Napisano 19.06.2011 - 12:24
Napisano 19.06.2011 - 12:58
Napisano 19.06.2011 - 13:26
Napisano 19.06.2011 - 13:57
W najnowszym numerze magazynu “Materials Today” znajdziemy opis badań nad niezwykłymi właściwościami szkła metalicznego, o którym informowaliśmy w styczniu. Okazuje się, że ten amorficzny wytrzymalszy od stali metal można formować jak plastiki nie tracąc jego trwałości i wytrzymałości. Zespół pracujący pod kierunkiem Jana Schroersa z Yale University stworzył stopy, które wyglądają jak zwykły metal, mogą jednak być formowane metodą wtryskiwania tak łatwo i tanio, jak plastik. Grupa Schroersa stworzyła już skomplikowane kształty, takie jak butelki, koperty zegarków, rezonatory czy implanty biomedyczne. Otrzymanie każdego z przedmiotów zajęło mniej niż minutę, a są one dwukrotnie bardziej wytrzymałe od zwykłej stali.
Koszt materiałów potrzebnych do uzyskania stopów jest podobny do ceny stali o wysokiej jakości, gdyż zawierają one m.in. tytan, miedź, cyrkon czy nikiel, jednak koszt ich formowania jest bardzo niski.
Kluczem do sukcesu jest wyeliminowanie tarcia, obecnego w innych technikach formowania metali. Wtryskiwanie eliminuje je całkowicie, pozwalając na uzyskanie dowolnych kształtów, nawet w nanoskali – stwierdził Schroers. Co więcej, dzięki zastosowaniu wtryskiwania jego zespół połączył trzy typowe etapy przetwarzania metalu (struganie, łączenie, polerowanie) w jeden.
To może oznaczać powstanie całkowicie nowego sposobu pracy z metalami. Właściwości amorficznego metalu, które są lepsze od plastików i typowych metali, w połączeniu z łatwością, precyzją i niskimi kosztami wtryskiwania, mogą zmienić społeczeństwo tak, jak zmieniło je opracowanie syntetycznych tworzyw sztucznych i metod ich przetwarzania – mówi Schroers.
Napisano 19.06.2011 - 14:35
Napisano 19.06.2011 - 14:46
Użytkownik mag1-21 edytował ten post 19.06.2011 - 14:47
Napisano 19.06.2011 - 15:13
Czyli jednak szklane domy, niezniszczalne pojazdy kosmiczne i takie tam
Napisano 19.06.2011 - 15:20
Jeśli uda się uzyskać ze szkła metalicznego pojedynczy kryształ, to struktura taka nie będzie miała słabych punktów.
Napisano 19.06.2011 - 15:39
Użytkownik mag1-21 edytował ten post 19.06.2011 - 15:45
Napisano 19.06.2011 - 15:43
Skoro struktura tworzywa nie będzie miała słabych punktów to znaczy, że będzie ono praktycznie niezniszczalne
(...)
If each piece of glass is a single crystal at heart, it doesn’t have any of the weak spots at the boundaries between crystals where fractures and corrosion tend to start.
(...)
No wiesz Alembik, diament jest praktycznie niezniszczalny.
A Nexus ma chyba jakas podrobe, bo ja wiem ze sie nie kruszy tak latwo.
Użytkownik nexus6 edytował ten post 19.06.2011 - 15:45
Napisano 19.06.2011 - 18:54
Kiedys czytalam o szkle pancernym, ze ma tak nie wiele "slabych" punktow odpowiedzialnych za pekniecie, ze prawdopodobienstwo trafienia akurat w ten punkt jest znikome, stad nazwa pancerne. Jesli teraz piszemy, ze nie bedzie mialo takich punktow to dodajac to:Czyli nie będzie miało słabych punktów w sensie podatności na pęknięcia czy korozje.
To moze ze zdumieniem warto sie zastanowic nad tym co napisalam wczesniej? Zmieniajace sie warunki fizyczne zmieniaja rowniez strukture materii.Uczeni ściskali miniaturowe kawałki szkła między ostrzami diamentów, poddając je ciśnieniu 250 000 barów. Ze zdumieniem zauważyli, że atomy uległy uporządkowaniu. Co więcej, wszystkie były ustawione w tym samym kierunku, co wskazuje, że fragment szkła, z którego uzyskano mniejsze kawałki do badań, miał „zapisaną" w sobie tę strukturę i powstała ona podczas jego produkcji.
Napisano 19.06.2011 - 19:42
Słabo czytałaś. Szkło pancerne to nie jest "czyste" szkło. Składa się z warstw szkła sklejanych ze sobą warstwami np. żywicy, folii itp. To powoduje, ze taka szyba jest bardzo wytrzymała i nie rozpada się na kawałki nawet gdy widać pęknięcia.Kiedys czytalam o szkle pancernym, ze ma tak nie wiele "slabych" punktow odpowiedzialnych za pekniecie, ze prawdopodobienstwo trafienia akurat w ten punkt jest znikome, stad nazwa pancerne.
Jest takie pojęcie jak naprężenie krytyczne, które określa w którym momencie struktura krystaliczna, bez względu na to czy ma słabe punkty, czy nie, zwyczajnie się rozlatuje. Nie ma materiałów niezniszczalnych, są tylko bardzo wytrzymałe lub bardzo odporne na jakiś czynnik.Skoro struktura tworzywa nie będzie miała słabych punktów to znaczy, że będzie ono praktycznie niezniszczalne ../../public/style_emoticons/default/biggrin3.gif
Artykuł opisuje jak z szkła zrobić kryształ. Czyli bierzemy szkło i ściskamy, pod wpływem naprężeń zmienia się struktura wewnętrzna z nieuporządkowanej na uporządkowaną. I tyle. Tak samo z węgla powstają diamentyCzyli jeśli weźmiemy kawałek szkła to wydaje się on mieć amorficzną (nieuporządkowaną) budowę. Jednak możliwe, że jest to tylko nasze wrażenie, a za tym nieuporządkowaniem kryje się uporządkowana struktura, której porządek uwidacznia się np. pod wysokim ciśnieniem tak jak stało się to w tym przypadku. Przynajmniej tak zrozumiałem artykuł, autorzy nie są zbyt wylewni jeśli chodzi o detale.
Napisałaś pierdoły (ten minus jest ode mnie). Szkło przestało być szkłem, ponieważ zmieniła się jego wewnętrzna struktura, a nie bo zmieniło się środowisko. Żadna definicja się nie zmienia i nic poza naukę nie wykracza.To moze ze zdumieniem warto sie zastanowic nad tym co napisalam wczesniej?
Użytkownik Ill edytował ten post 19.06.2011 - 19:45
Napisano 19.06.2011 - 20:05
Tak samo z węgla powstają diamenty
Napisano 19.06.2011 - 20:11
Oczywiście, że się da. Z tego brylantów się raczej nie robi, ale diamenty są wykorzystywane w przemyśle. A skoro produkuje się sztuczne diamenty, to widocznie się to opłaca, ale nie wiem ile one kosztująTak samo z węgla powstają diamenty
Że jak? Możemy już tworzyć sztuczne diamenty o właściwościach podobnych do naturalnego diamentu? Ile proces przetwarzania kosztuje?
0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych