Technologie Eksploracji Kosmosu, czyli SpaceX, z Hawthorne w Kalifornii, w piątek 19 maja (19 maja jest w sobotę – uwaga własna) skierowany zostanie na inaugurację swojej zbliżającej się misji demonstracyjnej do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Start poprzedzony był próbą generalną, która odbyła się 30 kwietnia. Sprawdzono wówczas silniki rakiety Falcon 9 (jastrząb) i potwierdzono, że rakieta jest gotowa do startu. Próbne odliczanie również przetestowało część systemów znajdujących się w kapsule Dragoon (smok), która poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (dalej MST).
„Uhuh rakieta jest gotowa do startu i wygląda dobrze” powiedział Elon Musk na swoim koncie na Twitterze. Musk jest właścicielem i głównym projektantem Space X. Inżynierowie firmy przeglądają jeszcze dane, uzyskane podczas ostatniej próby startu.
SpaceX przygotowuje się do drugiego komercyjnego lotu na orbitę, świadcząc usługę tranportową – COTS (Commercial Orbital Transportation Services) pokazującego jak sektor prywatny może budować statki kosmiczne i wykonywać regularne dostawy zapasów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Ta rakieta nie przewiezie ludzi, lecz 1200 funtów zapasów dla sześciu astronautów przebywających na MST.
Lot jest ambitnym testem dla firmy jak i NASA jako że pracują nad nowym statkiem kosmicznym , rakietą oraz zmianą podejścia do lotów kosmicznych. Nawet jeżeli podczas tego lotu pojawią się problemy, władze NASA twierdzą, iż NASA będzie czyniła starania aby problemy te wyeliminować.
Podczas misji zaplanowane jest wiele intensywnych testów wymagających od kapsuły Dragon precyzyjnego poruszania się na orbicie oraz przy podejściu do MST. Dopiero po testach Dragon będzie mógł zacumowała do MST.
Pierwotnie nie planowano aby kapsuła Dragon zacumowała do MST. Początkowo planowano jedynie lot na orbitę i przetestowanie kapsuły. Nawet jeżeli nie udała się zacumować kapsuły do MST, NASA będzie dalej współpracować ze SpaceX, a próba cumowania odbędzie się podczas kolejnego startu.
Rakieta Falcon 9 jest zasilana dziewięcioma silnikami Merlina i wszystkie silniki pracowały prawidłowo podczas próby. Pracują na tym samym połączeniu paliwa i tlenu, na jakim pracowały silniki rakiety Saturn V, która była używana podczas lotów na Księżyc.
SpaceX będzie punktem zwrotnym dla prywatnej firmy, która użyła tej samej rakiety/kapsuły w grudniu 2010r., która będzie pierwszą prywatną organizacją, która wystrzeli statek kosmiczny na orbitę i sprowadzi go z powrotem na Ziemię.
Tym razem SpaceX ma operować w kosmosie przez trzy tygodnie, wliczając w to bezprecedensowe spotkanie i cumowanie do MST. Jeśli się powiedzie, będzie firma zapisze się na kartach historii.
NASA chce, aby usługi transportowe na orbitę były świadczone przez firmy prywatne jako podstawa transportu.
NASA wspiera SpaceX oraz Orbital Sciences Corporation z Dulles w stanie Wirginia w rozwijaniu rakiet i statków kosmicznych.
Inżynierowie i kontrolerzy lotów NASA blisko współpracują ze SpaceX w tym historycznym wydarzeniu.
Źródło:
http://www.nasa.gov/...aticfiring.html
Tłumaczenie: luźne, własne
