Skocz do zawartości


Zdjęcie

Obserwowalny Wszechświat jest szerszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1

dżek.

    Muzyka Śnieżnych Pól

  • Postów: 1196
  • Tematów: 280
  • Płeć:Mężczyzna
  • Artykułów: 39
Reputacja znakomita
Reputacja

Napisano

Obserwowalny Wszechświat jest szerszy


Po dwóch latach intensywnych analiz błysku promieniowania gamma (tzw. GRB, Gamma Ray Burst) 090429B astronomowie oszacowali, że pierwsze światło zostało wyemitowane we Wszechświecie 520 milionów lat po jego narodzinach.

GRB to względnie krótkotrwałe wysokoenergetyczne błyski oznaczające śmierć masywnej gwiazdy. Po pewnym czasie błysk słabnie i obiekt, który uległ eksplozji zaczyna emitować światło widzialne i inne pasma promieniowania. 090429B został odkryty przez satelitę Swift, który po zarejestrowaniu tego typu zdarzeń automatycznie alarmuje inne obserwatoria. Tym sposobem teleskop Gemini North szybko zaczął badań obiekt w paśmie podczerwonym.

Dołączona grafika


Od razu zaczęto przypuszczać, iż jest to najodleglejsze od nas zdarzenie, jakie kiedykolwiek udało się zaobserwować, ale aby mieć pewność należało przeprowadzić dalsze badania. Dzięki danym z Gemini oraz z teleskopu United Kingdom Infrared Telescope (oba te teleskopy znajdują się na Mauna Kea, Hawaje) udało się oszacować przesunięcie ku czerwieni (redshift) promieniowania na 9,4, co oznacza, iż GRB 090429B jest oddalony od nas o 13,14 miliarda lat świetlnych. Poprzedni „rekord” to redshift 8,2, co odpowiada dystansowi 13 miliardów lat (ten „rekord” podał zaledwie tydzień przed obecnym rekordem).

W rejon błysku następnie skierowano teleskop Hubble`a oraz VLT w Chile i nie dostrzegły one tam niczego, po tym jak pozostałości eksplozji zanikły. Oznacza to, że galaktyka, w której zaszło zdarzenie jest tak bardzo odległa, że nie da się jej zaobserwować za pomocą żadnego z obecnie istniejących teleskopów. Według Atnonino Cucchiara, szefa zespołu odpowiedzialnego za odkrycie, stanowi to kolejny dowód, iż zdarzenie w bardzo wczesnej fazie istnienia Wszechświata. Uczony dodaje, iż poza rekordową odległością wszystko wskazuje na to, iż był to jak najbardziej standardowy i typowy błysk gamma nie różniący się od wielu innych wcześniej zbadanych.

Źródło: konferencja AAS w Bostonie, Massachusetts; publikacja w The Astrophysical Journal
  • 1



#2

Yoh.
  • Postów: 617
  • Tematów: 11
  • Płeć:Mężczyzna
Reputacja bardzo dobra
Reputacja

Napisano

Nie znamy dobrze własnego podwórka, a co dopiero mówić o Wszechświecie?
Temat potraktuję jako ciekawostkę.

W rejon błysku następnie skierowano teleskop Hubble`a oraz VLT w Chile i nie dostrzegły one tam niczego, po tym jak pozostałości eksplozji zanikły.

Człowiek na chwilę obecną nie może zbadać dokładnie własnej planety, a co dopiero mówić o błysku gamma oddalonym od ziemi o 13,14 miliarda lat świetlnych. Oczywiście technologia idzie do przodu, wraz z nią zwiększają się możliwości badania kosmosu.
  • 0





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości oraz 0 użytkowników anonimowych