Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ciekawe miejsca w Słupsku i okolicach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1

Serafina.
  • Postów: 18
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Od kilku lat interesuję się historią dawnego województwa Słupskiego. To dość spory obszar i wydaje mi się że naprawdę wart jest uwagi.
Oczywiście sporo jest w nim miejsc z różnych przyczyn opuszczonych i zapomnianych. Większość to po prostu zwykłe domy , przedsiębiorstwa i inne tego typu budynki ale są też miejsca które kryją w sobie jakąś tajemnicę i takie za którymi stoją naprawdę niesamowite historie.
Do jednego z ciekawszych miejsc należy bez wątpienia stary ,poniemiecki ,ceglany most kolejowy nad rzeką Słupią ( kierunek na Ustkę. Przy torach biegnie ścieżka więc trasa jest bezpieczna). Odnośnie mostu - jeden z filarów (opierający się o naprawdę wysoki nasyp kolejowy) kryje w sobie dziwne pomieszczenie. W podstawie z Kamienia wybita jest nieduża dziura przez którą widać wąski półkoliście sklepiony korytarz z czerwonej cegły. Przejście go zajmuje dosłownie sekundy gdyż jest dość krótki, w pewnym momencie podłoga po prostu się kończy i mamy spadek w dół o jakieś pół metra. Znajdujemy się w wysokim pomieszczeniu mniej więcej 2na 3 metry ( trudno mi to teraz określić). Nie potrafię też stwierdzić o ile niżej tak naprawdę osadzone jest ono w stosunku do poziomu tunelu gdyż podłoże stanowi tam ubity, stwardniały piach . Sklepienie jest półokrągłe z dwoma niewielkimi otworami ( rurki o średnicy mniej więcej 10 cm). Ściany z dużego kamienia, jednak na ścianie od strony nasypu widać że kamienie nieco różnią się od pozostałych tak jakby zostały "domurowane" dopiero później. I to tyle co mogę o owym pomieszczeniu powiedzieć. Nie mam pojęcia do czego owe pomieszczenie mogło służyć i czy możliwe jest że może prowadzić od niego jakiś dodatkowy tunel lub coś w ten deseń. Ciekawe jest to że ukryte (zamurowane) było ono w filarze a ktoś kto wiedział o jego istnieniu, przekuł się do środka idealnie trafiając w tunel. To jednak nie wszystko na temat owego mostu. Otóż w jednym ze środkowych filarów znajduje się klapa z dźwignią . nie jest ona zaplombowana ani zamknięta a mimo to nie dałam rady jej otworzyć. Samo dostanie się do niej jest niezłym wyczynem. Wpierw trzeba wspiąć się jakieś 2 metry po filarze i wejść po taki łuk. Klapa znajduje się w posadzce. Chciałam kiedyś wybrać się tam z jakimś " cięższym sprzętem ale niestety rzeka odcięła dostęp do środkowego filaru :( i nici z zaglądania pod klapę.
Jeśli wiec jest tu ktoś kto również wie coś o tym moście z chęcią dowiem się czegoś więcej. A może ktoś ma jakieś domysły co do tych pomieszczeń.

Znam jeszcze klika ciekawych miejsc ale nie chcę wciskać wszystkiego w jednym poście. Zdjęcia również mogę wkleić z tym że nie bardzo wiem jak to zrobić :/

Mam nadzieję że ten temat kogoś zainteresuje.
  • 4

#2

divx.
  • Postów: 1
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Ciekawe, czy masz jakiekolwiek zdjecia tego miejsca?Tam zbey mozna sobie bylo to wszystko poukladac

W tej wnęce mógł się ktos ukrywac, albo byl tam jakis tunel, nie wiem jak to tam wyglada, ale moze mozna by bylo w lecie cos tam pokopac
Z jakiego materialu wykonana jest ta dzwignia?Bo szczerze mówiąc to nie wyobrazam sobie jak ona wygląda ;p
  • 0

#3

Heweliusz.
  • Postów: 186
  • Tematów: 14
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Sklepienie jest półokrągłe z dwoma niewielkimi otworami ( rurki o średnicy mniej więcej 10 cm).


Czy te rurki są podobne do mojego zdjęcia ?

Moje zdjęcia są z piwnicy jakiegoś dworu.

Dołączona grafika
  • 0

#4

Serafina.
  • Postów: 18
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jeśli chodzi o zdjęcia to mam tylko takie zrobione z zewnątrz gdyż w środku bez dobrego sprzętu zdjęcia nie wyjdą. Jest tam tak ciemno że nawet przy dwóch zwykłych latarkach niewiele widać. Zdjęcia wnętrza postaram się jednak kiedyś zrobić , nie wcześniej jednak niż na wiosnę. Wezmę z sobą reflektor i może coś z tego wyjdzie. Zdjęć klapy w drugim filarze jednak nie posiadam wcale gdyż został on zalany zanim udało mi się je zrobić :( . Sama dźwignia a raczej jej pozostałości to po prostu płaski pręt z mechanizmem dźwigni (wszystko to jest mocno skorodowane) . Mechanizm zdaje się jednak polegał na tym że po pociągnięciu owej "dźwigni" powinna ona otwierać klapę, rdza jednak robi swoje i całe to ustrojstwo ani drgnie.

Co do tych rurek to z całą pewnością nie wyglądają tak jak na tym zdjęciu, są wielkości przekroju puszki że tak powiem, umiejscowione są w suficie i nie wystają ze ściany. Rurki to tylko takie określenie bo nie mam pojęcia jak inaczej to opisać.

Użytkownik Serafina edytował ten post 07.02.2012 - 13:42

  • 0

#5

Stilgar.
  • Postów: 252
  • Tematów: 49
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

W Słupsk w parku przy Jana Pawła, niedaleko kapliczki jest stary bunkier z czasów II wojny światowej. Osobiście stałem tylko przy wejściu, nie byłem odpowiednio ubrany, ale kumpel przeszedł go całego. Nie wiem czy go czasem przy rewitalizacji parku nie zabezpieczyli ale to jedno z ciekawszych miejsc. Centrum miasta, 200m od ratusza, tuż obok największego teatru i kościoła w Słupsku... kto by pomyślał ?
  • 0

#6

Serafina.
  • Postów: 18
  • Tematów: 3
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nie miałam pojęcia że jest tam jakiś bunkier. Jedyny bunkier jaki znam to ten w lasku za Realem w Kobylnicy. Kiedyś również był otwarty ale zdaje się że teraz wejście jest zaryglowane.

Po długich poszukiwaniach znalazłam w końcu zdjęcia owej (dziury w moście) niestety tylko dwa, ale jako że idzie wiosna postaram się wybrać do Słupska i porobić więcej zdjęć.

Do ciekawych miejsc które udało mi się znaleźć należą też ruiny wieży ciśnień w środku lasu - okolice wsi Karżcino.
  • 0

#7

tybysh.
  • Postów: 330
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Nic nie wiem o żadnym z bunkrów, a jestem z Kobylnicy. Chyba czas na zainteresowanie się swoją okolicą:P
  • 0

#8

Heweliusz.
  • Postów: 186
  • Tematów: 14
Reputacja Bardzo zła
Reputacja

Napisano

Serafina przysłała mi zdjęcia i umieściłem to na serwerze.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 2

#9

Wieniawa.
  • Postów: 55
  • Tematów: 4
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Świtny temat, ciekawe miejsca :D
Pierwszy raz daję z czystym sercem kciuczka w górę :P
  • 0

#10

Andy-1970.
  • Postów: 345
  • Tematów: 22
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dużo bunkrów można znaleźć na plaży zachodniej w Ustce. Kiedyś były one na terenie wojskowym. Obecnie bez problemu można przejść bramę (Brama po lewej na parkinku stojąc w stronę przejścia przez wydmy w kierunku morza.

W Słupsku koło byłego kina Millenium jest wywietrznik od jakiegoś systemu schronów.
  • 0

#11

Doriska.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Jestem Słupszczankom od urodzenia, jeśli chodzi o przejścia z kaplicy skweru Jana Pawła,prawdopodobnie są połączone z Baszta Czarownic i kościołem Sw.Jacka,w latach 80 można było w miarę swobodnie tam buszować/och szczenięca ciekawość/ po stanie wojennym jeszcze częściowo tunele były dostępne, dopóki kolo pomnika Szymanowskiego bodajże, zapadła się ziemia i zrobiła się dziura,wtedy pozamurowywano,zabezpieczono,odrestaurowano kaplice w parku.

Bunkry sa tez w lasku Północnym.Ciekawie może być tez w okolicach Redzikowa:)
  • 1

#12

Jag Panzer.
  • Postów: 6
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Otóż w jednym ze środkowych filarów znajduje się klapa z dźwignią . nie jest ona zaplombowana ani zamknięta a mimo to nie dałam rady jej otworzyć. Samo dostanie się do niej jest niezłym wyczynem. Wpierw trzeba wspiąć się jakieś 2 metry po filarze i wejść po taki łuk. Klapa znajduje się w posadzce. Chciałam kiedyś wybrać się tam z jakimś " cięższym sprzętem ale niestety rzeka odcięła dostęp do środkowego filaru :( i nici z zaglądania pod klapę.
Jeśli wiec jest tu ktoś kto również wie coś o tym moście z chęcią dowiem się czegoś więcej. A może ktoś ma jakieś domysły co do tych pomieszczeń.

Klapa w filarze może prowadzić do zejścia w dół filaru. Zapewne można tym dojść aż do podstawy na dnie rzeki. Tego typu pionowe sztolnie to wynik ówczesnej technologii budowy mostów. Identyczne zejścia w dół filarów są w tczewskim moście. Co do korytarza wewnątrz, to i on może być pozostałością po budowie mostu.
  • 0

#13

anonimowy9.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Gdzie znajduje się mniej więcej to miejsce :

Dołączona grafika
  • 0

#14

Doriska.
  • Postów: 23
  • Tematów: 0
  • Płeć:Kobieta
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Do ciekawych miejsc które udało mi się znaleźć należą też ruiny wieży ciśnień w środku lasu - okolice wsi Karżcino.


Mysle ze to dotyczy wlasnie tego zdjecia:)
  • 1

#15

anonimowy9.
  • Postów: 2
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Hmm, może ktoś pokierować jak tam najszybciej dojść ( pieszo ) ?
W ogóle można wejść na tą wieżę, czy drzwi są zamknięte, zasypane itp. ?
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych