Skocz do zawartości


Zdjęcie

Największa pułapka współczesnego świata


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1

mefistofeles.
  • Postów: 751
  • Tematów: 13
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

W tym miejscu warto napisać conieco o jednej z największych konspiracji w historii, a zarazem jednej z najniebepieczniejszych bo skalkulowanych na zniewolenie obywateli. Będzie to krótka, acz treściwa opowieść o tym jak grupa sprytnych ludzi wykorzystując swoje wpływy i możliwości uruchomiła reakcję łańcuchową, która trwa i trwać będzie, a skutki odczuwalne będą zawsze.

W historii pieniądzem bywały róźne rzeczy, w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że było nim każde dobro posiadające dla członków wymiany wartość ekwiwalentną. W kulturach pierwotnych pojęcie pieniądza jako osobnego środka płatniczego nie istniało. Podstawowym sposobem nabywania dóbr był barter, czyli wymiany na zasadzie przedmiot za przedmiot. Jeden towar wymieniano za inny o niekoniecznie takich samych właściwościach. Szybko jednak zorientowano się, iż nie zawsze taka wymiana towarami była sprawiedliwa, gdyż wartość przedmiotów często nie była taka sama i nie prowadziła do zaspokojenia wszystkich potrzeb. Bezpośrednia wymiana towaru na towar była również uciążliwa. Z czasem więc wprowadzono tzw. pośredników wymiany, którymi zwykle były: sól, zboże, skóry itp. Dobra te były podzielne, trwałe, jednorodne i rzadko występujące. Były to przedmioty ułatwiające zaspokojenie podstawowych potrzeb biologicznych, dlatego też szybko ten sposób wymiany za owe dobra przyjął się w ówczesnym świecie. Podczas tego rodzaju wymiany zachodziły dwie ważne czynności: kupno i sprzedaż, dlatego też możemy powiedzieć, że produkty konsumpcyjne są pierwotną formą pieniądza. Ludzie zaakceptowali taki sposób wymiany, a akceptacja ze strony społeczeństwa jest podstawą by uznać towary konsumpcyjne pieniądzem.
W procesie rozwoju gospodarki i cywilizacji z biegiem czasu miejsce produktów konsumpcyjnych zajęły metale – najpierw nieszlachetne (brąz, miedź, żelazo) potem szlachetne (srebro, złoto) oraz rzadziej platyna. Metale gwarantowały trwałość użytkową oraz wartość dlatego też stały się formą pieniądza. Od wprowadzenia metali (głównie szlachetnych), jako formy pieniądza wykształciło się pojęcie "pieniądz". O zastąpieniu towarów konsumpcyjnych, metalami zadecydowały właściwości metali. Były one znacznie bardziej trwałe niż towary konsumpcyjne oraz ich wielkość znacznie mniejsza od towarów co znacznie ułatwiało transport.
Jednak z biegiem czasu, metale zaczęły być uciążliwe. Wymiary metali nie zawsze były takie same, a sztaby złota czy srebra zwykle były dużych rozmiarów, a ważenie i dzielenie ich na mniejsze kawałki (pieniądz odliczany) zwykle zajmowało wiele czasu. Pojawiła się więc praktyka by te sztabki złota, czy srebra lub innych metali szlachetnych dzielić, co okazało się trafne. Zaczęto owe metale rozdrabniać na małe kawałki, które zwykle przyjmowały kształt pełnych lub spłaszczonych kulek. Z biegiem czasu zaczęto na nich bić pieczęcie znanych władców, królów by zapobiec fałszowaniu (zmniejszeniu faktycznej ilości danego metalu w kawałku) przy tworzeniu kuleczek metalu. Po nabiciu odpowiednich podobizn, posiadacz nabitych kawałków metalu był świadom i pewien wartości danego "pieniądza". Przed setki lat kulki metalu, które pełniły funkcje pieniądza były tworzone z kilku metali, jak brąz, srebro, złoto. Z biegiem czasu system bicia metali się wykrystalizował do użytkowania dwóch metali: złota i srebra.
Jednak wytwarzanie pieniądza ze złota i srebra było kosztowne, a ponadto ilość owych metali nie była wystarczająca do zapotrzebowania. Zaczęto więc swoje zasoby pieniężne zostawiać u złotników, którzy wypisywali tzw. kwity depozytowe, które dowodziły ilości posiadanego złota czy też srebra przez osobę posiadającą kwit. Nabywcy kwitów mogli oprocentować swoje złoto czy srebro. Kwity depozytowe były aktywem finansowym pojawiającym się w ewidencji dwóch podmiotów: złotnika oraz posiadacza kwitu. Złotnik zobowiązany był do wypłaty określonej kwitem kwoty okazicielowi dokumentu. Tak to też narodziła się kolejna forma pieniądza – pieniądz papierowy – gdyż ludzie coraz częściej regulowali własne długi oraz należności owymi kwitami depozytowymi.
Po pewnym czasie złotnicy zostali bankierami, gdyż zaczęli emitować coraz więcej owych kwitów. Kwity te coraz częściej nie miały pokrycia w złocie czy srebrze – wprowadzane były do obiegu jako zadłużenie wobec bankierów, a odsetki od nich stanowiły dodatkowy dochód dla złotników. W następstwie kwity zostały zaakceptowane przez państwo, które wprowadziło rozporządzenia, dzięki którym owe "bilety" stały się powszechnym środkiem wymiany handlowej. Następnie ustalono bank, który miał emitować banknoty, które zostały środkiem płatniczym, co zażegnało chaos, który powstał, gdy każdy bank rozpoczął rozprowadzanie swoich banknotów. Później banki emisyjne w większości krajów upaństwowiono, wiążąc je w centralna władzę monetarną.Papierowe pieniądze pojawiły się w Chinach potem w Europie w XVII w..

Nowy okres rozpoczął się w 1913 r. w Stanach Zjednoczonych utworzeniem Systemu Rezerwy Federalnej, czyli Banku Centralnego USA.Wtedy to po licznych panikach bankowych (run na banki), które mocno nadwyrężyły system wprowadzono ustawę tworzącą Rezerwę Federalną. Ustawa została podpisana 23 grudnia 1913 przez prezydenta Woodrowa Wilsona. O kulisach jego powstania i funkcjonowania możemy dowiedzieć się w tym krókim filmie:



Plan przejęcia kontroli nad pieniądzem stworzony był od dawna, potrzebowano tylko pretekstu do jego wprowadzenia. Z czasem instytucja i podległe jej banki tak urosły w siłę, że niemożliwa jest walka z tym oczywistym bankowym absurdem. Sieć wzajemnych powiązań jest tak silna, że indywidualne działąnia z góry skazane są na porażkę. Prezesi FED czują się na tylę bezkarni, że drwią w oczy obywatelom, nie dbając o to, że wciskają im ciemnotę. Są na tyle mocni, aby wiedzieć, że nawet gdy się skompromitują nic nie zatrzęsie systemem ani odrobinę. Przykład tu:



Jak widać pan Ben Bernanke nie dba nawet o to, żeby stworzyć pozory osoby, która potrafi racjonalnie wytłumaczyć decyzje instytucji, którą kieruje. Takich przykładów jest mnóstwo.
Filmem, który jest dość znanym, a odnosi się do tej problematyki jest "Zeitgeist: Addendum", powszechnie dostępny w internecie. Tłumaczy mechanizmy funkcjonowania obecnego systemu monetarnego m.in. zjawisko "kreacji pieniądza" przez instytucje bankowe, pokazuje również alternatywę dla przestarzałego systemu monetarnego, czyli "Gospodarkę Opartą na Zasobach" (koncepcje stworzoną przez Jacque'a Fresco).

Tutaj jest jeszcze jeden film, który w jasny i klarowny sposób tłumaczy funkcjonowanie obecnego systemu finansowego:
cześć 1



czesc 2



czesc 3



czesc 4



czesc 5



W sieci dostępna jest też częśc druga.
  • 4





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych