OGIEŃ ZAGRAŻA LOS ALAMOS
W kataklizmach i klęskach żywiołowych jest pewna logika, zakłócająca wiarę w ich całkowitą przypadkowość. Zupełnie tak jakby ktoś chciał nam wskazać jakiś ważny aspekt naszej rzeczywistości, a być może realne zagrożenie. Tegoroczne klęski koncentrują się, co nietrudno zauważyć, na obiektach jądrowych. W marcu trzęsienie ziemii i tsunami zniszczyło elektrownię jądrową w Fukushimie, uwalniając potężną i wciąż rosnącą dawkę promieniowania. Powódź w Nebrasce wciąż zagraża kolejnej elektrowni, teraz szalejące pożary docierają do Los Alamos, miejsca gdzie narodziła się broń jądrowa.
Los Alamos Labolatory - 28.06.2011 AP
Pożary spowodowane długotrwałą suszą wybuchły w niedzielę na północy stanu Nowy Meksyk, w odległości około 19 km od Los Alamos i bardzo szybko objęły obszar 1400 hektarów. Mimo wysiłków straży i Gwardii Narodowej ogień wciąż się rozprzestrzenia a dzięki sprzyjającym wiatrom przesuwa się w strone ośrodka jądrowego, gdzie składowane są setki ton odpadów radioaktywnych. "Jeśli ogień dotrze do składów to koniec, nie tylko dla Los Alamos, ale i dla Santa Fe i wszystkich okolicznych miejscowości" - mówi jeden z mieszkańców cytowanych przez FoxNews.
Szefowie laboratorium zapewniają, że nie doszło do żadnego skażenia radioaktywnego, a wszystkie substancje promieniotwórcze są bezpieczne i dobrze chronione. Los Alamos - według lokalnych władz nie jest bezpośrednio zagrożone, ma być jednak zamknięte co najmniej do czwartku. Pożar stanowi zagrożenie dla okolicznych domów. Straż pożarna zapewnia, że robi co może:- "Nie mogę zagwarantować, że pożar nie dotrze do laboratorium, ostatnio płomienie były o milę od centrum. Ale próbujemy powstrzymać ogień, jeśli zagrożenie będzie bezpośrednie, wtedy rozpoczniemy bardzo agresywną walkę" - mówi szef lokalnej straży pożarnej, Doug Tucker.
Laboratorium w Los Alamos stało się słynne z powodu opracowania w nim prototypów pierwszych bomb atomowych zrzuconych później na Hiroszimę i Nagasaki. Ale "Projekt Manhattan" to nie jedyne jego osiągnięcie. Przez całe dziesięciolecia było to miejsce produkcji i testów nowych głowic. Super-wydajne komputery laboratorium służą także i dziś naukowcom pracującym w ramach bardzo kontrowersyjnych projektów. Tu prowadzi się badania nad zmianami klimatu, tu także opracowuje się skanery, rozmieszczane później na lotniskach w celu wykrywania materiałów wybuchowych, co wielu Amerykanów uważa za naruszenie ich wolności obywatelskich.
Być może zagrożenie nie jest wielkie, biorąc pod uwagę zabezpieczenia ośrodka, jednak na wszelki wypadek władze stanu zaleciły mieszkańcom Los Alamos dobrowolną ewakuację. Rzecznik Narodowego Laboratorium Los Alamos Jeff Berger powiedział, że płomienie rozprzestrzeniają się szybko, ale na razie nie dotarły do terenów należących do laboratorium, choć wiele im nie brakowało. Był moment że ogień pojawiał się już w odległości kilometra od zabudowań ośrodka.
27.06.2011 Nasa Earth Observatory
Nowy Meksyk - 29.06.2011 Albuquerque Journal
Nowy Meksyk - 29.06.2011 Albuquerque Journal
http://www.youtube.com/watch?v=nA0gWx6GctI
http://www.youtube.com/watch?v=Yvpp_X8HKu0
http://www.youtube.com/watch?v=IuXRPYOdq2A
Źródło :
KonserVat
ABCNews