraz okrężne oka, które powodują zmarszczki w kącikach oczu. W naturalnym uśmiechu nie tylko unoszą się kąciki ust, ale także kurczą się mięśnie wokół oczu. Ludzie nieszczerzy śmieją się tylko ustami. Ponadto w prawdziwym uśmiechu część oka
pomiędzy brwią, a powieką przesuwa się w dół, zaś koniuszki brwi opuszczają się lekko. Dlatego chcąc sprawdzić prawdziwość uśmiechu obserwuj czy powstają zmarszczki w okolicach oczu.

Uśmiech, a nawiązywanie relacji
Robert Provine stwierdził, że śmiejemy się ponad trzydziestokrotnie częściej, gdy jesteśmy w towarzystwie innych osób, niż kiedy jesteśmy sami. Odkrył również, że nasz śmiech mniej wiąże się z samymi dowcipami, a bardziej z budowaniem związków. Jedynie 15 procent naszego śmiechu ma swoje źródło w śmieszności dowcipu.
Śmiech jest zaraźliwy. Kiedy obdarzasz kogoś uśmiechem, to osoba odwzajemnia się tym samym (nawet jeśli oboje uśmiechacie się sztucznie). Dzieje się tak, ponieważ w mózgu istnieją „neurony lustrzane”. Uruchamiają one obszar odpowiedzialny za rozpoznawanie twarzy i jej wyrazów. To zaś wywołuje natychmiastową reakcję odzwierciedlającą. Po prostu automatycznie naśladujemy grymasy twarzy, które widzimy. Dlatego to takie ważne byś uśmiechał się jak najczęściej. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale także na Twoich rozmówców. Kiedy się uśmiechamy, ludzie postrzegają nas jako bardziej atrakcyjnych, pewnych siebie i towarzyskich.

Czy wiesz, że…
Uśmiech wykorzystuje od 5 do 53 mięśni twarzy.
Kobiety śmieją się częściej niż mężczyźni.
Uśmiech jest bardziej atrakcyjny niż makijaż.
Endorfiny, które są uwalnianie przez mozg podczas śmiechu, mają podobny skład chemiczny do morfiny i heroiny.
Według brytyjskich naukowców 1 uśmiech może pobudzać mózg w takim samym stopniu, co 2000 tabliczek czekolady.
Istnieje około 19 typów uśmiechu.
Kłamcy uśmiechają się mniej od ludzi mówiących prawdę.
Dorosły śmieje się średnio 15 razy dziennie, a dziecko w wieku przedszkolnym 400 razy.
Uśmiech jest uniwersalną oznaka radości w każdej kulturze.

Za każdym razem, gdy się uśmiechasz, czujesz przyjemność, radość i szczęście. Poza tym inni postrzegają Cię jako towarzyską i życzliwą osobę. Wzmacniasz też swój system immunologiczny i ćwiczysz przeponę. Dlatego mam nadzieję, że od tej pory uśmiech już na zawsze zagości na Twojej twarzy! :-)

źródło:www.magdabednarczyk.uniinfo.pl

Użytkownik PTR edytował ten post 22.09.2012 - 20:24

  • 8



#2

Gebol.
  • Postów: 153
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

To prawda :D przez 3 lata gimnazjum siedziałem z najlepszym kumplem i często się śmialiśmy. Dzięki temu dobrze się czułem. Śmiech dobry jest :D
  • 0

#3

Akashia.
  • Postów: 17
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Może nieuważnie przeczytałam, a może tego tu nie ma, ale: fałszywy uśmiech z czasem przeradza się w prawdziwy. "Fake it till you make it". Jednym ze sposobów na relaks bądź poprawienie sobie humoru, jest uśmiechnięcie się, nawet lekko, na siłę. Mięśnie odpowiedzialne za powstanie uśmiechu wyślą sygnał do mózgu, mózg pomyśli, że skoro się uśmiechamy, to wszystko jest w porządku, i automatycznie spadnie poziom stresu a wzrośnie poziom hormonów szczęścia. Po chwili uśmiech już nie będzie "fałszywy". Próbowałam wiele razy i polecam!

 

Tak samo sytuacja wygląda ze śmiechem. Ale tutaj mechanizm działania MOIM ZDANIEM jest nieco inny... Słysząc głupi, wymuszony śmiech i mając świadomość, że ten śmiech nie ma w danej sytuacji żadnego uzasadnienia - nie da się w końcu nie parsknąć :D


  • 0

#4

Ana Mert.
  • Postów: 2348
  • Tematów: 19
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Od siebie dodam, że kłamstwem jest albo to, że fałszywy uśmiech nie obejmuje okolic oczu albo, że prawdziwego uśmiechu nie można sztucznie wytworzyć.

Ja potrafię to zrobić w ciągu ułamka sekundy - uśmiech w którym udział biorą nie tylko mięśnie ust ale również oczy, w szerokim tego słowa znaczeniu(mięśnie wokół oczu, powieki, brwi a nawet gałki oczne). Używam go na tak często, że pierwsze zmarszczki jakich się nabawiłam znajdują się w kącikach moich oczu i pod nimi.

To dzięki temu uśmiechowi mam wśród ludzi dobrą opinię mimo, że moje umiejętności społeczne są słabo rozwinięte(mam Aspergera).

Za każdym razem gdy czuję się niepewnie posyłam rozmówcy taki właśnie uśmiech - a wszelkie gafy zostają mi wybaczone.

 

Zgadzam się z teorią przedmówcy - fałszywy uśmiech może przerodzić się w prawdziwy. Dla eksperymentu wytworzyłam przed chwilą mój uśmiech. I teraz nie chce mi zejść z twarzy. LOL

Już mnie policzki i kąciki oczu bolą. :D

I chce mi się śmiać.


  • 1



#5

Endinajla.

    Empatyczny Demon

  • Postów: 2169
  • Tematów: 162
  • Płeć:Kobieta
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Uśmiech jest potrzebny nam do życia :) Chociaż czasami mówią - " płacz sercu lżej " :)


  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych