Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niezwykłe chmury


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

*
Popularny

Unikalna obracająca się chmura szelfowa w USA

Edit:

Małe sprostowanie .. "Zmiany na Ziemi" wrzuciły tą chmurę jako NEWS podając miejsce wystąpienia USA .. tymczasem na YOUTUBE ten film wisi od 11.02.2009 z opisem Roll Cloud at South Oliphant, Ontario - 5/27/2007


Sprostowanie BadBoy




Niezwykłe wideo rolującej się chmury pojawiło się na serwisie LiveLeak. Zjawisko do, którego doszło w USA zaszokowało lokalnych mieszkańców.


Dołączona grafika


Obracanie się formacji widoczne na filmie to tak zwany mezocyklon, czyli superkomórka burzowa. Superkomórki burzowe to najgroźniejsza odmiana chmur burzowych: mogą powodować ulewne opady, grad wielkości piłeczki golfowej, porywiste wiatry, a czasami niszczycielskie tornada.



Gdy taki twór wchodzi w interakcje z kłębiastą formacją cumulonimbusów może prowadzić do powstawania tornad.

Powyższe zjawisko to tak zwana chmura szelfowa. Jest ona zwykle niezależna względem innych chmur. Jest to rzadki widok i dla osoby bez znajomości meteorologii może być naprawdę zaskakujący.


zmianynaziemi.pl


Filmik

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 16.06.2011 - 21:38

  • 5



#2

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

CHMURA - UFO



Nietypową chmurę zaobserwował mieszkaniec Perth w Szkocji. Nad jego głową całkiem nieoczekiwanie pojawiła się pomarańczowo-czarna chmura z kształtu przypominająca statek kosmiczny. Pierwsze skojarzenie autora zdjęcia, było oczywiste, ale przecież chmura to chmura i nic więcej. Nie często spotykany obłok w meteorologii fachowo nazywany jest obłokiem lentikularnym lub prościej obłokiem soczewkowym.



Dołączona grafika




Żeby owe zjawisko mogło powstać, muszą być spełnione rygorystyczne kryteria. To właśnie odróżnia ten rodzaj chmur od statków kosmicznych, że mogą się pojawić wyłącznie w określonych miejscach. Chmura-widmo pojawia się najczęściej ponad szczytami górskimi i podwyższeniami terenu. Ma kształt soczewki lub migdała i co ciekawe ponad górami wygląda niczym czapeczka przysłaniająca wierzchołki.

Obłoki te są na tyle niezwykłe, że bardzo często są brane za statki kosmiczne. Zdarza się bowiem, że mają kształt bardzo zbliżony do latającego spodka i występują samotnie na niebie niczym wyspa. Ich powstawanie wciąż nie zostało w pełni wyjaśnione ze względu na niedostępność terenu w jakim się one pojawiają. Wiadomo natomiast, że formują się przeważnie w bardzo pogodne dni, gdy przy promieniach słonecznych i temperaturze na pograniczu minusa i plusa zaczyna dochodzić do parowania pokrywy śnieżnej przykrywającej szczyty górskie.

Wówczas wilgoć paruje do określonej warstwy atmosfery i tam zaczyna się proces tworzenia obłoku lentikularnego. Tego typu chmura wisi na wysokościach średnich, czyli około 5 kilometrów ponad ziemią i raczej jest stabilna i nieruchoma. Nad Perth można było ją zaobserwować, ponieważ osada ta położona jest nad zatoką Firth of Tay i otoczona wzgórzami. To idealne warunki do wytworzenia się obłoku lentikularnego. Mieszkańcy musieli już nie raz widzieć taką chmurę, chociaż nie zawsze przecież zwracali na to uwagę.

Źródło
  • 0



#3

Daikin.
  • Postów: 248
  • Tematów: 16
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Taką chmurę szelfową widziałem (i nie tylko ja) nad Wrocławiem wiosną 2000 roku przechadzając się nad Odrą. Zapamiętałem moment w którym znalazła się nade mną i poczułem spadek ciśnienia. Chmura, a właściwie wał (taki jak na zdjęciu) faktycznie przetoczył się niżej niż inne chmury.
  • 0



#4

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Widziałem taką chmurę-ufo w tym roku, co prawda nie tak efektowną jak na zdjęciu wklejonym przez BadBoy ale widziałem. :D

A gdybym kiedyś zobaczył chmurę szelfową to pewnie latałbym jak nawiedzony i darł bym paszczę że koniec świata albo inwazja obcych :P

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 15.06.2011 - 17:45

  • 0



#5

Syrinks.
  • Postów: 324
  • Tematów: 6
  • Płeć:Kobieta
Reputacja ponadprzeciętna
Reputacja

Napisano

O rany jakie fajne :D wygląda super, spanikowałabym jakbym taką wirującą tubę zobaczyła :lol jeszcze sam kształt do przeżycia, ale że się rusza/turla to już masakra, fantastyczne zjawisko.
Nie widziałam nigdy ani takch ufo-chmur, ani nic takiego niezwykłego :(
  • 0

#6

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Bardzo ciekawe chmury zaobserwowano również w Australii.
Zdjęcie pochodzi z 2009 roku.

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us



Dwie równie niezwykłe fotki z Rosji:

Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us




Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us




A to moje dzieło z przed kilku lat.
Jakoś słaba ale robione z komórki pierwsza fotka pochodzi z 2007 a druga z 2010 roku. Obie zrobione w Jaśle.


Dołączona grafika


Dołączona grafika

Użytkownik kudlaty88 edytował ten post 16.06.2011 - 14:20

  • 2



#7

BadBoy.
  • Postów: 737
  • Tematów: 20
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Małe sprostowanie .. "Zmiany na Ziemi" wrzuciły tą chmurę jako NEWS podając miejsce wystąpienia USA .. tymczasem na YOUTUBE ten film wisi od 11.02.2009 z opisem Roll Cloud at South Oliphant, Ontario - 5/27/2007
  • 2



#8

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Dzięki BadBoy już wkleiłem twoje sprostowanie do pierwszego postu. Mam nadzieję ze nie masz nic przeciwko..Prośba do moderatora/admina o zmianę nazwy tematu.Zróbmy z tego temat w którym będzie można podzielić się zdjęciami nietypowych chmur.Proponuję nazwę "Zdjęcia niezwykłych chmur" lub coś w tym stylu ;)

 
Edycja: Kurczak.
Wedle życzenia :)




  • 0



#9

Cahir.
  • Postów: 1195
  • Tematów: 74
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

http://www.paranorma...hmury-mammatus/
  • 0



#10

wezyr99.
  • Postów: 96
  • Tematów: 19
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

http://www.sadistic....owa-vt81281.htm

Kto to wyjaśni?

 Edycja: Kurczak
Scalenie dwóch podobnych tematów.







  • 0

#11

Atomowy_jogurt_zagłady.
  • Postów: 505
  • Tematów: 27
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja zadowalająca
Reputacja

Napisano

To wydaje się być nisko. I to nawet bardzo nisko.
Ciepłe powietrze unosi się ku górze, zimne opada. Może ta cyrkulacja zachodziła tam jakoś szybciej, Utworzył się jak by taki korkociąg z mas powietrza. Przez okrężne ruchy tych mas powstał taki walec z chmur. :)
Tak na logikę to biorąc. Bo to właściwie się jakoś nie rozpływa. Więc ten ruch mas powietrza utrzymuje to w takiej formie jaką właśnie widzieliśmy.
Niech teraz ktoś mnie poprawi.

Edit: Przeoczyłem coś w google.
http://www.paranorma...szelfowa-w-usa/

Chmura szelfowa.
Przyznam, że wygląda efektownie i zadziwiająco. Budzi grozę. :)

Użytkownik Atomowy_jogurt_zagłady edytował ten post 17.06.2011 - 10:58

  • 1

#12

Hutter.
  • Postów: 35
  • Tematów: 0
Reputacja neutralna
Reputacja

Napisano

Takie soczewkowate chmurki tworzą się najczęściej gdy wieje halny, zwykle je obserwuję nad górami :)
  • 0

#13

kudlaty88.
  • Postów: 195
  • Tematów: 6
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja dobra
Reputacja

Napisano

Zdjęcie wykonano 20.12.2011 w Alabamie USA
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us
  • 0



#14

pdjakow.
  • Postów: 1340
  • Tematów: 10
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Zdjęcie wykonano 20.12.2011 w Alabamie USA
Dołączona grafika

Uploaded with ImageShack.us



To chmury Kelvina-Helmholtza. Natomiast w wątku jest błąd. Pokazywany Roll Cloud nie jest mezocyklonem. Przede wszystkim nie ma nic wspólnego z chmurami Cb.

Edit:

To co wiążecie z chmurą Cumulonimbus (mniemam po wspomnieniu o mezocyklonie) to shelf cloud. Jest to zupełnie inne zjawisko.

Tu wyjaśnienia:
http://weathersavvy....ll_Clouds1.html

Użytkownik pdjakow edytował ten post 22.12.2011 - 22:08

  • 0

#15

Milosz.
  • Postów: 547
  • Tematów: 47
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Tak się składa, że ja też miałem okazje podziwiać ciekawe chmurki, oba zdjęcia są z 2009 roku, zrobione z mojego balkonu. 8)


Dołączona grafika


Myślę, że nazwa, wielki grzebień do włosów, idealnie pasuje do tego rodzaju chmur. :)


Dołączona grafika


Chmury mammatus, zachodzące słonko sprawa, że wyglądają bardzo ciekawie, bardzo podoba mi się gra cieni.


Użytkownik Miłosz edytował ten post 05.01.2012 - 20:02

  • 1





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych