Jangcy, najdłuższa rzeka Azji, z powodu największej suszy na przestrzeni ostatnich 50 lat, została zamknięta dla żeglugi. W niektórych miejscach rzeka wyschła całkowicie, a statki osiadły na jej dnie.
400 tysięcy mieszkańców Chin nie ma stałego dostępu do zasobów wody pitnej z powodu największej od wielu lat suszy panującej w dorzeczu Jangcy.
Największa rzeka Azji i jednocześnie największy szlak wodny Chin został zamknięty dla żeglugi. Statki nie mogą pływać, ponieważ w niektórych miejscach rzeka wyschła całkowicie.
Można śmiało przejść z jednego brzegu na drugi suchą stopą. Na wyschniętym dnie zgromadziły się martw ryby, które grożą katastrofą ekologiczną.
Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie miasta Wuhan w środkowej części prowincji Hupej, gdzie trzeba było holować dwa statki, które ugrzęzły na mieliźnie.
Władze zdecydowały się wstrzymać żeglugę na odcinki ponad 220 kilometrów powyżej Wuhanu.
Rekordowo niski poziom Jangcy obserwuje się także w rejonie słynnej Tamy Trzech Przełomów. Tak małych ilości wody przepływających przez zaporę nie notowano od 2003 roku. Tama ratuje sytuację, ponieważ mieszkańcy mogą liczyć na spiętrzenia wody i nawadnianie pól uprawnych.
Jednak poziom rzeki wciąż opada, a to oznacza, że jeśli nie zacznie obficie padać, to wyschną pola i mieszkańcy nie zdołają uratować tegorocznych plonów. Sytuacja jest bardzo poważna, ponieważ nad brzegami Jangcy miesza 1/3 mieszkańców Chin, która wytwarza 40 procent krajowego PKB.
Najliczniejszy kraj świata coraz częściej zmaga się ze skutkami długotrwałych susz. Ich złagodzenie nadchodzi corocznie między majem a październikiem, kiedy panuje pora mokra.
Mokry monsun bardzo powoli przesuwa się znad południowej części kraju na północ. Im szybciej dotrze nad brzegi Jangcy, tym większe będą zbiory i tym szybciej mieszkańcy będą zapewnieni w wodę. www.twojapogoda.pl
Wyschnięta rzeka Jangcy w rejonie Wuhan w Chinach. Dane: AFP.
http://www.twojapogo...statki-ugrzezly