Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rząd Quebecu zdjął flagę Kanady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

nexus6.
  • Postów: 1234
  • Tematów: 14
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Rząd Quebecu zdjął flagę Kanady


Czwartek, 20 września 2012 (08:31), aktualizacja 20 września 2012 (10:39)

Nowy rząd Quebecu, utworzony przez separatystyczną Partię Quebecką (PQ), zaczął pracę od zdjęcia kanadyjskiej flagi w budynku parlamentu i powrotu do hasła suwerenności prowincji.

Premier zaprzysiężonego rządu frankofońskiej prowincji Pauline Marois powiedziała, że stoi na czele separatystycznego gabinetu.

- Jesteśmy przekonani, że przyszłość Quebecu to przyszłość suwerennego kraju. Pozostanie prowincją Kanady jest dla Quebecu ryzykiem nie do przyjęcia - podkreśliła.

Jak skomentował dziennik "National Post", działania quebeckich niepodległościowców graniczą jednak z farsą. "Podczas próby odseparowania partii od wszelkich widocznych związków z monarchią, ministrowie zostali zaprzysiężeni przez przedstawiciela monarchii brytyjskiej w prowincji (lieutenant-governor of Quebec) podczas ceremonii za zamkniętymi drzwiami, jeszcze przed oficjalną uroczystością publiczną w parlamencie" - zauważa gazeta.

Kanadyjskie media z uwagą obserwowały wydarzenia w quebeckim parlamencie już od poniedziałku, czyli od dnia zaprzysiężenia 54 parlamentarzystów będących członkami PQ w liczącym 125 członków Zgromadzeniu Narodowym prowincji Quebec. Partia Quebecka postanowiła zdjąć na czas uroczystości kanadyjską flagę. Tzw. pequiści, mimo całej niechęci do Kanady, przysięgać jednak musieli na wierność królowej Elżbiecie II, będącej formalnie głową państwa.

Zniknięcie flagi kanadyjskiej zostało zresztą odnotowane przez media bez zdziwienia, bo od 1994 roku usuwano już flagę z klonowym liściem, pozostawiając tylko flagę prowincji z kwiatami lilii. Następnego dnia flaga kanadyjska powróciła na czas zaprzysiężenia nieseparatystycznych deputowanych.

Dziennik "Globe and Mail" zwrócił uwagę, że obecnie poparcie dla separatystów jest najniższe w historii, dodając, że "mniejszościowy rząd musi ograniczać swoje separatystyczne ambicje". Po dziewięciu latach rządów liberałów, którzy dwa tygodnie temu otrzymali 31,2 proc. głosów, na PQ głosowało w prowincji 31,93 proc. wyborców.

MM, PAP

src: http://www.naszdzien...age-kanady.html


Zmierzch klasycznych państw powoli staje się faktem. Wiadomo, że centralne rządy będą walczyć z takimi zjawiskami i podejmą jakieś działania przeciwko PQ. Jednak widać kierunek w którym świat podąża. Nie nadążając za zmianami klasyczne rządy i politycy znaleźli się w obcym dla siebie środowisku. Mają przeciwko sobie wielu słabych, ale niezwykle licznych przeciwników i nie bardzo wiedzą jak sobie z tym radzić. Zupełnie jak człowiek, który nieświadomie wszedł do wody pełnej piranii. Na razie są podgryzani, ale w końcu zostaną rozerwani na strzępy. Nastąpi w końcu reakcja łańcuchowa - odseparowane terytoria będą skłonne uznać inne odseparowane terytoria które nie są uznawane przez stare reżimy, jak np. Padania:

Padania – nazwa nadana przez Ligę Północną części północnych Włoch (Valle d'Aosta, Piemont, Lombardia, Liguria, Trydent-Górna Adyga, Wenecja Euganejska, Friuli-Wenecja Julijska i północna część regionu Emilia-Romania), dla której pragnie wywalczyć niepodległość.

15 września 1996 Liga Północna proklamowała powstanie Federalnej Republiki Padanii. Padania nie została uznana oficjalnie przez żaden kraj. Zwolennicy separacji od pozostałej części Włoch uważają flagę Padanii, Słońce Alp, za symbol sprzeciwu wobec rządów Rzymu i chęci Północy do uniezależnienia się. Hymnem Padanii wybrano Va, pensiero (chór niewolników) z opery Nabbucco.


  • 3



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych