Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprawdź, jakie widzisz niebo!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Aż 4,5 miliarda ludzi na świecie nie może zobaczyć nocami czarnego, usianego gwiazdami nieba z powodu zanieczyszczenia świetlnego. Dzięki prostemu testowi możesz sprawdzić jak ciemne jest niebo u Ciebie.

Wszystkiemu winna jest charakterystyczna pomarańczowa łuna unosząca się nad miastami, która osłabia czerń nieba. To efekt nadmiernego używania energii elektrycznej, począwszy od lamp ulicznych po tablice reklamowe.

W największych metropoliach, gdzie ludzie od młodości po starość niemal nie ruszają się z miejsca, miliony ludzi nigdy nie widziało gwiazd. Według najnowszych badań naukowych szacuje się, że ten problem dotyczy aż 2/3 ludzkości, co jest bardzo poważną liczbą. Na grafice, którą zamieszczamy poniżej można porównać jaka jest widoczność gwiazd w poszczególnych miejscach, w samym centrum miasta, na jego przedmieściach czy też na obszarach wiejskich.

W sercu największych miast niemożliwe jest dostrzeżenie nawet większych gwiazd. Nieco lepiej jest na przedmieściach, gdzie możemy odnaleźć na niebie jasne gwiazdy, lecz słabszych nie ujrzymy. W całkowitej głuszy, pośród lasów, niebo jest tak ciemne, że możliwe jest zobaczenie nawet fragmentu Drogi Mlecznej.

Dołączona grafika


Od lat 80. ubiegłego stulecia z jeszcze gwałtowniejszych rozwojem przemysłowym, zanieczyszczenie świetlne powiększa się w sposób dramatyczny. Każdego dnia w miastach pojawiają się nowe neony, podświetlane są wciąż to nowe historyczne budynki, zwiększa się też liczba samochodów.

Miasta pogrążają się w smogu, czyli toksycznej mgiełce, która sprawia, że światło odbija się od warstwy zanieczyszczeń i powraca na powierzchnię ziemi. Tworzy się wyspa świetlna, bardzo podobna do tej znanej nam z efektu cieplarnianego.

W największych miastach świata, takich jak Meksyk, Tokio, Nowy Jork, Pekin, Hongkong czy Moskwa, gwiazd na niebie nie można zobaczyć przez cały rok. W mniejszych miastach zobaczenie obiektów na niebie możliwe jest tylko przez kilka, kilkanaście dni w roku, oczywiście tylko wtedy, kiedy na niebie nie ma chmur.

W Polsce najbardziej zanieczyszczony światłem jest Górnośląski Okręg Przemysłowy z Katowicami na czele. Problem z dostrzeżeniem wszystkich gwiazd mają zwłaszcza mieszkańcy całej południowej i środkowej części naszego kraju. Najmniej zanieczyszczone światłem są dzielnice wschodnie, a zwłaszcza północny wschód.

W skali całej Europy najgorzej jest w Krajach Beneluksu, na zachodzie Niemiec, północy Włoch oraz w Anglii. Najłatwiej dostrzec gwiazdy na północy Skandynawii oraz na wschodzie kontynentu.

W skali całego świata gwiazd nie można zobaczyć szczególnie w całej wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w Europie i w rejonie Japonii, która jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych światłem krajów na naszej planecie.

Naukowcy podkreślają, że głównym problemem jest coraz większy brak kontaktu człowieka z naturalnym środowiskiem, co zmienia nasz styl i jakość życia. Wybierzmy się więc dzisiaj wieczorem na spacer, aby sprawdzić widoczność nieba.

źródło
  • 8



#2

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Jak sztuczne oświetlenie odbiera nam piękno nocnego nieba najlepiej mogą zobrazować zdjęcia.

Dołączona grafika

Zdjęcie po lewej przedstawia normalnie zaświetlone niebo przez sztuczne światła, jakie jest zwykle przed domem Todda w Goodwood, Ontario. Po prawej, niebo podczas zaciemnienia (blackout) i w związku z nim, braku prądu do jakiego doszło w 2003 roku. Różnica jest dramatyczna, widzimy Drogę Mleczną i bardzo wiele gwiazd.

Źródło zdjęcia, warto przeczytać. http://www.illinoisl...g.org/loss.html

Z mojej strony chciałbym jeszcze dodać, oby jak najwięcej inicjatyw chroniących nasze rozgwieżdzone niebo. 8)

EDIT: Dżekson, ten obrazek w twoim poście, to screenshot z programu Stellarium, używam tego programu od dawna, jest fantastyczny, to tego jeszcze jest za darmo. Polecam ten program każdemu, tu macie link do niego, miłej zabawy.

http://www.stellarium.org/pl/

Użytkownik Miłosz edytował ten post 02.11.2011 - 15:02

  • 3



#3

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

dlatego ja zawsze czekam, aż zgasną latarnie o 23.30.
ale i tak u mnie niebo jest nieciekawe. 8km na płd-wsch mam miasto, a kilkadziesiąt metrów na płn.-zach mam rafinerię bardzo rozświetloną. nie narzekam, bo gdy księżyc nie świeci to widoczność graniczna sięga nawet do 6mag. ale niebo w Bieszczadach jest bez porównania.

Użytkownik dżekson edytował ten post 02.11.2011 - 14:44

  • 0



#4

Xellos.
  • Postów: 1090
  • Tematów: 1
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

A ja mam swój teren wzdłuż ulicy i lampy prosto świecą na mnie. Na dodatek dają wyjątkowo silne światło, tak że można bez problemu się poruszać i coś robić, nawet to niezłe bo można latem podlewać w nocy z węża, ale nie idzie wieczorem usiąść i patrzeć w tym kierunku bo oczy bolą. Niebo widzę tylko patrząc w kierunku przeciwnym, czyli ze światłami w plecy. To mam tylko kawałek nieba z wielkim wozem, zawsze coś :)

I co tu począć :( Do wysokości tych lamp tuje nie dorosną, więc nie ma jak się zasłonić.
  • 0

#5

Mischakel.

    Ataman

  • Postów: 762
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Niebo ciemne (wieś) :) I cieszę się z tego, ale to oczywiście dopiero po zgaszeniu świateł sąsiadów itp.
  • 0

#6

Sykes.

    Curious

  • Postów: 74
  • Tematów: 15
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

Zazdroszczę wszystkim, którzy mieszkają na wsi i mogą zabrać się z teleskopem z dala od źródeł światła. Niestety moje obserwacje często ograniczają się do tych balkonowych, czasami robię wypad za miasto pod ciemne niebo.
Pod balkonem mam jezdnię, jakieś 4 czy 5 dość silnych lamp. Jedyny plus to to, że mieszkam na czwartym piętrze.
  • 1

#7

żaba.
  • Postów: 1070
  • Tematów: 32
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

ja jadę za miasto do lasu. tam śmigam na taką górkę i jest wielkie, ogromne pole - w dole. Pięknie widać niebo. Jak pierwszy raz zobaczyłem, to aż zdziwienie mnie wzięło że to tak na prawdę wygląda
  • 0

#8

SushieEz.
  • Postów: 125
  • Tematów: 5
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

Miłosz, zakładam, że widoki nie były aż tak spektakularne, aparat ma większą czułość niż oko ludzkie. Mimo wszystko różnica jest ogromna.

Osobiście cieszę się ze swoich warunków obserwacyjnych, wiejskie niebo i dosyć spora (25km) odległość od Białegostoku w zupełności mi wystarczą, choć czasem ma się chęć na coś więcej. Zimowe noce pięknie prezentują się z jasnym pasem Drogi Mlecznej, całkiem dobrze widoczna Andromeda a także h i chi w Perseuszu a przy idealnych warunkach także Gromada Herkulesa.

Użytkownik SushieEz edytował ten post 02.11.2011 - 16:48

  • 0

#9

karoldes.
  • Postów: 9
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

W moim mieście zainstalowano lampy, które nie świecą "w dół", ich klosz jest kulą, co powoduje, że aby zobaczyć niebo, trzeba się wynieść. Bardzo denerwuje mnie, gdy podczas spadania gwiazd nic nie widzę, bo te lampy walą po oczach. Jeszcze do tego reflektory oświetlają kościół. Tyle energii się marnuje, a już 10 km od miejscowości widać taką bardzo jasną poświatę, że w lesie człowiek się nie zgubi. Aha i jeszcze droga krajowa...
  • 0

#10

mylo.

    Altair

  • Postów: 4511
  • Tematów: 83
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Ja mieszkam 40 km od Krakowa, 4 km od Bochni i w ciemne noce widzę zarys drogi mlecznej. No chyba że wypalają surówkę w hucie, to łuna znad Krakowa jest wtedy bardzo mocna.
  • 0



#11 Gość_coś_innego

Gość_coś_innego.
  • Tematów: 0

Napisano

Mieszkam na tak szczerym polu, że widać nocą nawet drogę mleczną- o ile niebo jest bezchmurne. Ładny widok, ale mnie osobiście lekko przeraża- daje to wrażenie zbyt dużej przestrzeni
  • 0

#12

Beren.
  • Postów: 111
  • Tematów: 0
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Miasto 77 Tys mieszkańców, ale spokojnie Jowisza można oglądać, tylko nie dziś bo straszna mgła... A Polecam wszystkim fanom astronomii na wiosnę pojechać na jakąś polanę gdzieś 15 km od najbliższego miasta. Piękne niebo.
  • 0

#13

Dager.
  • Postów: 3079
  • Tematów: 64
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

30 lat temu w mojej dzielnicy nie było tak źle. Niebo było na tyle ciemne, że z mieszkania można było obserwować gwiazdy przez lornetkę.
Dołączona grafika
Niebo nad podwórkiem w 1981r - Praktica L, Flektogon 2.8/20mm, ekspozycja - 1 minuta.

Dziś, osiedlowe latarnie dosłownie ogłupiają światłem.
Dołączona grafika
Nikon D7000, ISO 400, F-16mm, ekspozycja pół minuty.

Dlatego, jakiekolwiek obserwacje słabych obiektów (komety, mgławice, itp) wymagają wyjazdu 15-20km poza miasto.
  • 1



#14

noxili.
  • Postów: 2849
  • Tematów: 17
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Mam bardzo dobre niebo.Minimalne zapylenie i brak smogu daje niezwykłą widoczność. Mimo pobliskich latarni (3 sztuki ponizej 60m) praktycznie po paru chwilach od wyjścia z domu widzę Drogę Mleczną . Po krótkiej adaptacji do ciemności widać (gołym okiem)przy dobrej pogodzie M31 a nawet M33!!!
Fotki nieprzerabianym canonem wychodzą tak:
Mleczna w rejonie Łabedzia(panorama złozona z 2 zdjeć)
Dołączona grafika

M31 i M 33
Dołączona grafika

Plejady i Kalifornia:
Dołączona grafika

A tak wygląda M31 "wychodzaca" z smogu Wrocławia (do centrum Wrocka mam 45km)

Dołączona grafika
W sumie w mojej okolicy są jeszcze lepsze, znakomite miejsca do obserwacji /fotografii jednak wygodniej fotografować z własnego ogrodu.

Użytkownik noxili edytował ten post 03.11.2011 - 00:28

  • 4



#15

klaq.
  • Postów: 98
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Dager samo patrzenie na to zdjęcie mnie oślepia. Dobrze, że mieszkam na wsi wokół lasów, miasto oddalone o 6km w ogóle nie wpływa, widzę drogę mleczną dosyć dokładnie :D
  • 0


 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych